Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 2.2 1.6 Achizitie, Vanzatorii de la AutoEuropa niste oameni aburitori

alabinas
post 6 Feb 2008, 12:20
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




M'am dus la reprezentanta Renault din Timisoara "Auto Europa" intr-o sambata 24.01.2008. Am luat leg cu un vanzator, mi'a spus de discountul de 2500 de euro la Megane sedan si am convenit ca luni sa platesc banii cash, ca pe vineri 29.01.2008 sa primesc masina. Totul bine si frumos pana au intrat banii in cont. Il sun pe tipu de la vanzari vineri " domnu X ne pare rau, dar exista o problema cu livrarea "masina este pe drum", pe luni 4.02.2008 o sa primiti masina ". Astept pana luni, sun iara -> vanzatorul "Ne pare rau masina nu a a ajuns, ca unul din dispecerii de la Bucuresti a facut comotie si s'a intarziat livrarea blush.gif ". "Numa un dispecer este la bucuresti "vrajeala"". Si akuma astept ca pe vineri 8.02.2008 sa primesc masina sau mai bine zis traiesc cu sperantza.

Asa este la noi in tara"Nu m'ar fi deranjat daca mi se spunea frate peste 2 sapt o primesti". blush.gif

This post has been edited by alabinas: 6 Feb 2008, 12:22


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 6 Feb 2008, 12:34
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Sună-i și spune-le că mâine vrei să ai banii înapoi, să vezi ce repede vine...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 6 Feb 2008, 12:41
Post #3


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Se intampla des sa tot fii amanat asa... Vezi sa nu ti-o fi lovit tampitii si acum sa traga de timp sa ti-o faca "ca noua"

Du-te si fa scandal.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_tm81mis
post 6 Feb 2008, 13:00
Post #4


sofer de paie


Group: Members
Posts: 261
Joined: 16 January 07
From: Timisoara




Mergi si fa scandal. Vara trecuta am luat un citroen de la vecinii de peste drum de autoeuropa si de la semnarea actelor si platirea avansului, desi masina era in curte, au intarziat cu livrarea 4 saptamani. Intre timp masina a disparut din parcare si cand a aparut a avut botul cu o nuanta de vopsea mai deschisa. Se pare ca unu din angajati si-a facut concediul cu ea si a "pupato". Am luato totusi si dupa 3 zile a revenit in service cu o zgarietura pe aripa spate ptr care ei au vopsit masina de 3 ori in urmatoarele 2 zile, ultima varianta fiind vopsirea intregii masini ptr ca nu nimereau culoarea. Nu am mai ridicat masina deloc din service si dupa o luna am reusit recuperarea avansului in proportie de 90% din suma depusa. Mult scandal si nervi dar avand in vedere ca au acceptat varianta returnarii masinii si a banilor am avut dreptate cand le-am zis ca are alta nuanta pe bot


e vb de un citroen coupe 1,6 110 cp argintiu cu numerele B- - TSJ care din iulie pana in decembrie inca l-am mai vazut la ei in curte cu aceleasi numere. poate poate l-au vandut pana la urma ca nu am mai fost pe acolo

This post has been edited by catalin_tm81mis: 6 Feb 2008, 15:09


--------------------
renault megane 2.2 2007 - confort expression
megane sedan confort expression 2007+clima automata+rouge du feu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 6 Feb 2008, 13:11
Post #5


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@alabinas: io cred ca astia se dau deja cu masina ta prin oras si te tin pe tine fara masina radmasa.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 6 Feb 2008, 13:18
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Daca merg la ei si le cer banii o sa primiesc doar 90% din valoare si chiar nu am chef sa pierd 1450 euro, plus ca am mai pierdut si la schimb din euro in lei !! Mai astept pana vineri sa vedem ce o fi ph34r.gif


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 6 Feb 2008, 13:44
Post #7


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Imi pare rau sa o spun, dar sunt >70% sanse sa fi fost probleme la integritatea transportului. Cand o sa o aduca, mergi si verifica absolut fiecare bucata de caroserie, sa nu fie revopsita. Daca este, refuza masina, fa scandal, mergi la ANPC, tot tacamul.

NU esti obligat sa platesti bunul respectiv, atata timp cat nu a fost livrat "in tipla" si prezinta urme de revopsire sau are piese inlocuite.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 6 Feb 2008, 13:55
Post #8


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(alabinas @ 6 Feb 2008, 13:18)
Daca merg la ei si le cer banii o sa primiesc doar 90% din valoare si chiar nu am chef sa pierd 1450 euro, plus ca am mai pierdut si la schimb din euro in lei !! Mai astept pana vineri sa vedem ce o fi  ph34r.gif
*



Pe asta se bazează ei, că nu vei spune nimic... Iar cei 90 % sunt abureală, atât timp cât n-ai semnat ceva cu clauze favorabile lor...

Deci plătești în avans un obiect, fără nici măcar să îl vezi, și după ce că nu își respectă promisiunile, mai spun că nici nu îți dau toți banii? Iar tu îi crezi? radmasa.gif

Bravos! Așa să faci, să mergi pe încredere și pe vorbă bună în RO în ziua de azi, că e varianta ideală... biggrin.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 6 Feb 2008, 13:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(catalin_tm81mis @ 6 Feb 2008, 13:00)
Mergi si fa scandal. Vara trecuta am luat un citroen de la vecinii de peste drum de autoeuropa si de la semnarea actelor si platirea avansului, desi masina era in curte, au intarziat cu livrarea 4 saptamani. Intre timp masina a disparut din parcare si cand a aparut a avut botul cu o nuanta de vopsea mai deschisa. Se pare ca unu din angajati si-a facut concediul cu ea si a "pupato". Am luato totusi si dupa 3 zile a revenit in service cu o zgarietura pe aripa spate ptr care ei au vopsit masina de 3 ori in urmatoarele 2 zile, ultima varianta fiind vopsirea intregii masini ptr ca nu nimereau culoarea. Nu am mai ridicat masina deloc din service si dupa o luna am reusit recuperarea avansului in proportie de 90% din suma depusa. Mult scandal si nervi dar avand in vedere ca au acceptat varianta returnarii masinii si a banilor am avut dreptate cand le-am zis ca are alta nuanta pe bot
*


Am vazut anul trecut cand ma duceam in Carrfour Baneasa cum dau aia de la Citroen masinile jos de pe tren! Si asta e un motiv pentru care nu ma pasioneaza Citroenul!
Ziceai ca pica din avion! mad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 6 Feb 2008, 14:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Faza cu 90% este foarte adevarata, indiferent ce suma platesti avans ti se spune in momentul cand ti se face avizul de plata ca daca te razgandesti pierzi 10% din valoarea masinii, te pune sa si semnezi ca esti de acord. Treaba cu refuzatul masinii este iarasi adevarata, daca masina are zgarieturi sau parti ale caroseriei revopsite se poate refuza.

Cu respect


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 6 Feb 2008, 14:09
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Se aplică dacă o refuzi fără motiv... wink.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 6 Feb 2008, 14:13
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Pai tocmai daca o refuzi pe motiv ca nu corespunde ceva, ei nu sunt obligati sa-ti returneze intreaga suma, ei sunt obligati sa-ti aduca alta masina care sa corespunda. Daca refuzi si ceri banii inapoi iti opresc 10% din valoarea masinii.
P.S. O sa ma uit acasa pe hartia pe care am semnat-o la comandarea masinii si eventual o sa fac un scan ca sa vada toata lumea si sa stie inainte la ce sa se astepte.

Cu respect


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 6 Feb 2008, 14:15
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Mersi pt sfaturi smile.gif Is cam dezamagit de "profesionalismul lor"


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 7 Feb 2008, 02:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(alabinas @ 6 Feb 2008, 12:20)
M'am dus la reprezentanta Renault din Timisoara "Auto Europa" intr-o sambata 24.01.2008. Am luat leg cu un vanzator, mi'a spus de discountul de 2500 de euro la Megane sedan si am convenit ca luni sa platesc banii cash, ca pe vineri 29.01.2008 sa primesc masina. Totul bine si frumos pana au intrat banii in cont. Il sun pe tipu de la vanzari vineri " domnu X ne pare rau, dar exista o problema cu livrarea "masina este pe drum", pe luni 4.02.2008  o sa primiti masina ". Astept pana luni, sun iara -> vanzatorul "Ne pare rau masina nu a a ajuns, ca unul din dispecerii de la Bucuresti a facut comotie si s'a intarziat livrarea  blush.gif ". "Numa un dispecer este la bucuresti "vrajeala"". Si akuma astept ca pe vineri 8.02.2008 sa primesc masina sau mai bine zis traiesc cu sperantza.

Asa este la noi in tara"Nu m'ar fi deranjat daca mi se spunea frate peste 2 sapt o primesti". blush.gif
*




poate a fost tipul de la vanzari prea "optimist" cu timpul de livrare. Si acu trage de timp pana iti vine masina in timpul real nu cel spus catre tine. Oricum verifica masina, pt orice eventualitate, inclusiv la vin si alte date de identificare (nu de alta da la opel unuia i-au dat alta masina decat ce a comandat si platit radmasa.gif )


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 7 Feb 2008, 09:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




O sa revin cu amanunte vineri "sa vad ce abureli mai primesc"


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 7 Feb 2008, 10:14
Post #16


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




apophis, masinile cu 2500EUR reducere sunt alea de pe stoc din Bucuresti. Cum Timisoara nu este un oras cat Tecuci, e normal ca fluxul de transport sa fie bine pus la punct, nu are cum sa dureze mai mult de 3 zile transportul.

Eu sper totusi ca pana la urma totul sa se termine cu bine si colegul nostru sa isi ia o masina buna, fara probleme!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobitza
post 7 Feb 2008, 13:36
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 20 January 08




Cred ca dealerul s-a ''pripit'' intentionat cand a dat termenul ala pt a te prinde.

Eu am asteptat 2saptamani si jumate dar masina nu era inca fabricata cand am dat avansul , dealerul imi spusese ca vine in 2 tongue.gif .


--------------------
Megane 2.2 Sedan 1.5dci 85cp Manager 2007 - VZN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 8 Feb 2008, 12:46
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Am fost azi la dealer cum mi s'a spus -> stupoare -> masina este inka pe drum, dar sambata dimineatza o voi avea . "Mega profesionisti"


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vullpee
post 8 Feb 2008, 17:11
Post #19


LifeForSpeed


Group: Members
Posts: 66
Joined: 21 August 07




sa iti vina mai rpd, si sa te bucuri de ea, si s-o stapanesti sanatos


--------------------
Renault Megane Sedan dCi 1.5 2007/Luxe Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gongutza
post 8 Feb 2008, 17:42
Post #20


Forumista si Consilier Comercial dar nu Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 24 April 07
From: Bucuresti




Masinile cu 2500 euro discount sunt masini de stoc(sau centru import-ciorogarla), an fabricatie 2007, deci nu intarizie masina din cauza ca nu ar fi in Ro.
Problema tuturor dealerilor in momentul de fata este aglomeratia din curte, Renault si Dacia nu mai tin masinile in centru de import mai mult de o saptamana.Le trimit automat la dealer. Ca tu ca dealer nu ai unde sa le tii...asta nu mai conteaza. Ma rog, scurtand povestea, este posibil ca masina ta sa nu fi ajuns inca in curte la Auto europa tocmai din cauza transportului(care oricum se face haotic, eu am stat dupa o masina care era in curte la Redac Craiova mai mult de o saptamana si eu lucrez la un dealer in Bucuresti)
Oricum sa o stapanesti sanatos si sa o ridici cat mai repede!


--------------------
Renault Clio III Dynamique 1.6
Consilier Comercial
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Feb 2008, 17:53
Post #21


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Si cine coordoneaza transportul ala? Sa stie lumea cine e responsabilul biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 14 Feb 2008, 13:27
Post #22


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(aphophis @ 7 Feb 2008, 02:58)
poate a fost tipul de la vanzari prea "optimist" cu timpul de livrare. Si acu trage de timp pana iti vine masina in timpul real nu cel spus catre tine. Oricum verifica masina, pt orice eventualitate, inclusiv la vin si alte date de identificare (nu de alta da la opel unuia i-au dat alta masina decat ce a comandat si platit  radmasa.gif )
*




S-a intamplat si la case mai cu "pretentz". Un tip a cumparat un bmw si dupa 4 luni dealerii au realizat ca au livrat alta masina. L-au invitat pe tip la showroom,au luat-o pe cea rulata si i-au dat-o pe cea noua ,cu seriile corecte,fara sa ceara nici un ban. radmasa.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 14 Feb 2008, 13:31
Post #23


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(alabinas @ 8 Feb 2008, 12:46)
Am fost azi la dealer cum mi s'a spus -> stupoare -> masina este inka pe drum, dar sambata dimineatza o voi avea . "Mega profesionisti"
*



A ajuns?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 14 Feb 2008, 14:53
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Masina a ajuns Sambata . Dar dupa scandalul facut de mine la Auto Europa am primit o masina fabricata in 17.12.07 . Cea pe care o comandasem eu era din luna a 11.07. Sau dat un pic peste cap si am prit una mai nou cu o luna. Am facut un mic drum cu ea de 700 km, is multumit dar am vreo 2 greierasi care incerc sa ii localizez. Mersi de sustinere. smile.gif


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 14 Feb 2008, 14:56
Post #25


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




"am vreo 2 greierasi "

Esti sigur?


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.t
post 14 Feb 2008, 15:00
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 7 December 07




Prietene, ai grija ! Eu am comandat masina in luna 11 si am primit-o din transa adusa in 17.12.2007. Urmatoarea livrare era pe 20.01.2008. Masina ta e de mult in tara .


--------------------
reno megane 2007 - bh-08-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alabinas
post 14 Feb 2008, 15:22
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 4 September 06
From: Timisoara




Ca sa primesc discountul de 2500 treb sa fie masina fabricata pana in luna a 11, cele ce erau in luna a 12 aveau doar 1900 euro discount. Si greierasi is 2 la numar sau atatea am auzit eu smile.gif

This post has been edited by alabinas: 14 Feb 2008, 15:23


--------------------
renault 19 1994 megane 2.2 privilege 1.6 2008 - TM06UNV / TM80VOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 05:45
Dacia