Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
andu911
Vreau sa schimb discurile de frana. Am gasit o oferta pe net, dar nu stiu ce marime sunt. De 280 sau de 300. In unele cataloage imi apare ca am de 280, in altele de 300. Iar altele spun ca alea de 300 sunt pt roti de 17.
Eu am de 16.

Renault Laguna II Expression 1.9dci 79kw, F9QT754.

Poate s-a mai lovit cineva de problema asta, ca sa nu mai astept pana vinde weekendul, sa ma apuc sa demontez roata.
Multam.
daniellu
Ptr. jante 16 sau 17 inch discurile frana fata au R=300 mm,spate R=274 mm.Foarte sigur!
mac32cri
Daca stie cineva cat trebuie sa fie limita de grosime a discurilor pe fata ?
Multumesc !
andu911
Deci uite ce zice Autokarma
022 - DISC FRANA FATA VENTILAT - PRODUCATOR BREMBO ( R = 300 mm ) - diametru roata 17 inch
022 - DISC FRANA FATA VENTILAT - PRODUCATOR ROAD HOUSE ( R = 280 mm ) - diametru roata 15, 16 inch

Si ce zice Elit:
Furnizor: SBS

183,30 RON (218,13 RON)
buc. Comandă



--------------------------------------------------------------------------------

Diametru [mm] 280 mm
Înaltime [mm] 47 mm
Tip disc frâna ventilat
Grosime disc frâna [mm] 24,0 mm
Grosime minima [mm] 21,8 mm
Janta, numar gauri 5 -gaura

Diametru roata [inch] 15 inch

tiberiu.anghel
AutoData:
Fata ( discuri ventilate ):
15'': minimum thickness: 21.5 mm
16''/17'': minimum thickness: 23.5 mm

Spate: 8.5 mm


Iar eu stiam ca cele cu jante de 16''/17'' au discuri de 300 mm pe fata iar cele cu jante de 15'' au discuri de 280 mm pe fata. Ventilate.

Pe spate, toate modelele au jante de 274 mm, neventilate.


Totusi, daca nu esti sigur, da roata jos si masoara-le. Diferenta de 2 cm se observa imediat.
myky

Discuri ventilate
fata 300 mm
spate 270 mm
asa scrie aici:www.renault.com/renault_com/en/images/4485%204485_CaraTechLag_GB_tcm1120-306919.xls -
Poate te ajuta la ceva.
uiop
si eu mi-am schimbat placutele pe fata si am luat de 300mm. Aceeasi problema am avut si eu cu dimensiunile dar m-au intrabat de cat e roata si cand le-am zis de r16 mi-au dat cele de 300mm!
andu911
Le-am masurat. 300 mm
Maine sper sa le pun pe masina.

edit: mi-au comandat de 280
Innebunesc, astia nici nu stiu sa vanda.
Dan73
@andu...cum a fost pana la urma? Ti s-au potrivit placutele sau ti le-au schimbat? M-am contrazis si eu cu baiatu' ala de la autokarma. Sustinea ca eu trebuie sa am discuri de 280 mm si nu de 300 cum mi-a iesit mie la masuratoare. Le-am luat totusi cu asigurarea ca daca nu sunt bune sa vin sa le schimb sau sa imi dea banii inapoi.
andu911
toate cataloagele lor sunt anapoda, cel mai bine le masori
Dan73
Pai eu le-am masurat si stiu ce discuri am...pe fata de 300 mm. Treaba era ca aluia pe calculator ii arata softul ca ar trebui sa am discuri de 280 si mi-a livrat placutele de frana respective asigurandu-ma ca alea sunt si nu au cum sa fie altele. Sa inteleg ca tie ti le-au schimbat pentru ca nu erau cele corespunzatoare? Nu as mai bate drumul la service de pomana ca sa constat ca nu se potrivesc daca tu ai patit la fel..ma duc direct si imi iau banii inapoi.

LE: Cred ca s-a produs o confuzie in capul meu...tu te refereai in posturile de mai sus strict la discuri nu la placute. Deci problema mea era daca se potrivesc placutele pentru discuri de 280 pe fata (cum ii arata aluia softul ca ar trebui sa am eu) pe discurile mele de 300 mm. In sfarsit....scuze.
Dan73
Revin cu o constatare. In urma schimbarii placutelor de frana (saptamana trecuta) discurile de pe fata au prins rugina pe o banda de aprox. 1.5 cm in partea lor interioara. Mentionez ca placutele erau identice ca marime cu cele vechi si deasemenea ca am facut deja 500 de km. Exista posibilitatea ca "meseriasii" sa nu fi facut corect operatiunea de montare a placutelor care sa calce stramb pe disc, sau trebuie sa mai astept pana se dau dupa disc?
R19/16v
Desi nu e tocmai normal, mai ai putintica rabdare...
Dan73
Multumesc, asa am sa fac. In orice caz cred ca e ultimul rand de placute pentru discurile fata pe care o sa le schimb atunci cand se vor duce placutele astea(probabil ca vor avea atunci, in functie de cat vor tine si placutele, spre 135000 km)
vali1971ro
trebuie sa se pasuiasca placutele dupa discuri (care probabil nu mai au suprafata plana) , cum spunea si colegul , "putintica rabdare"!
edit: pot insa exista si alte variante...mai neplacute(discuri cu "denivelari" mari)
Dan73
Pai le mai pasuiesc un pic atunci smile.gif. Eu gandeam ca 500 de km sunt suficienti. Multumesc.
evox
Salutare tuturor,

trebuie sa schimb discurile frana fata si am gasit un pret avantajos la discuri Febi. Stie cineva, pot sa am incredere in marca asta (eu nu stiam ca fac si discuri)?
As lua Brembo, ATE sau Zimmermann, dar preturile sunt mult mai mari, nu stiu daca se justifica.

multumesc anticipat pentru sfaturi
rmg
Pt frane se justifica o cheltuiala mai mare. Daca ai posibilitatea si nu sunt diferente exagerate iti recomand Brembo sau ATE.
evox
diferentele de pret sunt mari, aproape dublu la Brembo sau ATE fata de Febi

prin ce s-ar justifica cheltuiala, distanta de franare mai mica cumva?

ovidy
Nu cred sa fie vorba de distanta de franare, e vorba de calitatea lor, deci de durata de viata.
Kekya
Un etrier spate stanga?... Ma ajuta cineva??? blush.gif
FLOEXE
O întrebare pt. cunoscători : dimensiunea discurilor de fână, e în funcție de dimensiunile roții ?? Sau în funcție de greutatea, și eventual puterea mașinii ?? Roțile se pot schimba pe o grămadă de dimensiuni, greutatea nu prea. Ca ex. a mea e mai grea cu aproape 200 kg, ca și cele cu motor de 1,9.
milik08
andu, ai schimbat discurile pe spate? de care ai pus? eu am vrut sa pun brembo si nu se potrivea coroana de abs. da-mi o mana de ajutor ca trebuie sa le schimb. pe fata am pus ferodo cu placute renault originale.
dominy
hai salut,

ieri am vrut sa schimb placutele fata, de obicei cand fac aceasta operatiune dau discurile jos pentru a lua la strung buza inferioara si cea superioara ( pe ambele fete ) pentru a nu avea zgomote anormale la franare.

toate bune si frumoase pana in momentul in care am vrut sa dau discul jos pur si simplu era sudat ( rugina + caldura ) de butuc....

astept sfaturi, am dat cu degripant am batut cu ciocanul am facut rugaciuni si nimic ....
adibad
salut!rulmentii spate se schimba cu tot cu discuri?se potrivesc rulmentii de la logan cu abs?salutare!
gheorghita88
rulmenti se chimba cu tot cu disc cel putin asa am facut eu in plus pentru garantie trebuie si placute de frana noi. pe mine m-a costat toata treaba 700lei cu discuri bosch
jon_nxt
Ma pregatesc si eu peste vreo 10.000-15.000 de km sa schimb discurile spate si nu am inteles ceva din discutiile de pana acum: pot sa pun discuri pana in limita de 300mm si pe spate daca am jante pe 17"?
Nu le-am masurat inca, insa cele de pe spate par putin mai mici in diametru decat cele de pe fata si probabil nu au fost schimbate niciodata pana acum. Ma intrebam oare daca nu cumva pot sa pun tot de 300 ca pe fata si daca da, ce as obtine? Franare mai eficienta?
Daca janta permite disc de 300 - ce alte probleme ar putea sa apara? Etrierele oare nu s-ar mai incadra si ar trebui si ele schimbate pe dimensiunea noului disc? La fel si placutele?
Oricum etrierele de-acum calca pe discurile de pe spate in asa fel incat la interiorul discului a mai ramas un cerc de 7-8mm in care placutele nu au calcat. E oare normal?
cdadan
QUOTE(jon_nxt @ 21 Jun 2010, 17:59)
Ma intrebam oare daca nu cumva pot sa pun tot de 300 ca pe fata si daca da, ce as obtine?
*


O dezechilibrare crunta a masinii, pe franare. Franele pe fata sunt mai puternice (discuri, placute, etrieri mai mari) din motive simple: distributia maselor pe punti este inegala si in plus, in mometul franarii, puntea fata se incarca suplimentar, mai mult decat semnificativ la franari puternice.
Daca pui doar pe spate frane mai puternice, puntea nu va frana mai bine, ci mai mult decat e necesar, cu tendinta imediata de blocare si interventia ABS-ului. Foarte periculos in cazul franarii in timpul virajului.
Strict pe partea tehnica, daca pui disc mai mare ai nevoie de etrieri si placute in consecinta.

LE: 7-8 mm pana unde?
Am pus o poza facuta de colegul audiofilu', cu ingaduinta lui, poate e utila si aici. Daca la tine e la fel, atunci e in regula.
jon_nxt
Da si la mine arata cam la fel. Am editat poza anterioara ca sa reliefez despre ce este vorba. Acum nu sunt sigur ca sunt 7-8mm... am zis asa la ochi. Poate e mai putin. Dar cam ca in poza arata si la mine. Iar la exterior mai e o margine f f subtire (sub 1mm) pe care o simti ca a ramas necalcata - daca dau cu unghia simt cum "agata".
[attachmentid=1627633409]
audiofilu'
Nu cred ca exista placuta care sa calce exact pe toata suprafata activa a discului si am vazut pina acum vreo doua masini zic eu...Este normal sa existe acea buza (si acum vorbesc strict de Laguna) pentru ca placutele sint exact cu atit mai mici decit discul.Daca placuta era mai mare raminea acea buza pe ea,nu?Nu-ti fa griji,e normal si nu crestea eficienta frinarii in mod deosebit daca frinarea era si pe acei mm.
derdaniell
salutare tuturor!
sper sa nu fiu offtopic...
la viteze peste 120 in momentul franarii trepideaza volanul.
daca cineva a avut aceasta experienta si stie spuneti-mi va rog daca este din cauza uzurii neuniforme a discurilor sau exista posibilitatea sa fie si din cauza bucsilor de la bara stabilizatoare?
multam fain!
Marcel76
salutare;daca iti trepideaza volanul numai la franare,atunci e din cauza discurilor fata,sau ovalizat.
cristidneacsu
Salut.
M-am confruntat si eu cu problema asta.Discurile sunt de vina. La mine problema era destul de urata, bataile erau foarte puternice. Am dus discurile la rectificat, dar problema nu a disparut definitiv. Se mai simte foarte usor la franari de la viteze mari.
Nu mi-a mai ramas decat sa le inlocuiesc(cred).
Daca grosimea discurilor iti permite, poti sa incerci varianta cu rectificatul.
Bafta!
Luko13
La ce perioada se schimba discurile de frana? Eu am schimbat doar placutele de cand am masina.(3ani)
cristidneacsu
Salutare, tuturor lagunistilor!
Problema a revenit si este destul de serioasa, deci.... unele noi.
Daca ma poate ajuta cineva cu un pret orientativ ca sa nu ma "ard".
Mersi.
renodood
Preturile incep de pe la aproximativ 180 RON pe disc, pe spate, Textar, parca, si ajung sus la 4-500 ron la cele de calitate superioara.
Pe fata sunt nitel mai scumpe, fiind de 300, fata de 274, cat sunt pe spate.
Cel putin asa e la 1.9 dci-ul meu.

Ca marci : Ferodo, Brembo, TRW, Ate, chiar si textar.
cristidneacsu
Salut!
Mersi pentru raspuns.
Azi am intrat in posesia unui set de Ferodo-480lei, diferenta de pret pana la Brembo era marisoara, deci.... wink.gif
Probabil saptamana viitoare o sa fac un drum la service.
casper_mik
2 discuri fata ATE + 2 discuri cu rulmenti spate ATE + 4 placute.. vreo 2.400 lei.. parca..in urma cu un an.. (pret de depozit)
in poza de discul fata
numai bine..
ovex
salutare,

sunt si eu nevoit sa schimb discurile de frana sunt uzate, urgenta ar fi pe spate apoi fata smile.gif

intrebarea este ce marca ofera cea mai buna calitate pret, sau eventual daca imi recomandati un magazin de unde as putea procura discurile, si din experientele voastre se pot schimba si fara rulment sau senzor ABS? va multumesc

Am renault laguna 1.9 DCI 130 HP cu roti de 17
boriss007
salutare colegi,

am ajuns si eu la limita maxima la discurile spate. Sunt pe 0 si discurile si placutele ... nici nu mai tine frana de mana ... am 150.000 km.
Si-au facut treaba insa acum trebuie sa le schimb si ma cam sperie preturile.
Ce raspunsuri am primit:
- cam 250 ron/bucata fara rulment
- cam 400 ron/bucata cu rulment (firma TRW)
Mi se par destul de mari preturile. Mai stiti si voi ceva mai ieftin ? Si pentru cei care au mai schimbat ... se scoate greu rulmentul ? Ce parere aveti ? Sa iau fara rulment si sa schimb de pe alea vechi ? Se merita munca pentru diferenta de bani ?

Multumesc mult!

PS: anul trecut am schimbat pe fata ... BREMBO si sunt foarte multumit ... as pune la fel si pe spate dar cred ca trec de 1000 ron setul
VF1BG0
boriss007: rulmentii se scot pana la urma .. vezI doar sa ai coroanele ABS inca bune.
evox
eu am luat intai discuri fara rulmenti, dar neavand la indemana o presa hidraulica n-am reusit sa demontez rulmentii, am renuntat si am luat (cu 700 ron) un set original complet (cu rulment si ABS).

daca te intereseaza setul meu disponibil vezi mai jos si da-mi de stire:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=191638&hl=



ViperRS
Incearca sa cauti discuri spate marca Textar cu rulment de ABS. Poate reusesti sa gasesti la un pret acceptabil. Parerea mea este ca merita sa iei cu rulmenti noi pentru a nu avea suprize neplacuta cauzate de procesul de depresare presare.
Privilex
cum vi se pare pretul la 4 discuri(fata/spate fara rulment)si placute(fata/spate),toate Ferodo la 1050ron(cu discount inclus)?
ViperRS
Nu este rau pretul dar cu o mica retinere. Ti-as recomanda sa cauti discuri spate cu rulment inclus pentru a scapa de grijile cu deteriorarea bandei magnetice de la abs si cu depresarea rulmentului. Vezi ca sunt destul de multe variante pentru discurile fata inclusiv brembo la preturi foarte competitive.
Privilex
nu-mi permite bugetul in conditiile actuale pt ca plec in TR si a aparut din senin problema cu discurile.sper ca mecanicul sa faca treaba buna.oricum mi-a zis ca daca ar fi vreo problema ar fi cea de crapat rulmentul,acum Dumnezeu cu mila smile.gif
ps le-am scos la 640lei toate discurile tot ferodo
lupascuiulian
dl ce magazin...spune si noua
Privilex
la mine in oltenita.au un adaos mai mic fata de restul la care am cautat eu
...si piesele sosite azi
CoBrAcsb
de unde sti daca mai e buna banda magnetica de la ABS?
si eu trebuie sa schimb discurile si nu vreau sa le iau cu tot cu rulment
un rulment l-am schimbat cu ceva timp in urma

care e durata de viata a discurilor (aproximativ) - ale mele au 250.000 km daca nu cumva au mai fost schimbate inainte de 100.000 km ca aia nu stiu
CoBrAcsb
cum vi se pare pretul la discuri de frana fata zimmermann 203 ron bucata?
si cume firma? sau sa iau ate?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.