Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RDS casetofon Clio 2002
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
teateo
am si eu o intrebare ... din moment ce nu am gasit pe internet nimic ...

cum dumnezeu activez RDS-ul la casetofon? adica sa-mi scrie numele melodiei si postul de radio care il ascult?!?!!? a fost odata activat ... mergea ... cineva l-a scos si nu mai stiu sa-l pun la loc ...

nu am manualul si nici alte hartii pe care sa ma uit ...

18 Jan 2008, 17:37:
haideti mai chiar asa nu stie nimeni? am o gramada de view-uri dar nimeni nu lasa un raspuns?

e imposibil sa nu stie chiar nimeni cum dumnezeu sa activez RDS-ul pentru radio-casetofonul ala care e pe solenza, clio si logan !! are 10 butoane de toate ... dar care e combinatia pentru RDS??

nimeni nimeni ????
wolfin
rabdare .........sa ajungem si noi acasa sa citim cartulia rcd-ului
rados
pai acum ce-ti afiseaza?numai frecventa si atat?ce s-a intamplat ?detaliaza ,l-ai deconectat de la baterie sau ce?ar fi bine sa stie si altii ce ai patit....in caz ca...
teateo
acum imi afiseaza frecventa ... dar inainte imi afisa numele melodiei ... numele postului de radio ...

cineva a vrut sa-mi arate ca el stie sa dezactiveze RDS-ul .... si dupa ce mi l-a scos facea pe desteptul ca numai el stie sa mi-l activeze la loc ... si am ramas fara RDS sad.gif

stiu ca a apasat o combinatie de butoane pe acolo ... a tinut apasat ceva ... a apasat 2 butoane odata ... nu mai stiu cum a facut cand l-a scos

si nu am nici manualul sa ma uit prin el si pe net nu l-am gasit ... daca are cineva buna-vointa sa imi parafrazeze alineatul cu "RDS" din manual ... as fi putin mai fericit biggrin.gif
rados
mie imi afiseaza numai numele postului de radio,numele melodiei sau a emisiunii nu mi-l afiseaza !care-i treaba ?stie cineva?
Laurentziu83
Depinde de postul de Radio. Pe vremuri aveam in Galati in post de radio (Radio Alfa) ce afisa numele melodiilor. Din pacate a fost cumparat de shitul de Magic FM. (nu puteau sa-si ia o frecventa separata...)
rados
pai nici info pro,nici kiss fm,nici europa fm nu afiseaza numele melodiei?
Laurentziu83
Nu, nici n-au afisat vreodata.
teateo
ciudat este ca mie imi afisa numele melodiei .... nu mai retin pe ce post de radio (sau ce posturi) .. pentru ca nu am avut niciodata un post preferat sa zic asa ... pur si simplu cautam pana gaseam o melodie care sa-mi placa ...

dar ideea e ca au fost posturi pe care imi arata numele melodiei ...
iliegbz
sunt unele posturi care afiseaza numele melodiei si interpretul.La noi in Buzau este Radio Media care face lucrul asta.
gabygiovanny
nu la toate afiseaza numele melodiei... avem in baiamare impact fm singurul care arata ce melodii canta si mai apar si publicitati cateodata
bonk
si in tg-jiu radio omega, radio infinit si radio tg-jiu parca afiseaza numele melodiei si artistul, .............. a si o intrebare ? se poate face ceva in momentul scrierii unui cd track pentru masina ca atunci cand se da play la o melodie in loc de TRack 1,2,3 ...etc sa apara numele melodiei?
mmgmarius
Intrebare: De "Info trafic" stie cineva ceva? In ce consta... Am inteles ca in Romania nu exista asa ceva.
Duyu
Info Trafic wink.gif
gabygiovanny
numai la mp 3 se poate
mmgmarius
QUOTE(gabygiovanny @ 22 Jan 2008, 16:59)
numai la mp 3 se poate
*



Ce anume se poate numai la mp3? Info trafic il au mai toti, problema e ca sistemul nu e functional.
isabela
am si eu o rugaminte. si va rog sa ma ajutati.

am scos bornele de la baterie ca sa le curat si acum nu mai pot sa dau drumul la radio ptr ca imi cere un cod. pe care nu-l stiu si nici nu stiu cum sa fac.
nu am cartea tehnica.

sfatuiti-ma cum si ce sa fac ca tare este rau fara un pic de muzica in trafic.

multumesc
cmandrei
Of of smile.gif
Pai codul este scris in carte si in cartea aparatului ai modalitatea de introducere.
Daca nu gasesti, trebuie sa mergi la un service reno.
Sau daca nu ai chef/poti atunci trebuie sa-i suni, sa le dai codurile pe care le vor (iti vor explica ei ce si cum), sa primesti codul si apoi sa citesti aici http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42059 sau sa ne intrebi cum il introduci smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.