Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 362 363 364 365 366 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

Lampard
post 8 Jul 2021, 11:55
Post #10891


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Ghinion,eu la 70 km/h nu am patit nimic,probabil ca cineva acolo sus ma iubeste.


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Jul 2021, 12:26
Post #10892


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 8 Jul 2021, 12:55)
Sar, cu alti timpi de declansare.
Nu se declanseaza pretensionarea centurilor la VAG, la dacia imi amintesc ca pusca indiferent de statusul centurii, poate s-a mai schimbat ceva la modele mai noi (n-am mai lucrat cu airbaguri de >5 ani)
*


cool, reduce factura de reparatie a masinii pentru mostenitorii passatului. Dar daca e senzorul de centura anulat cu pana tot degeaba:)
daca nu ai centura pieptul trece prin airbag si atige volanul, gatul poate face hiperextensie spre spate, dar nu grav, mai rau e ca airbagul iti poate sparge ceva oase pirn mufarina ca se deschide in timp ce esti deja aplecat pe el.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Jul 2021, 12:36
Post #10893


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Asta ti-o pot confirma.

Am un amic care a intrat cu un Symbol intr-o duba. Nu purta centura. Airbagul a sarit si i-a rupt mufarina mai rau decat ar fi incasat-o de la accident. Eu cand l-am vazut m-am ingrozit.....dar cand am vazut masina, care nu era atat de rau avariata, m-am intrebat cum de este el asa rupt, cand avariile masinii nu prea motivau.


"airbagul frate, mi-a dat-o de....daca luam un pumn in fata nu era asa de rau"


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 16 Jul 2021, 09:33
Post #10894


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Ador cand si-o iau cei care stau nu pastreaza distanta si stau lipiti de masina din fata pe autostrada radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/c...-implicate.html

Imi pare rau doar de primii ca si-au luat-o pe nedrept..

https://www.libertatea.ro/stiri/plan-rosu-d...ccident-3650916

This post has been edited by UXE: 16 Jul 2021, 09:36


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jul 2021, 09:39
Post #10895


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://adevarul.ro/locale/suceava/europol-...7e8c/index.html militienii nu au avut nimic (or fi purtata centura din greseala), dar se plang ca nu au iesit airbagurile.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jul 2021, 10:18
Post #10896


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Atata vreme cat in Romania e interzis prin lege sa se desfasoare ore de scoala pe autostrada, o sa se intample evenimente de-astea, fiindca romanii nu stiu cum se face deplasarea normala in regim de autostrada si nu au nici cum sa invete, decat cand au permisul in mana.
Or din momentul ala, gata, mi-s Schumacher, rup asfaltu sa muara Bibi. Altii au ghinion, mie n-are cum sa mi se intample asa ceva, samd. Ce ceata, ce ploaie, ce zapada, io am SUV si cauciucuri bune, restu-s de vina si multe alte clisee...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 10:39
Post #10897


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




In de..be..fr...us...nu se intampla.

Aia merg ca trenu....aha.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 10:41
Post #10898


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 10:18)
Ce ceata, ce ploaie, ce zapada, io am SUV si cauciucuri bune, restu-s de vina si multe alte clisee...
*


Ezac, vina totala e a primilor. Aia din urma, mai ales cei de pe banda 2, n-au alta datorie decat sa ii dea in pixda, ca doar de aia e autostrada. Ceata e doar motiv de instastori, nu si de redus viteza.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 10:47
Post #10899


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




In ultimile 3 sapt am fost de 2x pe A2.

Se circula mult mai civilizat. Ba chiar bmw cu semnal stanga.. nu flash uri.

Cand e aglomerat...si esti pe sosea 7..9.ore (raman mut cand aud de unde au venit)...plus ceata asta e rezultatul.

Unu a incetinit (nu am citit art. Piate ca au si oprit.. ..au venit din spate au depasit ....si apoi poc. E statistic.

Mucix cand ai fost ultima oara pe A2. Acum 2 sapt m a prins torentiala langa CL.

Toti avarii si in coloana pe b1. Cine ii dadea in "bixda" avea nr de sparanghel.

This post has been edited by wolfin: 16 Jul 2021, 10:51


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 11:05
Post #10900


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(wolfin @ 16 Jul 2021, 10:47)
Mucix cand ai fost ultima oara pe A2.
*




Nu mi-o lua in nume de rau, dar e foarte greu de urmarit ce scrii, punctuatie gresita, cuvinte stalcite de tastatura de mobil, etc. Voi incerca sa iti raspund ca presupun ca asta a fost intrebare.

Ultima data, slava cenzuratului, am prestat pe A2 in vara lui 2019. N-aveam bemveu, asa ca am semnalizat si stanga si dreapta, dupe caz.

De cele mai multe ori imi permiteam sa fac pișș contra vantului, plecam duminica spre CT, ma intorceam vineri la civilizatia adevarata, deci aglomeratia era mereu la ceilalti. Chiar si asa, am mai avut situatiile in care m-am dus vineri/sambata inapoi la CT si am ales sa imi vad de treaba mea cu 110 pe banda 1, decat sa imi cultivez anevrismul cu +130 pe banda 2.

Chiar si asa, memoria inca ma tine si stiu prea bine ce mi-a fost dat sa vad pe drumurile alea.

Legat de numerele de sparanghel:
- sper ca nu era o incercare de generalizare, ca am si eu niste povesti cu romani (cu numere din alea dacice si bune) pe care sigur nu vreau sa ti le pun tie in carca
- daca totusi era o incercare de generalizare cu tinta, de venit, cand mai vin, vin cu avion, chinezoplanul sta in parcare, tocmai pentru ca nu vreau sa conduc in torent cu toti conationalii care se intorc in concediu si se comporta de parca au convingerea profunda ca le datoreaza cineva "de acasa" ceva; Deci poti sta linistit. Posibil sa mai capat cate o masina cand am nevoie sa ajung undeva unde e greu cu transport in comun, dar iti spun sincer ca vreau sa reduc condusul la minimul necesar.

P.S. desi am pedalat destul de rar pe acolo, mereu pe A1 m-am simtit ca pestele pe uscat, mi se pare ca se merge mult mai haotic/prost in mod normal decat pe A2. Pe A2 macar ii apuca pandaliile cand e de mers la mamaea, dar pe A1 ai 2 moduri 90-100 pe banda 1 sau +170 pe banda 2.

P.P.S. le au si "nemtii" pe ale lor in trafic, oricum; au fost segmente unde eram cu talpa in podea la 240 si aia din fata tot piereau in zare. N-a fost niciun carambol, dar astora li se taie filmul cand e vorba de vreun viraj... La prima intersectie unde tre sa faca dreapta, s-a terminat, le trebuie pregatiri, calcule, etc.

P.P.P.S. creca totusi nu am simtit pe vreo autostrada disconfort mai mare decat pe DN2/E85. Ultimuele drumuri pe care l-am facut la BZ le-am facut cu ocolire pe A3, Mizil. Sa se plimbe cine o avea timp si nervi pe E85.

This post has been edited by MuciX: 16 Jul 2021, 11:13


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jul 2021, 12:08
Post #10901


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Civilizat pe naiba, ultima oara depasea un audi coloana pe banda de urgenta. pe A2 zic, nu ca pe E85 ar fi nemaintalnit.
In romania daca tot parcul auto ar fi volvo XC90 2021 si tot am avea cea mai mare mortalitate rutiera din UE.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 12:25
Post #10902


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




1. Scuze pt folosirea cuvantului sparanghel. Este cu sens jignitor. Nu mi am dat seama.

2. Nu am generalizat. Pe ploaie torentiala 2 auto de De m au depadit..restul cuminti

3. O sa incerc sa scriu cu punctuatie/corect.

4. Niciodata dar niciodata nu as face aluzie catre tine sau catre Bwlan stiind ca aveti nr de De.

Stima


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jul 2021, 12:30
Post #10903


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Plm, am fost acum 2 saptamani la Berlin, camd am venit acasa am rupt-o kilometri buni pe A9 cu 235 la ora, niciun moment n-am avut stres.
Na, joac-o p-asta pe A2.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 12:33
Post #10904


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(wolfin @ 16 Jul 2021, 12:25)
1. Scuze pt folosirea cuvantului sparanghel. Este cu sens jignitor. Nu mi am dat seama.

3. O sa incerc sa scriu cu punctuatie/corect.
*



Sparanghel s-o folosi cu sens peiorativ, dar aici nu m-am simtit jignit. Creca am mai zis si eu mămălinșchi de cateva ori, aia e. Atat ca nu am inteles ce era descrierea depasirilor alea. Acolo m-as fi simtit aiurea daca imi erau cumva asociate/imputate. Dar na, pareri si experiente.

Ziceam ca esti greu de urmarit cand scrii in graba, si e posibil ca tu sa fi spus ceva si eu sa inteleg avioane. Creca am mai zis ca nu-s cel mai ascutit creion din penar. blush.gif Deci nici chiar asa, stai calm.


Si am vorbit serios, traficul din ro, mai ales in perioade din astea pentru mine e o corvoada; nu e ceva nou, m-am plans mereu de el, deci acum ca pot, voi incerca sa il evit pe cat posibil.

Am "treaba" doar sa imi schimb pasaportul ca exipra si imi trebuie ala nou, altfel as fi ales alta perioada. Voi profita sa imi vizitez prieteni si familie, dar cam atat. Nu am de alergat, nu imi trebuie masina.

16 Jul 2021, 15:20:
QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 12:30)
Na, joac-o p-asta pe A2.
*


astia tot numere de francoforte or fi avut? rolleyes.gif

16 Jul 2021, 15:25:
QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 12:30)
am rupt-o kilometri buni pe A9 cu 235 la ora, niciun moment n-am avut stres.
*


Asa iute merge a ta? Chinezoplanul asta al meu pe la 210 incepe sa scoata sunete alarmante din zona scaunului din dreapta. Culmea, face la fel si pe drum drept si liber, pe cruise, fara cruise nedumerire.gif

This post has been edited by MuciX: 16 Jul 2021, 15:25


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jul 2021, 16:28
Post #10905


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Nu, eram c-un Golf de la Hertz.
Dar da, a mea "bagă" tot cam 230-235 vmax.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 16:41
Post #10906


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Vecini cu voi...

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20210716_174022_Opera.jpg ( Size: 401.86k ) Number of downloads: 236


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jul 2021, 18:21
Post #10907


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Ăștia-s vecini cu toată Europa radmasa.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 18:33
Post #10908


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mai deși ca noi sgur nu sunt. sleep.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Jul 2021, 18:34
Post #10909


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 10:18)
Atata vreme cat in Romania e interzis prin lege sa se desfasoare ore de scoala pe autostrada, o sa se intample evenimente de-astea, fiindca romanii nu stiu cum se face deplasarea normala in regim de autostrada si nu au nici cum sa invete, decat cand au permisul in mana.
Or din momentul ala, gata, mi-s Schumacher, rup asfaltu sa muara Bibi. Altii au ghinion, mie n-are cum sa mi se intample asa ceva, samd. Ce ceata, ce ploaie, ce zapada, io am SUV si cauciucuri bune, restu-s de vina si multe alte clisee...
*



Cu autostrada este doar o parere ca ar ajuta la reducerea numarului de accidente scolarizarea pe ea, se face scoala pe DN si urmarea este ca toti incepatorii sint ingroziti de mersul in oras dar pe DN sau E sint asii asilor, te alearga mai ales pe ploaie de numa, ne tiriiam cu 80Km/h printr-un potop de ploaie pe Lipova Deva acum citiva ani, ne-a depasit o tractiune spate cu lamiia ca avionul, la redresare a facut o coada de peste si a continuat in acelasi ritm, peste vreo 4Km l-am vazut in aratura dupa o curba usoara pe dreapta, totul OK, doar ca trebuia TAF ca sa-l tragi afara.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 16 Jul 2021, 18:42
Post #10910


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Evident ca e doar o parere, axioma sau fapt nu are cum sa fie.

Cert este insa ca atata vreme cat e interzis sa faci scoala pe autostrada, toti incepatorii o sa conduca fix ca cizma. De unde sa stie cum se conduce corect, care e diferenta dintre o manevra efectuata la 60 kmh si alta la 130? De unde sa stie care e diferenta in perceptie la diferite viteze, cum se folosesc corect benzile de accelerare, decelerare, de urgenta, de unde sa stie de repliere, de importanta semnalizarii, samd?

Din teorie? Mda, bun asa, la teorie rupem norma, partea proasta e ca la practica o busim grav de gard. Sau de alte masini, depinde de caz.

Prosti ailalti din Europa, unde e permis/incurajat/obligatoriu sa ai conducere pe timp de zi si noapte, o anumita proportie din orele de practica in oras, pe DN si pe autostrazi, ca sa cuprinzi cat mai bine practica.

La noi, te urci in masina de scoala in Bucale in rush hour, dai o tura de bloc si gata alea 50 de minute. ...ca sa nu mai zic de unul care-si ia carnetul in Bistrita, de exemplu. Ala cand vede autostrada zice ca a ajuns pe pista aeroportului.

This post has been edited by Bwwlan: 16 Jul 2021, 18:44


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 19:04
Post #10911


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 18:21)
Ăștia-s vecini cu toată Europa  radmasa.gif
*




radmasa.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 16 Jul 2021, 19:13
Post #10912


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Cred că modul de gândire și acțiune, din viața de zi cu zi se extinde și asupra șofatului. Un prost, arogant, lipsit de educație, bun simț sau maniere [listă deschisă, adăugați orice alte epitete aici], și sunt tot mai mulți din păcate, va fi măgar și la volan.
Părerea mea e că nu lipsa orelor de practică pe autostrada, în timpul școlii de șoferi e problema, ci atitudinea cocălărească și miserumpismul.
Cât despre bistrițeni, sălăjeni, sătmăreni și alți locuitori din județe mici din Ardeal, nu mi-aș face așa mare grijă. Dacă-s cocalari, sunt cum am descris mai sus, dacă nu, au mari șanse să fi învățat să circule corect pe autostrăzile de la vest de România.
Circul și eu destul de des prin vest, cel puțin în HU, AU și IT sunt multe mașini cu numere carpatine, dar circulă, preponderent, ca pe acolo. Poate e frică de amenzi? Sau sunt din tagma mea, care preferă să-și petreacă concediile departe de români, pentru a nu avea surprize neplăcute? Cine știe...

This post has been edited by GBX: 16 Jul 2021, 19:18


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 19:33
Post #10913


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Am mai zis pe aici
.acum 4..5 ani cand imi exlica un sofer de bmw ce plm caut pe banda 3 ca aia e de viteza..si sa citesc codu rutier.

Eram un bulevard din B....vroiam sa fac stanga la un omv


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 19:36
Post #10914


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ti-ar fi zis la fel si soferul de logan, dar n-a apucat sa va prinda din urma.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 19:43
Post #10915


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Nu cred...n am patit...
Raman la soferii de bmw

This post has been edited by wolfin: 16 Jul 2021, 19:44


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 16 Jul 2021, 19:52
Post #10916


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Bwwlan @ 16 Jul 2021, 18:42)
...ca sa nu mai zic de unul care-si ia carnetul in Bistrita, de exemplu. Ala cand vede autostrada zice ca a ajuns pe pista aeroportului.
*



Ala din Bistrita poate o vede mai repede in Ungaria decit alti romani...
Ideea in care am comentat este totusi alta, aproape toti sint speriati de mersul in orase, mai ales mari, pe drumuri, inclusiv autostrada toti se "descurca", ce nu constientizeaza majoritatea este insa pericolul la care se expun, una este un accident in oras la 30-40Km/h si altceva este pe E sau A unde toti au tendinta sa considere ca viteza maxima este cea obligatorie de mers, eventual cu inca 9Km/h in plus.
Nu mai tin minte insa incepatorii au parca au obligativitatea de a circula cu 20Km/h mai putin pe drumurile publice extraurbane deci 110Km/h pe autostrada.
Cursul de mers pe autostrada mi l-a facut baiatul cel mare, cam 15 min a durat totul, sint citeva reguli impuse de lege si citeva de bun simt, nu-i complicat, ce-i grav este faptul ca multi cred ca masina este tren pe autostrada si merg in consecinta.
Nu minimizez deloc riscurile, ba consider ca pe autostrada este mai periculos decit pe un DN si mai ales plictisitor rau!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Jul 2021, 19:58
Post #10917


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(wolfin @ 16 Jul 2021, 19:43)
Raman la soferii de bmw
*


a, a mai fost si altul la fel?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jul 2021, 20:13
Post #10918


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am fost la Mamaia acum doua saptamani. Fara nicio exagerare, jumatate dintre avioanele X5/6, GLE/GLS, Q7/8 etc. aveau anvelope de iarna (unele chiar tocite binisor). Alea sigur franeaza cum trebuie la 33 de grade afara si 160 km/h rolleyes.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jul 2021, 20:27
Post #10919


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 16 Jul 2021, 19:58)
a, a mai fost si altul la fel?
*



A ..nu...doar generalizam.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jul 2021, 20:29
Post #10920


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Foarte urat din partea ta smile.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 362 363 364 365 366 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 00:32
Dacia