Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Derapare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
realmcsar
Acum doua saptamani in duminica cu prima zapada din Bucuresti, am derapat cu masina si m-am oprit paralel, lovindu-ma de bordura. Semnele vizibile ale acestei intamplari sunt capacul rotii spart si zgarieturile de pe geanta. De atunci stau cu teama daca nu sunt si alte stricaciuni la directie si alte piese din acea zona lovita. Tot de atunci mi se pare sau chiar asa este volanul are un joc putin mai mare.

Ce se poate intampla in urma unui astfel de incident, sau cum pot afla ce si cum?

Multumesc!
IRONICK
Un fleac .. se duc unghiurile. Daca vrei sa stai lunistit, te duci si faci un test de geometrie.
C a t a l i n
Pai cel mai sigur, în service. Se ridică mașina pe rampă și se verifică suspensia, apoi unghiurile...

(zgâriată e janta, nu geanta)
UXE
exact asa a patit cineva cunoscut si si-a spart janta...impactul a fost mai puternic ce-i drept....verifica totusi sa nu ai fisuri pe janta ......
adumeu
ai mare grija cu deraparile astea...eu am ramas cu puntea spate stramba dupa o derapare ca a ta
gabygiovanny
cu puntea si eu am patit-o... a trebuit sa o schimb
Studebaker
ai schimbat puntea la clio din 2007 ?! blink.gif
Casual
am patit-i si eu in seara asta! fiind zapada am zis sa ma joc biggrin.gif si m-am jucat ce m-am jucat pana n-am mai putu sa redresez masina si s-a oprit in bordura.impactul a fost minim, zgarietura pe janta micuta, dar pe drum drept incepand cu 30 km/h se aude ceva, ca si cand roata ar fi ovala si ar atinge intr-un punct, viteza creste si intervalul de "atingere" creste, viteza scade etc.etc. . sa fie zapada sau ceva grav?
gabygiovanny
nu la clio din 2007, la anterioara masina dar tot punte este. CASUAL daca ai dat tot cu lateralul ca si cel care a deschis topicul nu are cum sa ti se faca ovala roata...poate sa fie rulmentul? ala se aude de la o anumita viteza in sus si tot mai tare in functie de mers
Casual
n-am lovit cu tot lateralul ci doar cu partea din spate si repet ca nu f rau.sa piscat janta vreo 2 mm atata tot.vajaitul incepe pe la 30 la ora si se mareste in intensitate si nu in zgomot.nush ce naiba ca-s tare ingrijorat.normal ca nu s-a ovalizat, era un exemplau dat pt zgomot.daca trag frana de mana tot se aude.maine ma duc la un service poate ma rezolva repede si ieftin :)dati-mi si mie niscaiva sfaturi va rog.
Casual
am fost azi la un service si mi-au zis aia ca rulmentul e de vina. am fost la ipso si aveau rulmentul la uimitorul pret de 170 ron, fara manopera fara constatare.in schimb am constatat eu ca e cam japca pe fata.apoi m-am dus la un alt service si nenea d`acolo imi ia 125 ron cu tot cu rulment si cu tot cu manopera. sper sa fie de la rulment totusi.puntea spate cica n-are nimic.
gabygiovanny
pai normal ala era sunetul specific rulmentului, dar vezi ce service iti alegi...mai bine dai 50 de ron in plus dar ai o siguranta
Casual
gata! am schimbat rulmentul! a disparut zgomotul! placerea de a face derapaje pe zapada nepretui... 125 ron!
firemanul
am si eu o problema
dupa prima zapada din bucuresti cea de pe 3
am iesit cu masina
am obsv ca dupa 55km/h se aude un suierat
la rotile din fata sa fie oare rulmentul
?

Casual
rulmetul nu suiera.rulmentul bate.ai suport de schiuri deasupra? poate se aude ca la dacia cu portbagaj deasupra.
cmandrei
Intrebare: cum bate rulmentul ? [nu de alta dar in 99% din cazuri stiu ca suiera, huruie + alte cuvinte de genul asta]
firemanul
nu am portbagaj deasupra
problema este ca nu face mereu cand reduc sub 50km/h numai sea ude
e un zgomot ciudat, nu chiar suierat
se aude exact ca si cum ar freca ceva. zgomotul nu creste insa in intensitate chiar daca maresc viteza el persista insa
crisolro
sa fie zapada acumulata in zona rotii ... aripa, prag ... freaca roata de acea zapada/gheata?
firemanul
nu, am verificat toate rotiile pe interior, si nu era nimic singura zapada care am vazut era situata intre motor si scut
in zona aceea
dar nu cred ca are ceva ptr ca aceea zapada in mers se topeste
Casual
dupa cum relatezi acum firemanule cred ca e de la rulment.acum depinde ce eveniment ai trait inainte sa constati acea bataie la roata.daca la 55 de km h incepe sa bata, ca si cum ai avea o galma pe cauciuc, si daca maresti viteza incepe bataia sa se auda din ce in ce mai des cauza poate fi rulmetul.
firemanul
maine merg cu masinuta laservice serebus
sa vad ei ce parere au sa fie rulmentul sau altceva
sper sa rezolv repede cu ea
50IMU
all season mancate + jante de tabla + zapata + viraje + perseverenta = mega fun biggrin.gif

casual, unde te dai ?


Casual
la sala sporturilor din Ploiesti, parcarea de la gradina zoologica bucov smile.gif) acolo e super belea, si ieri m-am dat pe terenul unde se construieste autostrada Bucuresti - Brasov.
dar acum se topeste sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.