Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema ralanti, Bujii,fise,carburator

dr_andres22
post 14 Jul 2007, 17:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 16 June 07




Salut! Ca de obicei la masinile vechi mai apare cate o problema... Am motor de 1721 cu carburator de dacie .Pana de curand mergea destul de bine ,mai ales d pdv al consumului. Acum fisa care duce la bujia de la pistonul 4 curenteaza de mori daca o atingi, bujia se inegreste si motorul vibreaza f tare la ralanti, asta cand reusesc sa-l fac sa stea la ralanti...mi-e f greu sa-i fac un reglaj la carburator avand in vedere ca el are probleme cu fisele si bujiile pt ca nu-mi dau seama cand e corect reglat. Daca ii trag socul merge uns... Acum intreb si eu pe cineva care stie sau are motor ca al meu cu aprindere electronica daca fisele sunt diferite fata de cele pt dacie .Eu stiam ca fisa pt un astfel de motor nu face atingere direct pe capul bujiei ci capul bujiei e la o anumita distanta de chestia aia de metal a fisei, fisele fiind mult mai lungi decat cele de dacie(ma refer la capatul din cauciuc nu la toata fisa).O alta proble ma care o aveam inainte si nca mai persista e ca motorul se accelereaza singur cand sta la ralanti si daca ii fac un anumit reglaj cand se incalzeste motorul sta f accelerata ,iar daca ii fac regaljul cu motorul cald cand e rece nu sta deloc la ralanti si dureaza extrem de mult pana incepe sa stea iar...


--------------------
renault 11 1986 - vs o1 ksj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 17 Jul 2007, 08:08
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Practic nu prea am inteles multe din mesajul tau smile.gif ... una peste alta schimba acea fisa de bujie ... cu alta cumparata pentru masina ta ... una care sa se potriveasca corect.

Cat despre reglajul carburatorului, intotdeauna la cald (si da ... daca-i dai mai mult aer / benzina masina parca accelereaza - adica turatia de relanti e mai mare ... smile.gif ).


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_andres22
post 17 Jul 2007, 09:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 16 June 07




Sorry ! aveam prea multe de spus si nu stiam cum sa fac asta din cat mai putin cuvinte. Problema s-a rezolvat fara sa-i fac nimik.....NU ma intreba de ce...sper sa nu mai apara aceeasi problema pana nu gasesc un set de bujii klumea


--------------------
renault 11 1986 - vs o1 ksj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bighiu77
post 19 Aug 2007, 19:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 24 March 07




salut...am si eu un renault11 cu motor de 1721....rugamintea mea e daca poti sa-mi spui cat consuma acum urban/extra si daca se merita efortul....in sensul-cum se comporta masina


--------------------
peugeot 406 hdi berlina 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 21 Aug 2007, 10:22
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Daca te-ai curentat de la fisa, s-ar putea ca bujia sa "fure curent" adica sa faca scanteie cu blocul motor (ma rog...chiulasa) la exterior din cauza partii izolatoare de ceramica fisurate sau lovite. Problemele astea care dispar din senin au tendinta de a reveni in cel mai nepotrivit moment.


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 12:47
Dacia