Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiere fara acte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
Andrei84
Anul trecut prin octombrie am vandut un Oltcit, omul ma rugat sa-l mai las cu actele pana in ianuarie cand expira toate: asigurarea, taxa de drum si inpozitu. Incurcatura este ca acest om la vandut intre timp altcuiva si nu mai da de nici un fel de cumparator.
Prostia mea este ca i-am dat toate actele, deci eu nu mai am nici un act al masinii, nici macar contract de vanzare cumparare nu am facut sad.gif .
Stie cineva daca as putea s-o scot din circulatie si de la financiar doar cu buletinul, eventual cum trebuie procedat si cam care ar fi costurile.
Asta e prostia se plateste.
Va multumesc de pe acum.
vijelie
Numai cu buletinul nu merge, ca doar nu te duci la Altex.
Andrei84
Sunt convins ca nu este usor dar trebuie sa existe ceva proceduri ptr. astfel de cazuri, probabil maine dimineata o sa ma duc si la Politia Rutiera sa intreb ce si cum.
Asa e cand vrei sa faci un bine, cazi de prost, mi-a parut rau de omul la care i-am dat-o si i-am zis ca-l mai las cu actele si asta mi-e multumirea acum.
Adevarul e ca asta merit, nu e vine lui.
xcss
Daca afli o procedura anume, te rog mult sa scrii si aici. Sunt direct interesat, am patit si eu ceva de genul asta dar nu am apucat sa ma interesez ce se poate face. Multumesc!
Smiley
actele le poti reface. incepi cu o cerere pentru eliberarea unui duplicat al CIV-ului si cu asta obtii un duplicat al talonului.

dupa ce ai actele, incepe partea amuzanta smile.gif
-poti sa declari masina furata; cand o gasesc politistii, fie se alege ala cu dosar penal, fie te alegi tu cu dosar penal (pentru declaratii false)
-poti sa ceri radierea masinii, dovedind ca ai un loc de depozitare; ala la care e acum masina o sa aiba o surpriza destul de mare cand or sa-l opreasca politistii pt control
-poti sa faci rost de un certificat de la REMAT cum ca ai casat masina si cu ala sa o radiezi; iarasi o sa fie foarte amuzant pentru posesorul actual al masinii
-si acum varianta care mi se pare mie cea mai corecta: faci contract de V/C cu cel caruia i-ai vandut initial masina, cu acel contract radiezi fiscal masina de pe numele tau si il lasi pe el sa se descurce mai departe; in definitiv, el este cel ce nu mai poate da de proprietarul actual si normal ar fi ca el sa rezolve problema.
Andrei84
Multumesc ptr raspuns "Smiley"
In primul rand maine dimineata o sa ma duc la Pol rutiera sa vad din punctul lor de vedere ce este de facut.
Stiu ca cel caruia i-am vandut masina trebuie sa se descurce dar daca nu o sa vrea nu prea am cum sa-l oblig. El zice ca-l tot cauta pe respectivul cumparator, probabil o sa-l mai las vreo 2 saptamani ptr ca mai trebuie sa-mi rezolv niste treburi dupa care o sa incep cu ce ai zis tu, cu una dintre ele, o sa vad care e cea mai acceptabila metoda.
Acum mi-e frica ca nu cumva cel care o conduce sa faca nustiu ce nereguli si sa fiu tras eu la raspundere, unde mi-o fi fost capul cand i-am dat toate actele nu stiu.
"xcss" sa fi sigur ca o sa scriu cum am rezolvat-o pana la urma, asta daca-i dau de cap smile.gif
Marius*
Andrei84 singura cale legala, sa poti radia masina este sa-l actionezi in judecata pe cel caruia i-ai vandut-o tu, astfel vei obtine o hotarare judecatoreasca care dovedeste ca ai instrainat masina.
Nu poti sa declari masna furata, ai comite o infractiune. (Fals in declaratii)
Bafta !
ionut.tanase
QUOTE(last @ 31 Jan 2008, 12:11)
Nu poti sa declari masna furata, ai comite o infractiune. (Fals in declaratii)
Bafta !
*



De curiozitate te intreb, pe ce te bazezi cand spui ca daca ar declara masina furata ar fi o infractiune ?? Nu are nici un act de vanzare cumparare facut deci ...
PS: Nu zic ca ar trebui sa faca asta dar in ultima instanta ar putea sa il sperie pe cel caruia i-a instrainat masina...
Andrei84
Multumesc ptr. raspunsuri, va sunt recunoscator.
Astazi de dimineata am fost la Pol. rutiera si am vorbit cu cel de la informatii, si mi-a spus acelasi lucru pe care mi lai spus tu last : deci singura cale legala este sa-l dau in judecata pe cel caruia i-am dat masina, habar nam cu se face treaba asta dar trebuie s-o fac si pe asta pana la urma.
Daca as declarao furata va dati seama ca o sa se faca o ancheta si pana la urma o sa afle ca am dat declaratie falsa,deci dosar penal.
Nici alte acte nu pot sa scot ptr. ca actele originale sunt la ala de merge acum cu masina, si aici as face tot un fel de fals daca declar ca le-am pierdut.
Este adevarat ca din punct de vedere legal masina este a mea ptr ca nu am incheiat nici un fel de act cu nimeni, decat ne-am scris reciproc datele din buletin(eu si cel caruia i-am dat masina), dar este riscu prea mare s-o declar furata.
Azi i-am comunicat celui caruia i-am dat masina ca-i mai dau o luna cel mult 2 sa-l gaseasca pe cel caruia i-a dat masina daca nu il dau in judecata. Miramas sa rezolve ceva dar la urma urmei cine stie.
Am aflat ceva interesant de la omul asta caruia i-am dat masina initial, se pare ca asigurarea si taxa de drum se pot platii si fara buletinul celui care detine masina, doar traim in RO orice e posibil, se pot face dupa cele vechi sad.gif , deci cel care o are acum poate daca vrea sa le plateasca si sa mearga bine mersi cu ea.
catala2k
Tu vrei sa o radiezi ca sa nu mai platesti impozit, dar avand in vedere ca e doar un olcit si impozitul nu e prea mare poti sa-l rogi pe cel la care i-ai vandut masina sa-ti deconteze chitanta de la administratie, asta daca e om cumsecade.

Masina daca nu are ITP si RCA se radiaza din oficu?
slaiciprian
nu se radiaza din oficiu. ultima sansa de oficiu a fost cand trebuiau schimbate certificatele. stiu patru persoane care au asteptat momentul ca pe ziua independentei. ca nu aveau ce face. un var de-al meu avea deja 10 ani impozit platit aiurea pe o masina.
p.s. nici eu nu am acte facute. si proprietarul nu-l cunosc...dar am vorbit o data la telefon.
p.p.s. si rar se poate face fara buletin...e doar un pic mai scump...
Andrei84
QUOTE(catala2k @ 31 Jan 2008, 17:08)
Tu vrei sa o radiezi ca sa nu mai platesti impozit, dar avand in vedere ca e doar un olcit si impozitul nu e prea mare poti sa-l rogi pe cel la care i-ai vandut masina sa-ti deconteze chitanta de la administratie, asta daca e om cumsecade.
*



Ceea ce ma macina pe mine nu este neaparat plata acelui impozit, daca o dadeam la vreo cunostinta sau cineva pe care-l cunosc destul da bine nu era nici o pb cu acel inpozit sau cu actele.
Eu nu tin neparat sa radiez masina din circulatie, daca as putea sa fac actele le-as face, radierea ma gandeam ca este o varianta ca sa scap de pb ulterioare care ar putea sa apara cu masina, ptr ca nu mai stiu nimic de ea.
Faptul care ma deranjeaza este ca omul la care i-am dat eu masina a dat-o cuiva despre care nu stie decat un nume si faptul ca a avut permisul suspendat in nustiu ce perioada, ptr. ca, zice el, a pierdut foaia pe care i-a scris datele din buletin. Omul asta care are acum masina poate sa faca orice neregularitate vrea iar cand o sa-i i-a nr de inmatriculare o sa ajunga la mine. Ptr ca nu am facut nici macar un contract de vanzare-cumparare banuiesc ca o sa fie mai complicat de explicat ce si cum. Pe langa asta ma deranjeaza sa stau incurcat cu ceva de genul asta, o data ce am dat masina vreau sa scap complet de ea, nu sa circule altcineva total necunoscut cu actele pe numele meu, vreau sa fie treburile descurcate.

Speranta mea mai era faptul ca i-a expirat asigurarea si taxa de drum, dar se pare ca se pot face si asa.

Cel caruia i-am dat eu masina nu are nici un motiv sa-mi dea mie banii pe impozit ptr ca nu o foloseste el, o sa-l intreb daca este de acord sa mi-i dea dar daca nu vrea asta e. El deocamdata spera ca o sa-l gaseasca pe cel care a luat-o de la el si o sa se rezolve pb.

Asa stiam si eu ca nu se mai radiaza din oficiu.

Am mai gasit pe net cazuri asemanatoare cu ale mele si nici unul din ele nu are o rezolvare concreta.
Mie mi se pare normal ca cei de la Pol Rutiera sa aiba o rezolvare ptr astfel de cazuri ptr ca am vazut ca sunt multe persoane care au inca pe numele lor masini date de ani de zile si de care nu mai stiu nimic si vor sa scape de ele. Dar asta e, neavand o lege si o procedura ptr astfel de cazuri trebuie vazut ce este de facut, cea mai probabila rezolvare este cea cu datul in judecata al persoanei caruia i-am dat masina.

Inca o data va multumesc ptr pareri si sfaturi.
slaiciprian
ce sa soliciti la judecata?
catala2k
nasol... bafta in rezolvarea problemei
Smiley
QUOTE(slaiciprian @ 31 Jan 2008, 23:24)
ce sa soliciti la judecata?
*



soliciti legiferarea (pe hartie) a situatiei existente: faptul ca tu i-ai vandut lui masina. cu hotararea de la judecatorie poti radia fiscal masina.

deconectat
Asta daca poti dovedi ca i-ai vandut masina sau daca e el de acord. Oricum, delicata problema.
klaus
As fi si eu curios cum se dovedeste la judecata vanzarea masinii, daca celalalt spune ca nu a cumparat-o.
Fara nici un act care sa sustina afirmatiile (contract V/C, chitanta de mana, martori...)
hash
Cred ca rezolvarea tot de la politie vine. Trebuie sa ii convingi sa iti ia o declaratie precum ca masina nu mai e la tine din data de .. pentru ca i-ai dat-o lui ... In felul asta se intampla 2 lucruri:
1) daca cel care are acum masina face vreo tampenie cu ea, nu intri tu la apa;
2) masina o sa fie data in urmarire, pentru ca cel care circula cu ea acum o face fara vointa ta.

Eu as merge cu explicatia in felul urmator: tu i-ai dat masina lui X pe incredere, urmand sa faceti actele ulterior; apoi, X i-a pasat-o lui Y, FARA INCUVIINTAREA TA, deci din punctul tau de vedere TI S-A FURAT masina.
Oricum ar fi, trebuie sa-i convingi pe politisti sa-ti dea masina in urmarire. In locul tau n-as discuta mai cu cel de la ghiseu, ci as cere o audienta. Apoi, daca nu merge, as apela cu incredere la sfaturile unui avocat, pentru ca trebuie sa te descurce cineva.

Pregateste-te ca, cel caruia i-ai dat-o sa se spele pe maini. Sper ca atunci cand i-ai dat masina aluia, ai mai avut alti martori, sau ati fost numai voi doi ?!

Oricum, multa minte ti-a trebuit sa-i dai masina fara macar sa scrii pe certificatul de inmatriculare "instrainat lui ..."

Marius*
QUOTE(hash @ 1 Feb 2008, 10:54)
2) masina o sa fie data in urmarire, pentru ca cel care circula cu ea acum o face fara vointa ta.
*


Nu o sa se intample niciodata treaba asta !
slaiciprian
nu e bine. din cate stiu situatia asta cu am dat-o, si a dat-o mai departe fara incuviintare, intra la abuz de incredere. se rezolva tot la tribunal.
sincer, nu ai ce face. sa te rogi sa nu se descurce la itp fara tine. chiar daca vecinul da de noul proprietar, si ala nu are chef sa faca actele?
mai auzeam la cineva ca se duce sa fure placutele cu numerele. ce rezolva? risca sa nu-i mai pese actualului proprietar, valoarea masinii nu e mare, si sa o tina parcata si actele in buzunar pana in 2100.
concluzie: nu supara actualul proprietar.
sorin1983
daca eu am cheile si cartea masinii nu pot sa ma duc sa o iau direct? biggrin.gif masina e pe numele meu si am cartea si un rand de chei smile.gif
Andrei84
Salutare

Problema este mai incurcata aveti dreptate.
Martori ca am vandut masina am vecini care stateu prin fata blocului, nu ar fi asta pb.
Ma gandesc ca daca-l dau in judecata probabil o sa se faca o ancheta ceva si o sa se descopere pana la urma unde e masina, eu as vrea sa evit lucrul asta dar daca nu o sa am ce face asta e. I-am spus ca-l mai las 1 luna 2 sa-l caute pe cel caruia i-a dat masina, si sa rezolvam pb.

Nu am facut chitanta de mana ptr ca din cate stiu eu nu are nici o valoare d.p.d.v. juritic.

De suparat nu am cum sa-l supar pe actualul proprietar ptr ca habar nam cine e smile.gif

O sa ma mai duc inca o data la Politie si o sa-i intreb daca pot sa dau o declaratie ceva prin care sa rezulte ca masina nu mai este in posesia mea, dar la cat chef au cei de acolo mas mira sa rezolv ceva.

Daca vad ca nu se rezolva de nici un fel o sa ma duc si la un avocat pana la urma.
Deci din punct de vedere legal este masina mea, doar ca nu o mai am nici pe ea nici actele smile.gif , daca o vad pe undeva incerc sa vb cu cel care o are sa vedem daca putem sa rezolvam pb daca nu ii sun pe cei de la Politie si trebuie sa se rezolve pana la urma, nu au cum sa nu-mi dea mie castig de cauza din moment ce nu am nici un act incheiat cu nimeni ca am instrainat-o.

Nu inteleg omul ala care o are acum cum a putut s-o cumpere cand a vazut ca cel care o vinde nu este proprietarul si nu are nici macar un contract de V.C. cu proprietarul, sau macar acum are adresa mea in acte poate sa vina sa ma caute si se rezolva totul.

Asta e, eu am fost prost eu platesc.
deconectat
Cel care a cumparat-o nu are nici un interes sa fie gasit. Stie ca tu nu vei declara masina furata, si chiar daca ai face-o, el are toate actele masinii si poate sa spuna oricand ca tu i-ai dat masina.
Masina nefiind pe numele lui, nu numai ca nu plateste impozit, dar si orice amenda de radar de exemplu iti vine tie (si cum tu nu stii cine conducea masina in ziua x la ora y esti cam bun de plata).
Din pacate nu te poti baza pe vecini ca martori ca ai vandut tu masina (nu cred ca ii vei convinge asa usor sa se prezinte la proces) si nici pe politie sa faca o ancheta (ce sa ancheteze si cine sa ancheteze?).

Incearca sa privesti lucrurile din punct de vedere legal (adica in litera legii, nu in spiritul ei) si nu moral, pentru ca doar asa ai sanse sa iti rezolvi problema. Sfaturile unui avocat sunt binevenite in aceasta situatie.
B30KDT
daca aveam acte vechi sa inteleg ca s-a radiat din oficiu?
este vb despre un trabat vandut de tata prin 95 tot la fel dar unui coleg de munca ,care s-a mutat prin canada si masina si actele habar nu am pe unde sunt.

cum fac sa scap de el?este radiat din oficiu la politia rutiera?cum fac sa-l radiez si de la circa financiara?
MuciX
@Andrei84: De ce nu ai dat-o furata pana acum?
xcss
Eu sunt curios cum se rezolva in cazul meu. Aveam chitanta de mana, copie dupa buletinul impricinatului si CIV original... asa ca l-am dat in judecata.
Brainie
Pentru KDT din Ghencea:

Dacă Trabantul avea numere vechi și talon model vechi, te duci la înmatriculări la Udriște și ceri dovada de radiere. Mașina e deja radiată, îți dă doar o hârtiuță. Eu nu am dus niciun act în sprijin (doar buletinul meu, pentru că în actele poliției eu sunt propietarul), că nu prea aveam (talon și numere la cumpărător - oricum 99.99% mașina e coteț de găini acum); carte de identitate a mașinii aveam doar pe jumătate (adică eliberată de RAR, dar fără să mai fi mers la poliție pe urmă, să mă treacă pe CIV). Oricum, nu mi-a cerut nimeni CIV.

Cu hârtia de la poliție (după care îți faci copii, ca să îți rămână și ție ceva), te duci la Direcția Taxe și Impozite a Sectorului x și ceri radierea. Dacă sunt impozite, amenzi din urmă neachitate, ghinion, plătești la zi, cu penalitățile aferente, și apoi ți-o radiază fără probleme. Îți dau și ăștia o confirmare de radiere și gata. Ai scăpat de ea.
Marius*
QUOTE(MuciX @ 6 Feb 2008, 19:56)
@Andrei84: De ce nu ai dat-o furata pana acum?
*


Pentru ca nu e furata, masina e instrainata (vanduta). Citeste toate posturile.
xcss
Revin... Dupa 6 luni lungi am rezolvat... a scapat.gif
Dupa cum spuneam, am vandut masina unui cetatean, pe baza unui contract de mana, i-am dat cheile si talonul, urmand ca dupa 2 saptamani - o luna sa ne intalnim pentru a face toate demersurile pentru instrainare, motiv pentru care pe moment nu i-am dat si cartea de identitate a masinii. Asta se intampla in noiembrie sau decembrie 2007, nu mai retin exact. Din momentul in care respectivul a plecat cu masina, n-am mai dat de el sub nici o forma. M-am interesat ce se poate face pentru a radia macar masina de pe numele meu, din considerente fiscale (motor de 2150, impozit mare...) si , in plus, nici nu voiam sa faca manarii cu ea si sa pice magareata pe mine. Asa am aflat ca il pot da in judecata pentru a obtine radierea, pe baza hartiei pe care o aveam semnata de mine si de el. Am fost inspirat in momentul vanzarii si am facut si o copie dupa buletinul lui, si cred ca si asta a ajutat.
Asadar, l-am dat in judecata, individul nu s-a prezentat la nici un termen, si am castigat procesul, obtinand o sentinta definitiva. M-am inarmat cu un dosar continand sentinta, cartea de identitate si formularele de radiere, si in 4 ore am radiat-o din circulatie. A durat 4 ore pentru ca la Finante am platit impozitul restant doar pana in aprilie (cand s-a pronuntat sentinta), urmand ca azi sa vad daca mai trebuie sa platesc si pentru restul lunilor, pana la 1 septembrie. La Politie nu a fost absolut nici o problema, tipul de la Radieri nu parea deloc surprins.

Imi cer scuze pentru lungimea postului, dar l-am scris in speranta ca poate ajuta pe cine se mai loveste de astfel de probleme. victorie.gif

Vreau sa multumesc si unui anumit membru al forumului care m-a ajutat mult cu sfaturi, si nu numai, in aceasta problema. worship.gif You know who you are wink.gif
Adi86
@xcss - da-mi te rog un PM cu mai multe informatii, chiar am nevoie, am procedat si eu la fel, de 1 an tot platesc impozit, masina tot cu motor de 2L. Prima data am facut o scrisoare adresata politiei rutiere, iar ei m-au instiintat ca au dat masina in urmarire in trafic si vor retine talonul) De jumatate de an n-am primit nici-un raspuns, vreau sa merg in instanta. (tin sa precizez ca am actul de vanzare - cumparere semnat de amandoi, copie dupa pasaportul respectivului si CIV-ul in original)
murfi
xccs-> Cat a costat toata afcerea?
ai apelat la un avocat?
Adi86
@xcss - ai mai intrat pe forum? sa nu uiti de noi! blush.gif
xcss
QUOTE(murfi @ 5 Sep 2008, 12:21)
xccs-> Cat a costat toata afcerea?
ai apelat la un avocat?
*


Nu mai stiu exact, in orice caz m-a costat doar taxele de timbru. Estimez undeva pana in 40 lei. Nu am apelat la un avocat, si in plus am si solicitat judecare in lipsa, as ca nici nu m-am dus la proces smile.gif

Adi86, ai PM.
freeman30
eu am o dacie nova in aceiasi situatie dar de 3 ani.....si e undeva in Arges ,voi face si eu la fel.
Foarte utile informatiile, multumim
xcss
Cu placere. Am uitat sa mentionez ca am platit impozitul pe fosta mea masina pana la data la care m-am prezentat la politie in vederea radierii.
tkx
in aceeasi situatie e si tatal meu din mai 2004. la fel, a dat toate actele inclusiv CIV. o sa-l sfatuiesc sa-l dea in judecata pe respectiv. cu impozitul nu e problema ca platit la zi.
mugur
Eu am intrebat la politie cum pot radia si eu masina de la financiar macar sa scap de plata.Raspunsul a fost ca trebuie sa fac un contract de vanzare - cumparare intre mine-vanzator si cumparator pentru ca am datele lui .Il semnez doar eu si cica se poate scoate de la financiar... O sa incerc sa vad daca merge asa..
freeman30
te rog mugur daca merge asa sa ne zici si noua.ma gandeam si eu la varianta asta,dar ce facem cu numerele?
Brainie
QUOTE(mugur @ 25 Sep 2008, 21:38)
Eu am intrebat la politie cum pot radia si eu masina de la financiar macar sa scap de plata.Raspunsul a fost ca trebuie sa fac un contract de vanzare - cumparare intre mine-vanzator si cumparator pentru ca am  datele lui .Il semnez doar eu si cica se poate scoate de la financiar... O sa incerc sa vad daca merge asa..
*


Polițaiul ăla avea față de tembel sau duhnea a trascău de la 10 m ? Păi așa vă fac cunoștință cu prietenul meu Xulescu Yion, CNP 1234567890, domiciliat în str. Fărănume nr. pi bis, care abia așteaptă să vă colecționeze (scriptic) mașinile și să plătească impozitele în locul vostru. Da' de fapt mi-ați dat o idee: io încă n-am vândut rabla, dar Yionică m-ar putea ajuta, de ce să mai dau căteva zeci/sute de lei pe an la fisc? Iar pe oligofren întrebați-l dacă a ajuns în spatele ghișeului după ce a semnat numai el contractul de muncă.
Mai bine încercați prin tribunal. Știu că vă sperie, dar din câte știu e singura soluție: instanța să dea o sentință privind vânzarea. Dar asta depinde și de ce acte ați încheiat cu cumpărătorul/cumpărătorii fantomă.
E mult mai simplu dacă mașina vândută avea numere vechi (gen 1-B-1234). Astea s-au radiat din oficiu, și poliția vă dă o adeverință cu care se scoate de la fisc.
Slider
Eu am radiat masina la fisc pe baza unei declaratii pe propria raspundere. Tot asa prostie am facut si eu - am dat masina cu toate actele si nu mai stiam nimic de ea.
freeman30
am sa merg si eu pana la adm.financiara sa intreb ce se poate face,poate merge asa cum zici tu pe baza unei declaratii pe propia raspundere
Brainie
Păi, Slider, detaliază. Ai dat dat declarație pe proprie răspundere că ai vândut mașina fără acte și ăia de la fisc au înghițit-o ? Mă cam îndoiesc. Sau ai dat declarație că o scoți din uz, că o depozitezi într-o curte la țară etc (fals în declarații). În cazul al doilea, dacă ăla de circulă cu mașina face o prostie și va fi căutat după număr, ghici la cine bate la ușă poliția. Cam ce explicații dai, cum le arăți mașina depozitată la țară (eventual le zici că între timp ai dezmembrat-o și ai vândut-o pe bucăți) etc. Poate din exces de zel, pe lângă cazul propriu-zis, cineva se întreabă cum de mai circulă încă o mașină radiată în baza declarației proprietarului. Riscurile despre care vroiam să vă atrag atenția scad spre 0 dacă mașina într-adevăr nu mai circulă și nu va mai circula.
juliano
QUOTE(Slider @ 9 Oct 2008, 20:02)
Eu am radiat masina la fisc pe baza unei declaratii pe propria raspundere. Tot asa prostie am facut si eu - am dat masina cu toate actele si nu mai stiam nimic de ea.
*


Ce ai scris in declaratie? Poate fi util pentru alti forumisti. rolleyes.gif
vially01
Va salut, am si eu o problema de genul asta, adica am o dacie care merge nu am nicio problema cu ea, dar am fost prins cu revizia expirata si mi s-a suspendat talonul, iar acum nu as mai vrea sa investesc bani in ea sa fac ITP la RAR pt ca e destul de anevoios drept pt care as vrea sa o radiez din circulatie ca sa nu mai platesc impozit degeaba, dar din cate am vazut eu la acte radiere mi se cere inclusiv talonul care e la politie in momentul asta...stiti cumva cum se procedeaza in cazul acesta. Va multumesc anticipat!
Paul Gabriel
salut, am si eu aceeasi problema, am vandut o dacie nova cam acuma 3 luni, si nu mai gasesc proprietaru. am dat'o intr-o sambata seara si a zis ca vine luni sa facem si contractu de V-C si toate actele. l-am sunat si a zis ca a vandut masina, pe el nu il mai intereseaza. ce pot face?
freeman30
tot nova am dat si eu fara sa fac actele ,si ala a vandut-o.se pare ca la judecatorie ar fi singura solutie.La 1600cc impozitul e mai maricel.
Andrei84
Cred ca am reusit si eu sa scot masina de la financiar. Eu platisem financiarul la masina doar pe 6 luni gandindu-ma ca o sa reusesc s-o radiez in timpul asta dar n-am avut cand, si am uitat sa-l mai platesc in continuare.
Saptamana trecuta mi-a venit o instiintare ca sunt restant si trebuie sa mai platesc restul de bani. Ducandu-se mama la financiar sa plateasca ia zis doamnei de la ghiseu care e treaba cu masina respectiva, si aceasta i-a spus ca se poate scoate daca se da o declaratie pe propria raspundere (asa cum au facut si colegii de dinainte). Nu stiu ce a fost scris in declaratie ptr ca a facut-o ea (doamna de la ghiseu), bineanteles contra unei sume de bani.
Astept sa vad daca mai figureaza la anul, oricum am primit o chitanta in care e specificat ca nu mai figureaza la financiar datorita declaratiei respective.
pazika
off si eu am o problema asemanatoare insa mai complicata.....acum doi ani prietenul meu mi-a oferit cadou o masina ...a apukat sa faca doar contractul de vanzare cumparare si sa inregistrez pe numele meu masina la financiar....la cateva zile masina a fost lovita si de 2 ani este in service...intre timp noi ne-am despartit iar eu am ramas doar cu plata impozitului in fiecare an ......exista cumva vreo posibilitatea sa scot masina de la financiar in conditiile in care nu stiu unde este masina ..nu am actele ei si respectivul individ nu are de gand s imi dea actele??? sper s m ajute cineva nu d alta dar are motor de 2500 sad.gif((
stabil777
QUOTE(pazika @ 1 Dec 2010, 10:41)
off si eu am o problema asemanatoare insa mai complicata.....acum doi ani prietenul meu mi-a oferit cadou o masina ...a apukat sa faca doar contractul de vanzare cumparare si sa inregistrez pe numele meu masina la financiar....la cateva zile masina a fost lovita si de 2 ani este in service...intre timp noi ne-am despartit iar eu am ramas doar cu plata impozitului in fiecare an ......exista cumva vreo posibilitatea sa scot masina de la financiar in conditiile in care nu stiu unde este masina ..nu am actele ei si respectivul individ nu are de gand s imi dea actele??? sper s m ajute cineva nu d alta dar are motor de 2500 sad.gif((
*


Toti care nu ati facut acte cind ati vindut masina ,trebuie sa stiti ca pe fiecare an impozitul va trebui platit de catre voi, si eu am cumparat o masina de care fostul proprietar habar nu mai avea pe unde era ,l-am contactat si am mers sa facem acte ,dar la taxe si impozite nu mica i-a fost surpriza cind a trebuit sa plateasca tot din urma ! Am vazut ca sunt asa de multi care-si vind masinile fara acte fara sa stie ca peste un an sau mai multi se vor trezi cu impozite acumulate, solutia este sa intrati cit mai repede in legalitate, procedurile de cumparate ale unei masini ,sint in primul rind ,sa mergi cu cel care ,de la care cumperi masina la RAR si sa o verifice ,sa-ti dea certificat de autenticitate ,ca adica masina nu este furata seriile corespund ,si nu are modificari tehnice care nu sint trecute in CIV.,apoi mergi la acte auto la un birou si faci acte de vinzare cumparare ,de acolo se merge impreuna cu proprietaru la taxe si impozite ca sa vezi daca e in regula ,apoi mergi tu la taxe si impozite de unde apartii si inregistrezi si tu masina ,apoi mergi la politie , inainte de a merge la politie te mai trimit cei de la taxe si impozite sa mai platesti la cecul de sector de care apartii ,o taxa de talon ,parca una de poluare si nu mai stiu ,ca aici m-am oprit si eu cu actele.
IN tara asta condusa de monstri mincinosi se zace intr-o mare balta de necunostinta,pacat ca am ajuns asa ,ii blestem pe politicieni!
freeman30
da ,da stai tu pana merge vanzatorul sa iti de certificatul de autenticitate.Obligatia ta e sa iti verifici seriile,sa corespunda,iar certificatul de autenticitate ti-l scoti si ti-l si platesti singur de la rar cu masina.Am vandut masina mea chiar azi ,si pe cea a unui prieten acum 1 luna dar nu am facut asa ceva.Am verificat seriile cu cumparatorul si atat.nu e obligatia mea sa scot certif .de autenticitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.