Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tester, Renault Scenic 3 1.2 benzină

elgreco
post 15 Sep 2022, 19:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 December 18
From: Belgia




Vreau să-mi cumpăr un tester cu care sa pot să-mi șterg spre exemplu eroarea pe care mi-o dă de obicei la frâna electronică de parcare. Am cumpărat unul după Amazon dar nici măcar nu a văzut tipul de mașină și era unul cu cele mai bune recenzii. Știți vreunul care să nu coste prea mult?


--------------------
renault grand scenic 1.2 benzina 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 15 Sep 2022, 19:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Ddt4all (cu baza de date Ddt2000) care e free, un laptop si o interfata ELM327 pe cablu usb ar fi o alegere buna.


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 15 Sep 2022, 20:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




QUOTE(elgreco @ 15 Sep 2022, 19:33)
Vreau să-mi cumpăr un tester cu care sa pot să-mi șterg spre exemplu eroarea pe care mi-o dă de obicei la frâna electronică de parcare. Am cumpărat unul după Amazon dar nici măcar nu a văzut tipul de mașină și era unul cu cele mai bune recenzii ...
*


Pe Amazon, Ali, etc. se "gasesc" tot felul de clone, unele sunt OK pentru programele dedicate Renault altele nu (cip si\sau soft interfata, pot da destule exemple si de clone ELM327 USB care au fost NOK), achizitionarea uneori este o loterie, chiar si recenziile pot sa fie irelevante, iar discutia despre interfete poate sa fie mai lunga (sunt zeci chiar sute de pagini pe forumuri legate de asta)....
PS: pentru citire \stergere \diagnoza erori recomand PyRen\PyClip, consider ca este mai OK la masinile de serie pentru acest lucru.
LE (tips): pentru verificarea clonei se poate folosi ELM327Identifier (este OK in majoritatea cazurilor chiar daca ”fratele chinez” a invatat sa pacaleasca si acest program) sau CheckELM din programele de diagnoza, atasat doua ex cu clone OK, de evitat clonele cu versiune chip 2.1 (cei de la Microchip nu au reusit sa cloneze 100% chipul original ELM327v2.1 \v2.2 \v2.3 al canadienilor de la ELMElectronics) si soft al interfetei cu versiuni mai mari de 1.5 si protocoale 1.4b, chiar daca se gasesc si clone care suporta asta acestea sunt la cu totul alt pret iar comenzile AT \ATAL \ATPPS trebuie sa fie OK pentru programele de diagnoza Renault, timpul de raspuns este si el important, etc....Bafta!

This post has been edited by Gil26: 16 Sep 2022, 04:33

Attached thumbnail(s)
ELM327_Identifier.jpg ( Size: 232.4k ) Number of downloads: 62
CheckELM.jpg ( Size: 139.52k ) Number of downloads: 62


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:24
Dacia