Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intra f greu in vit a 4-a (sau /si "sare" din vit)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
jri22
salut...nu stiu daca v-ati mai lovit cu problema asta...simptome:masina intra f greu in vit a 4-a(in primele 3 vit intra usor si normal, inclusiv in marcharrier)...este drept ca dimineata (cind am constatat problema) era foarte frig(-10grade) si zilele astea am tot frecat burta masinii de zapada(sa fie si chestia asta de vina?)...poate ma ajutati cu o sugestie...
zax
ai mers cu masina sau ai incercat vitezele pe loc? Ca daca nu s-a incalzit uleiul din cutie e posibil ca vascozitatea acestuia sa fie cauza
jri22
am mers vreo 30 min si apoi am incercat vitezele si pe loc, dar rezultatul este acelasi...
gabygiovanny
eu am patit asa dar imi intra greu numai in a I-a si usor in restul... era placa de presiune
jri22
cit a costat reparatia?banuiesc ca a trebuit sa schimbi tot kitul de ambreiaj...
gabygiovanny
pai eu cred ca daca numai placa de presiune nu trebuie tot chitul,dar sa spuna cineva care stie. mie mia schimbat numai placa de presiune.. la un garaj...nu in service mare. a fost 300lei aprox anul trecut
jri22
a stiut cu precizie cel care ti-a schimbat placa ca asta este buba sau mai intai a demontat cutia si a vazut "bucuria"?
sobolan
normal se schimba tot kit-ul adica:placa,disc,rulment.....
gabygiovanny
stia fara sa ia cutia jos pt ca a mai avut cazul respectiv si atunci luase cutia ,eventual
jri22
multam...sper sa nu fie nevoie de schimbat ceva pe la ambreiaj sau cv
rhunder
si mie mi-a facut putin figuri a 4-a, dar si-a dat drumu dupa ce s-a incalzit motorul mai bine.
gabygiovanny
a avut un caz inaintea mea la care ia luat cutia jos
cata_barba
Sa-ti verifici nivelul de ulei in cutie!
Eventual o completare!
ph34r.gif
jri22
banuiesc ca de nu ar mai fi ulei in cv as avea probleme la toate vitezele, nu numai vit a 4-a...de asta sunt nedumerit...si deocamdata nici nu am timp de service-uri...totodata nu inteleg ce ar putea fi defect(ambreiaj, timonerie,lispa ulei cv...) ...se pare ca sunt multe cauzele dar de niciuna nu poti fi sigur...

ps:intr-una din zile am reusit sa o bag in vit a 4-a dar cind am turat un pic motorul a sarit din viteza...
rhunder
eu mi-am rezolvat problema
Cand am vazut ca si la a 5-a face urat m-am dus in service.
Nenea mecanicu cica..las ca stiu eu ce are si s-a inarmat cu o surubelnita de zicea ca vrea sa-mi violeza saraca masina.
A pus-o pe rampa si a scos de deasupra scutului vreo 20 kg zapada inghetata.
Acum imi intra in viteze cum trebuie si am mai prins unul din secretele clio smile.gif
jri22
poti te rog sa-mi descrii mai in detaliu simptomele de la cutia ta?inteleg ca nu mai intra in viteze dupa zapezile astea...unde anume a curatat mecanicul cu surubelnita?ce anume bloca zapada de nu mai intra in vitezele 4 si 5?stau extrem de prost cu timpul si nu am timp de service...poate o rezolv singur pe o rampa...
rhunder
mie imi intra foarte greu in a 4-a si uneori nici nu intra cum trebuie si de aceea sarea, a 5-a parea ca nici nu o mai am, nu se ducea schimbatorul mai in dreapta de cursa 3-4 nici sa-l bati.
Ce mi-a explicat mecanicul si incer sa reproduc, sper fara sa gafez prea mult.
Deasupra scutului e cutia de viteze (care la mine e pe tije) si care e protejata de un manson de cauciuc.
Din cauza ca am mers cu masina si pe 3-4 in perioada in care zapada era mai mare si mai afanata, m-a intrat zapada in scut care de la caldura s-a topit putin (ca a intrat prin gaurile de la scut, ca a intrat prin lateralul scutlui din zapada care se strangea pe roata nu stiu). Cand s-a racit masina a inghetat. A mai intrat putin si a inghetat din nou, astfel ca ajunsese sa stea cutia de viteze sugrumata de gheata aceea.
De aceea imi facea figuri.
Cum a curatat zapada? cu o surubelnita bagate pe orificiile rorunde din scut si apoi o impingea jos pe la margina scutului.
Nu-ti ascund ca la un moment dat mi-a facut figuri si in alte viteze. Scoteam masina din viteza si nu "sarea" singur schimbatorul. Dar aia pana isi facea putin joc.
Si eu intrasem la idei (ca nu e lichid suficient in cutie, ca i-am f..aranjat ambreiajul.
Ma bucur ca a fost numai atat. Sper sa ai si tu acelasi noroc.
jri22
multam fain...simptomele descrise de tine sunt identice cu ce se intimpla la masina mea...mai mult, se pare ca datorita incalzirii din zilele trecute, o parte din zapada/gheata s-a topit si a inceput sa intre in viteza 4 si chiar a 5-a...inca nu am curatat gheata de la timonerie dar sunt convins ca deja s-a topit o parte...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.