Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu timoneria UGRENT!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pismialex
Multe incercari de a iesii din impotmoleala in care am intrat, fortat motor, cutie, si cu toate acestea m-am ales cu urmatoarea problema: nu imi mai intra in treapta a 4-a respectiv, a 5-a cu motorul oprit, iar in mers intra mai greu si se aude un sunet ciudat la timonerie cand incearca sa cupleze! Se mai aude si un zgomot, gen diesel, inspre pompa de servo, cureaua de accesorii, ca si cum ar fi niste tacheti dereglati. Zgomotul ramane acelasi pe plaja de turatii! Cu toate acestea masina nu mai trage asa cum tragea inainte. 1.4 8v(k7j-a7), 55kw, 154k km!
Va rog urgent sa va dati cu parerea, sau daca ati mai intalnit probleme similare! 251.gif

Multumesc anticipat!
69AFK
hm....ciudat am avut si eu prob asta dar a revenit la normal de la sine....incearca un service
Laurentziu83
Intratul greu in treptele 4 si 5 e probabil efectul unor lovituri la timoneria schimbatorului de viteze.
Masina daca nu mai trage ca inainte, ar putea fi si de la lovituri la catalizator, in care ai spart ceramica din el. Cam ciudat insa, scutul de sub el e destul de gros.
Daca ai putea sa pui niste poze de sub masina...

Verdictul pe care ti-l dau e ca, oricum trebuie sa te duci la service sa-ti vada toate damage-urile de sub motor, noi nu putem decat sa ne dam cu parerea...Pregateste-ti portofelul, o sa-l cam golesti. sad.gif
Totusi, cu ce viteza ai intrat printre bolovani de ai reusit sa o faci praf pe dedesubt?
Pismialex
Intr-adevar problema s-a rezolvat de la sine cu intratul in viteze, se pare ca a intrat niste namol la tija si am rezolvat la o spalatorie. Iti dai seama ca nu am avut cine stie ce viteza, ca doar incercam sa o scot din impotmoleala. Salvarea mea a fost ca am prins o portiune de pamant unde am avut aderenta iar restul drumului era o balta inghetata, posibil ca atunci cand am trecut prin ea sa fi sarit gheata si sa fi avariat\deplasat timoneria. In legatura cu catalizatorul, nu cred, are scut asa cum ai zis si tu, destul de gros avand in vedere ca am dat in gheata.

Trecand peste astea am ramas cu zgomotul ciudat, despre care nu va pot spune prea multe. Am ascultat azi mai atent si pare sa provina de la distributie(vre-un intinzator ceva), pentru ca se aude ca si cum ar freca(gen frecatu' de planetara)! Ma gandesc oare, de la turatii, un intinzator sa se fi slabit, curea slabita si sa fi sarit o bucata din ea sau...

Oricum am sa va tin la curent cu problemele!
jri22
o problema asemanatoare am avut si eu atunci cind au fost nameti in buc...imi intrase zapada+gheata la timonerie, dar s-a rezolvat odata du incalzirea vremii...tot asa, nu imi intra in vitezele 4+5....acum totul este ok...se pare ca este o problema des intilnita la clio...
Pismialex
Se pare ca am depistat care era problema dupa ce azi cureaua de accesorii s-a rupt. Fulia de la alternator cu tot cu ambreiaj si-a facut joc si ciupea cureaua. Din cauza asta si rolele intinzatoare au fost afectate si trebuiesc inlocuite! Imi puteti cei care ati schimbat astea, un pret?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.