Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Izolare Termica,sau Fonica?, Sau si mai bine,amandoua??

Buttercup_t3o
post 29 Jul 2005, 09:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




A incercat cineva asa ceva,pe un clio? Am vazut pe daciaclub ca multi au incercat,cu anumite rezultate,unele chiar satisfacatoare!
Eu am vrut sa imi izolez termic tavanu', dar m-am impotmolit la desfacerea lui...are cineva experiente?


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 29 Jul 2005, 11:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




de ce sa-l izolezi??? poate pe dacie chiar aveau nevoie. Ai de gand sa-ti bagi vre`un subwoofer de cel putin 500 de watts ca sa nu mai vibreze masina? sau de ce vrei s-o izolezi? dry.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 29 Jul 2005, 11:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




pai de-aia ca am inteles ca daca o izolezi termic inauntru(cu burete alumizat) se simte f tare diferenta,in special acum pe caldurile astea, iar fonic,la capota ma gandeam,si spatiul dintre motor si habitaclu,pentru ca se aude destul de tare motorul,nu imi place!

si...pentru ca nu am ce face biggrin.gif


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 29 Jul 2005, 13:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




smile.gif LASER FRATE!

sa stii ca tot o sa intre caldura in masina... la fel ca inainte... wink.gif Singurul avantaj pe care o s-al ai e ca o sa iasa mai greu.
Daca ai diesel... da! sunt mai zgomotoase un picut!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 29 Jul 2005, 14:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




deci daca il desfaci nu se poate sa nu rupi clemele
deci iti trebe cleme noi
altfel se scoate cu forta multa forta


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cp
post 29 Jul 2005, 14:07
Post #6


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 79
Joined: 24 September 04




@Buttercup_t3o, lupul isi schimba parul dar naravul ba. Se vede ca esti fost posesor de dacie, obiceiurile odata invatate greu te dezveti de ele asa-i...?! biggrin.gif

Sugestie: incearca sa pui la ea si coditza din aia "antistatica" de cauciuc cu ochi de pisica pe ea care sa atarne de bara de protectie din spate si obligat un catelus care da din cap in spate la luneta. biggrin.gif

This post has been edited by cp: 29 Jul 2005, 14:13


--------------------
Posesorii de Renault in general traiesc in lumea lor, departe de realitate. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 29 Jul 2005, 14:15
Post #7


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Hai ca e aiurea! Mai ramîne s-o dai cu grund pe dedesubt, sa-i bagi ulei în praguri si sa-i pui carton bituminos între podea si mocheta... Ma rog, gusturile nu se discuta...


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 29 Jul 2005, 14:25
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




@cp
funny, dar trebuie sa te contrazic! Nu am mai avut dacie,de fapt,asta e prima mea masina,avand in vedere ca am doar 19 ani tongue.gif

Sugestiile pastreaza-le pentru tine,vad ca esti mai experimentat in kitch-isme

numa bine

This post has been edited by cmandrei: 9 Mar 2006, 18:02


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 29 Jul 2005, 17:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




ohmy.gif huh.gif blink.gif uau! doar a intrebat!!!... offf!
Izolarea fonica se practica foarte des la masinile noi in special daca se instaleaza un sistem audio de calitate...
Cea termica... doar daca vrei sa-ti faci un "ice cream van"... si iti pui obloane la geamuri ca sa nu mai intre caldura pe acolo... unsure.gif dar totusi eu nu prea vad care e legatura dintre asta si catzelusul ala care da din cap cand se misca masina... whatever!


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 29 Jul 2005, 19:12
Post #10


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nu e chiar asa, omul are dreptate sa insonorizeze un diesel care, intre noi fie vorba, cam invadeaza habitaclul. O solutie ieftina si usor de aplicat, cu rezultate excelente in termeni de zgomot, este instalarea sub mocheta masinii, de la buza parbrizului in jos, pana la scaunele din fata doar, a unui strat de pasla ignifuga de insonorizare, care costa la Vitan 45 RON m/l, eu am facut asta la 21 dupa transformarea in Diesel si se simte diferenta, la viteze mari se aude motorul mai putin decat cel pe benzina dinainte.
La tavan nu vad insa interesul de a baga chestie din aia, ca e destul de gros capitonajul, si mai e si lipit cateodata.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 31 Jan 2006, 23:36
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Lasati omul in pace ca stie ce vrea . Multi incep sa sara pe altii care fac astfel de chestii si apoi incep sa jinduiasca si eu dupa putina liniste , un altfel de bas , si mai temperatura mai constanta .
Plafonul se poate isonoriza si scapi putin si de transferul termic . Ce culoare ai masina ? Se cunoaste mai mult vara decat iarna , pentru ca nu se mai incalzeste habitaclul chiar atat de tare .
Daca doresti mai putin zgomot si o rulare mai silentioasa atunci iti recomand pentru podea si contra-aripi antifon Body ( sub forma de spray sau la pensula , 400ml / 2 kg ) . Apoi se poate pune Aluband si peste el mocheta existenta . Se mai poate pune si un strat de folie PFE intre Aluband si mocheta , dar mare atentie sa nu aiba loc sa transpire tabla , pentu ca in timp se baga rugina pe acolo .
Este foarte bine daca se poate monta si un fel de scut antifon intre motor si habitaclu . Eu inca ma gandesc la acest lucru si astept sa se incalzeasca vremea . Poti baga Aluband si in usi pentru a indeparta vibratiile si pentu un sunet mai bun .
O blana la capota si chedere instalate tot la capota mai rezolva din vibratiile capotei , diminueaza putin zgomotul percepun in interior si mai mult in exterior . Blana pe capota mai rezolva putin si protectia stratului de vopsea si pastreaza temperatura motorului mai mult timp iarna .
Parerea mea este ca , daca vei folosi materiale bune se rezolva ambele probleme si anume si izolarea termica si fonica , iar ca bonus vei avea parte de un altfel de sunet in masina ( mai ales basul ) . Bafta si va astept cu idei si pe voi !


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 12:03
Dacia