Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ghidaj jeanta spart
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
rados
am avut o problema la directie (volanul juca usor si masina incepuse sa traga dreapta) si m-am hotarat sa verific de unde e problema ,asa ca am decis sa mut rotile de pe spate pe fata si invers sa vedem daca mai persista problema ....dupa ce am dat jos rotile de pe fata am trecut la cele de pe spate cand surpriza neplacuta... la roata dreapta spate ghidajul pe care trebuie bagata janta ptr a fi prinsa in prezoane (ghidajul de pe tambur ma refer-acea buza circulara de vreo 3 cm inaltime) am gasito rupta (o bucata din ea de vreo 3-4 cm).
Parerea mea e ca mi se trage de la un ciocanar (mare mester ) la care am dus masina acu vreo 3 luni ptr a-mi schimba un rulment la roata respectiva..ce credeti...
stie cineva cat costa un taler din acela ptr tambur spate?poate gasesc la second totusi...dar eram curios cat e nou ca sa pot sa fac o comparatie....

22 Jan 2008, 19:18:
a apropo preblema directiei s-a verificat...ori e de la cauciuc ori de la janta..ptr ca din moment ce am schimbat rotile intre ele (punte fata/punte spate ) nu a mai tras.. tongue.gif -slaba consolare... dry.gif
gabygiovanny
gulerul ala ca e rupt nu prea are nimic ca roata oricum e tinuta de prezoane dar sa o schimbi cred ca nu se poate decat daca schimbi toata oala tamburului
RADU__
gulerul acela centreaza roata deci este important. Toata lumea spune ca se centreaza pe conuri dar n prea este asa.
R19/16v
Parerea mea e ca cea mai mare parte a stresului o suporta inelul acela de centrare, nu suruburile (ca prezoane nu sunt).

De ce nu schimbi tamburul?
gabygiovanny
eu am patit asa la un megane din 97 pe cand l-am cumparat i-am pus alte roti si atunci am observat si mam speriat dar mia zis un mecanic ca nu e nimic grav, si am umblat cu ea asa mult si bine. dar totusi e bine de schimbat ca nu se stie niciodata. gasesti tamburi la dezmembrari destul de ieftini(cel putin mai ieftin ca si la reprezentanta)
rados
stie cineva cat costa un tamburnou?
R19/16v
Zi-mi o serie de sasiu macar...

Cel mai bine ar fi o poza cu placuta ovala biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.