Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio sau Logan amandoua s h
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
marius111976
vreau sa schimb dacia actuala si am de ales intre un clio 2002 decembrie diesel cred ca de 65 c p 95000 km si carte service parbriz fisurat la pret de 6000 e sau un logan laureat 1,6 din 2004 septembrie cu 19000 km pret 5900 e. ce ma sfatuiti?
billabong
Ca fost posesor de logan 1.4 mpi si actual proprietar de bicorp 1.4 14v pot spune ca daca ar si sa aleg din nou as alege bicorpul din prima...per total e o masina mai bine facuta.Dat fiind ca una e diesel si cealalta e pe benzina nu stiu ce sa zic...depinde cat o sa rulezi cu ea.Daca nu faci mai mult de 15.000 pe an ia benzina.Cat despre diesel nu ma bag...nu sunt fan
mugur
ideea e asa, depinde ce vrei adica spatiu si consum mai mic(clio) sau spatiu si consum mai mare(logan)? si eu am avut cam aceeasi problema si am ales clio pt consum in primul rand, ca traficul e din ce in ce mai aglomerat..nu stiu unde o sa ajungem...
jfo
In oras e bun Clio la consum, daca mergi mai mult afara alege Logan mai usoare costurile si cu intretinerea.BAFTA
borky
Nu stiu daca e vorba de symbol sau clio bicorp dar eu unul as alege Loganul. E mai nou, are mai putini km, e mai usor de intretinut si e si mai ieftin. Plus ca parca in perioada 2002-2003 daca nu ma insel a fost perioada in care la diesel aparea problema cu pilitura. Eu unul n-as risca pe un renault diesel din perioada aia. Si gandeste-te ca la renault o sa trebuiasca sa-i schimbi distributia mai repede ca la logan si sigur nu e mai ieftin decat la logan. Singurul avatantaj pentru renault ar fi consumul dar daca pui pe hartie toate cheltuielile s-ar putea sa nu mai fie chiar un avantaj in cazul tau.
yookie
desi urasc loganul din principiu.... e mai sigur sa iei un sh benzina....
in plus ai:
mai mult spatiu
costuri de intretinere mult mai mici
masina mai noua
putini km
motor mai puternic

minusuri
consumul mai mare
diferenta de confort intre renault si dacia (dpdv al soferului)
suna a tabla
eu nu pot sa sufar masina asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tongue.gif
DnI
sincer strict intre cele doua masini spuse de tine as alege Loganul !

Clio 95000 km sunt foarte multi in comparatie cu km loganului. Chestia asta se simte la buzunar si la urmatoarele piese pe care trebuie sa le schimbi ma refer la consumabile si alte probleme care or sa apara la km astia.

Colegul meu si-a cumparat un clio 2002 1.4 16v cu 36.000 km reali de la Apan Galati. Si a dat 6500E cu garantie 6 luni .


Mai cauta daca vrei clio sau pandeste pe autovit imediat cum apare o oferta buna cu KM PUTINI .

am editat, clio bicorp pt ca sunt fabricatie Franta iti recomand ca masina SH .

salut.
C a t a l i n
Avans pentru o mașină nouă...
sorinrs
La consum clio e pe la 5-6 litri si loganul la aproape dublu,in oras.
La performante nici nu se discuta: 1.6 benzina de la logan e peste 65 ponei de clio.
La confort clar e mai mult spatiu in logan.
Ca imagine amindoua sint cam la fel.
Ca si km e clar in favoarea loganului. Anul de fabricatie la fel.
Pretul e mai bun la logan.
Fiabilitatea e cam la fel.
Revinzarea e mai usoara la logan.
Costuri de intretinere apropiate, nu mai mult la diesel asa cum spun gresit unii, se compenseaza schimbul de bujii de la 4 ani sau 60 mii cu un plus pe ulei.
.............................
succes la alegere.
Duyu
As alege Loganul pentru ca este mai nou, are mai putini km, deci probabil mai putine probleme in viitor. Principalele minusuri din punctul meu de vedere sunt consumul si aspectul. Acum fiecare cu gusturile lui! tongue.gif Spor la cumparare!
mikipet
cine isi i-a diesel s.h. nu cunoaste prea mult despre aceste motoare si cu siguranta mai apoi o sa regrete ca nu si-a luat benzina,si.. 95000km este foarte mult daca acestia nu au fost facuti cu grija si...cine stie asta.deci ia benzina,loganul; sau orice altceva ...ca sa dormi linistit...
MVD
MAI PUI LA 6000 VREO 2000 SI ITI IEI UN CLIO 2 PE BENZINA NOU


1 Jan 2008, 09:53:
INCEARCA LA UN DEALER RENAULT SI VEZI CE PRETURI AU FIINCA SINT REDUCERI LA CLIO 2 SI LA MEGANE.Sincer la logan e mai usoara revizia, dar la cum arata mai bine clio si consumul este mai mic si piesele sint de calitate superioara.Am colegi care au logan si deja au rugina la aripile spate si multi greieri in masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.