Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu prea merg vitezele 3,4,5 :(
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Mentosanu
Iarasi o probleme cu clio-ul meu dupa cu probabil v-ati obisnuit smile.gif > Am fost plecat 10 zile timp in kre nu am mers cu masin, de intor m-am intors exact in ziua aia in care ninsese enorm in bucuresti, buuuun. Dimineatza plec cu masina, nici o problema in general, parca totusi treplele se schimbau co o anumita dificultate, bomba apare seara knd ies din nou cu masinutza, knd ce sa vedeti numai mergeau treptele 3,4,5 si atunci am mers numai cu vit a 2-a pana acasa. Acum am mai vb cu lumea asa si am auzit ba ambreiaj, ba nushce patina de sub schimbator etc, abia astept o parere de la voi sa stiu dak e remediabila de ktre mine sau tre sa ma duc la service, cu multumiri , Mentosanu.
Duyu
Citeste topic-ul asta...poate te ajuta! wink.gif

http://www.reno.ro/Intra-f-greu-in-vit-a-4...vit-t96641.html
marius2606
Dimineata mergea mai greu din cauza uleiului din cutie care e mai vascos la temperaturi mai scazute , si seara deoarece a inghetat pe dedesubt nu mai da voie parghiei de la cutie sa isi faca ea cursa ca lumea.Mergi mai mult cu ea sa se incalzeasca si apoi forteaza putin cu mina maneta de viteze in vitezele respective si isi da drumul.Eu asa am facut si am rezolvat problema cu toate ca ma inverzisem si eu ca am facut cutia varza , tot asa nu mai intra decat 1 si a 2 .
Mentosanu
Da, intr-adevar am fortzat maneta iar acum merg vitezele 1,2,3,4 dar cu toate astea cu motoru cal si celelalte trepte functionale a 5-a intra f greu.. e posibil sa se fi stricat ceva in urma fortzarii manetei ? sau se va remedia si a 5-a dupa ce o sa o fol mai mult ?
jri22
am avut si eu o problema similara datorata zapezii si ulterior ghetii care a intrat sub scutul masinii si care blocheaza timoneria...incearza sa cureti gheata dintre scut si cutie si vezi rezultatele...anunta-ne rezultatele...
AndreiPavel
Icearca sa cureti gheata din zona parghiilor care fac legatura manetei cu cutia de viteze, aflate suf masina in zona scutului, si nu mai forta cu schimbatorul de viteze, pentru ca risti sa strici mecanismul, acesta fiind oarecum sensibil si nefiind dimensionat pentru a rezista la eforturile pe care le induci tu fortand maneta. Cel mai bine urca si tu masina cu roata din fata pe o bordura ca sa o inalti putin si incearca sa te bagi sub masina si sa vezi ce se intampla dedesubt, sau mergi la un atelier auto si roaga-i pe mecanici sa faca acest lucru, urcand masina pe un elevator. Oricum nu mai forta mecanismul pentru ca nu cred ca face bine.
Mentosanu
Am ridicat masina pe cric si intradeva era plin de zapada inghetzata, cu o surubelnitza si cu multa dibacie am indepartat bucatile de gheatza iar acum schimbatorul merge perfect perfect! Dar ce am inteles de la un mecanic este chiar daca intra cat de cat pe traseul treptei respective maneta, sa nu folosim treapta cuplata deoarece se pot strica niste zimtzi din cutie!!!!Multumesc de ajutor si sper k am ajutat si eu cu post-ul meu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.