Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alarma PILOT, ajutati-ma sa o leg de IC

boss110580
post 18 Sep 2007, 13:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 April 07




Salut la toti forumistii...am cautat peste doua luni pe net prin forumul cu alarme si felul in care se leaga alarma de IC, dar nu am gasit nimic concret despre alarma PILOT.Am o alarma fara relee de inchidere incluse si o IC cu modul .Cum leg firele care ies de la alarma (doua fire) de modulul IC care are tot doua fire pentru alarma.Mentionez ca am incercat in mai multe variante...inclusiv legarea celor doua fire ale alarmei la cele doua fire ale IC.Am cautat peste tot nu-mi mai ramane decat sa intreb.daca e nevoie revin cu schema modulului alarmei care nu este detaliata.pls help......


--------------------
Dacia Nova Dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Sep 2007, 13:51
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




http://www.daciaclub.ro/Alarma-inchidere-P...tro-t63408.html

http://www.daciaclub.ro/Alarma-pilot-t61576.html


schema e ca cele de mai sus? pune eventual o schema cu IC. Lock si Unlock le legi parca la albastru si verde de la IC. Ai grija ca trebuie alimentat si modulul de la inchidere ca sa functioneze, d'aia ziceam de schema.

This post has been edited by argon: 18 Sep 2007, 13:59


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boss110580
post 19 Sep 2007, 10:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 April 07




am facut aproape toate variantele de legare.normal ca am alimentat modulul de inchidere deoarece am vazut ca alarma nu are relee incluse sa dea comanda direct pe actuatoare.am legat firul verde/alb si albastru/alb la firele verde/negru si verde/albastru de pe schemele pe care le postez mai jos, dar cand dau comanda de la telecomanda pentru inchidere sau deschidere nu se intampla nimic...am montat intrerupatorii de la usi si merg.eu vreu sa mearga alarma doar pe usi, senzorul de soc si inchiderea.tin sa mentionez ca nu am montat toate firele de la alarma(le-am lasat in aer)pentru ca nu imi trebuie de exemplu sa am alarma pe contact.ce fire trebuie legate obligatoriu pentru a da comanda la modulul inchiderii?mai jos postez schemele alarmei si a IC care sunt identice cu ale mele,singura deosebire este ca nu am decat un actuator cu 5 fire care nu cred ca este esentiala.

Attached thumbnail(s)
8.jpg ( Size: 63.24k ) Number of downloads: 2611
schema1.JPG ( Size: 64.52k ) Number of downloads: 2993


--------------------
Dacia Nova Dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boss110580
post 24 Sep 2007, 10:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 April 07




chiar nu e nimeni care sa ma ajute si pe mine? sad.gif


--------------------
Dacia Nova Dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinux
post 6 Oct 2007, 03:52
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 May 07




Salut!
Poate ne ajutam pana la urma tot noi astia cu Pilot-ul intre noi...smile.gif
Vezi ca din cate inteleg din postul tau mi se pare ca ai facut un talmes-balmes in caz ca ai legat firele asa cum ai zis: "am legat firul verde/alb si albastru/alb la firele verde/negru si verde/albastru de pe schemele pe care le postez mai jos".
Pe schema de IC daca te uiti o sa vezi ca nu ai fir verde/negru si verde/albastru ci doar separat verde si albastru. Le-ai legat cumva impreuna si asta sa fie motivul pentru care nu ti-a mers?
Posibil sa mearga asa cum a zis Argon, dar sa fii sigur ca nu le-ai amestecat acolo verde si albastru cu negru, la IC...
Te astept cu noutati!
Maine o sa incerc si eu sa montez IC impreuna cu alarma, sa vad ce-o iesi...
Bafta!


--------------------
Dacia Logan 2007 MCV Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 04:29
Dacia