Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pareri cauciucuri Bridgestone B381
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dragosbr
am avut ocazia sa le pun la lucru zilele astea

m-a surprins cat de bine agata pe zapada si ce randament dau la franare in aceleasi conditii

dealerul mi-a spus ca ar fi all season, ce parere aveti comparativ cu good year sau michelin
Bliss
Sunt de vara si ce comporta ca atare pe zapada/gheata/asfalt inghetat. Am avut chiar o intamplare destul de nasoala cand am observat un pieton tarziu pe trecere (a pus piciorul imediat dupa ce a trecut masina din fata), am calcat tare frana, a intrat ABS-ul si am trecut fluierand pe langa el. Asfalt doar inghetat, fara strat de polei/gheata/zapada. Naspa.
MVD
daca sint fabricate in turcia sant de vara

sdj_ro
si eu aveam impresia ca sunt de vara dar nu sunt:
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...&tireModel=B381
the_winner

Ati vazut undeva ca scrie de cauciucurile B381, 175/65/R14 ca sunt ALL-SEASONS? Cele pe care le am eu pe masina sunt facute in Turcia, si nu mi-au dat nici cel mai mic motiv sa cred ca sunt bune pentru iarna. E adevarat ca pe Google se pot gasi referiri de bine la cauciucurile B381, dar o sa vedeti ca e vorba de alte dimensiuni si produse in fabrici din alte tari - "culmea", n-am vazut sa produca si cauciucuri cu dimensiunile astea pe care le avem noi (B381).

Ale mele aluneca foarte tare cand e umed pe jos, iar de cand e putina gheata - chiar daca intra imediat ABS-ul - masina tot se duce sanie. Solutia ar fi sa punem cauciucuri dedicate sezonului rece - cred ca e o investitie care merita.

Sarbatori fericite!
Codrin-Bacau
Sal,

Pot sa va zic ca la prima ninsoare din Bacau nu am mai putut iesi cu masina din parcare decat impins de un vecin,patinam in draci...la prima vedere zici ca sunt bune dar uite ca nu ai baza asa mare in ele...ce-i drept , conteaza mult si cine este la volan ( daca esti BUT nu iesi nici din o balega ...dapai din zapada...)
Bhal
QUOTE(Bliss @ 27 Dec 2007, 19:24)
Sunt de vara si ce comporta ca atare pe zapada/gheata/asfalt inghetat. Am avut chiar o intamplare destul de nasoala cand am observat un pieton tarziu pe trecere (a pus piciorul imediat dupa ce a trecut masina din fata), am calcat tare frana, a intrat ABS-ul si am trecut fluierand pe langa el. Asfalt doar inghetat, fara strat de polei/gheata/zapada. Naspa.
*



Din pacate am avut si eu aceeasi experienta. La 30 la ora, abia plecasem de la o alta trecere de pietoni, nu am putut sa opresc, fara sa fie gheata pe jos.

La fel, am trecut cu masina aproape total de trecerea de pietoni cu mii de scuze fata de pieton, mii de multumiri ca s-a uitat si mii de injuraturi pentru cauciucuri.
Tinu
Eu am un symbol din octombrie 2006 echipat cu cauciucuri bridgestone (de vara, mi se pare ca au cod 382).
La prima zapada de anul trecut a trebuit sa fiu impins ca sa urc o panta....
A doua zi mi-am cumparat cauciucuri de iarna si n-am mai avut probleme.
O alta problema: asta-vara am facut o pana urata, n-am mai putut recupera cauciucul si n-am mai gasit nicaieri sa cumpar la fel (aveam rezerva tot bridgestone) asa ca am investit iar in cauciucuri...
jfo
Fratilor parerea mea e ca astia echipeaza masinile cu cei mai ieftin eu unul dupa 10000k mi-am luat alte anvelope e adevarat nu erau bridgestone ci good-year gt 2 niste porcarii de caucicuri pe umezeala la 0 viteza modesta vreau sa va zic ca am intrat in derapaj, asta fiind vara .
Duyu
Si eu am tot Good Year GT2, dar sunt multumit de ele. La nevoile mele eu zic ca sunt bunicele. Am mers cu ele si pe uscat, si pe umed, si pe zapada, si s-au comportat ca niste cauciucuri de vara! icon_mrgreen.gif E cert ca nu sunt cine stie ce... Bridgestone B381 cred ca este fratiorul vitreg al Good Year GT2 tongue.gif
bdiac
eu tot bridgestone am! si mi-a zis cel care mi-a predat masina ca sunt allseason si sa imi iau neaparat cauciucuri de iarna, cel putin pe fata. mi-a zis ca astea se intaresc la frig , si stau aiurea pe zapada....sper sa nu am probleme, caci unii zic ca dc sunt noi, iarna asta le pot folosi, dar la anul......creca imi iau de iarna!numai bine!
Laurentziu83
40 de mii de km cu bridgestone: rezistente la uzura (pe spate mai merg 15 mii de km), rezistente la gropi, pana acum nici o galma, taietura, nimic, in schimb insa sunt rigide la asfalt, pe umezeala necesita atentie sporita, nu mi_au inspirat incredere, pe zapada sunt foarte proaste, si montanele sunt mai bune in astfel de situatii. In offroad la fel, te innisipezi, innamolesti usor. Ca anvelope de varâ pentru drumurile noastre sunt foarte bune.
dumiDude
same here... mi se par ok cauciucurile a mea tot cu gt2 a venit are 72000 si pe spate inca mai le am pe cele originale cam uzate cei drept biggrin.gif Vreau sa mi iau goodyear eagleF1 pe fata (au auzit ca sunt bune) si mut gt2 nou dupa fata pe spate smile.gif
crisolro
1700 km cu Bridgestone B381 ... sa mor de stiu sau ma intereseaza de-s de vara sau "ol sizan"

urcat si coborat orice ... in limitele bunului simt (nu patinoar) ... nu zic ca n-au dat rateuri dar m-am descurcat ... cred ca este ffff importanta latura umana ... accerezi brusc sau nu, franezi prea tarziu si nu folosesti frana de motor etc.

si cu gume de iarna, daca acclerezi sau franezi ca gogomanu', te duci de nu te vezi ... tot prudenta te scapa de cautat asigurarea prin sertare

apropo ... iarna 2008-2009 n-o fac fara gume de iarna ca pe astea le rod pana atunci
master17r
Muntele Mic, dupa Craciun: panta, un strat mic de zapada, asfaltul ridicat peste nivelul marginii prapastiei, drumul ingust. Am reusit sa ies dar facea motorul ca toti dracii ca mi-era frica sa nu fac o excursie cu botul in marginea drumului. In rest, nu mi-e frica sa merg mai tare cu masina, chiar si pe zapada sau la-9 C. Pana o sa dau de polei probabil. blink.gif

LATER EDIT: BTW, nu exista DELOC cauciucuri Bridgestone All-Season.
Recomandare: Cauciucurile de iarna merg superb si vara, doar ca e nasol la peste 120 km/h.
rhunder
cauciucurile de iarna se pun iarna si cele de vara ..vara.
Am facut vara asta obligat cu cauciucuri de iarna pe spate si am vazut cum se comporta la temperatura ridicata (si nu vreau sa amintesc cum se tocesc cauciucurile de iarna)
Ca sa nu mai vorbim de zgomot..si chiar consum.
Solidu
Si eu am de astea. Pe de o parte mi-a intrat ABS de nenumarate ori pe asfalt fara polei dar frig afara, aderenta proasta la cea mai mica urma de zapada framanatata sau batatorita, dar pe de alta am venit pe autostrada de la bucuresti la pitesti cu 110 km/h fara nici cel mai mic derapaj pe zapada necuratat deloc cam de 10 cm (poate am avut noroc, am vazut cateva masini iesite in sant) si am iesit cu ele din zapada pana la pragul masinii cu ceva efort evident. Am doar 10000 cu ele. SUNT DE VARA TOATA ZIUA. EU STIU CA PE ALEA ALL SEASON SUNT TRECUTE SEMNE DE NOROI, ZAPADA SI UMEZEALA CEVA. AM INTREBAT SI LA SERVICE LA RENAULT SI A ZIS CA DACA NU ARE SEMNELE ASTEA NU SUNT ALL SEASON SAU DE IARNA.
Studebaker
1. Am facut o pana urata (de fraier ce-am fost) si nu am reusit sa gasesc decat 391.....ca cica 381 nu se mai fabrica. Totusi 391 are alt desen decat 381.
2. Am aderenta proasta.....
Bliss
Iarna asta am prins zapada si cu B381 si cu Sava Eskimo. Nu exista nici un fel de termen de comparatie intre ele. Cu Sava am reusit sa traversez chiar o portiune acoperita cu gheata sticla. Patinau, a trebuit sa merg incet, dar a trecut. Cu Bridgestone nu ma mai miscam de-acolo. Daca mai prindeti zapada (prin tara, ca in Bucuresti nu mai e nici un semn), schimbati-le.
Tanaka
Eu am la ambele masini bridgestone - de la prima echipare dar le folosesc doar vara cand sunt excelente pe asfalt uscat. Iarna am firestone winterhawk si chiar nu sufera nici o comparatie. Este diferenta de la pantofi de bal la bocanci smile.gif
Laurentziu83
Deci s-au scos din fabricatie???
Sa le f... m.... in k...., ca eu nu pun anvelope diferite pe masina mea. In cazul asta, la primavara le rotesc fata-spate si merg asa, si cand se uzeaza toate, trec pe Goodyear GT2, ca tot sunt 157 ron.
ryry
Eu am trecut iarna asta grea cu cauciucurile din fabrica. Mai greu la plecari de pe loc pe zapada de 20 cm cum era in Bucuresti dar s-au descurcat, mai ales ca nu am ABS... Bine adevarul este ca sunt noi . Deci la anul probabil ca nu o sa se mai descurce la fel de bine si o sa trebuiasca sa iau de iarna .
crisolro
@ryry: nici eu nu am avut probleme iarna asta cu ele, fiind noi si conducand responsabil si prudent totusi ....

am remarcat ca, afara fiind cca +2 grade, +4-5 grade ... pe aici ... oricum sub +7, daca carosabilul e putin umed, aderenta e ffff proasta ... mi-a fugit putin botul masinii intr-o parte ... acvaplanare, dure iarna fiind de vara... ce sa mai zic, se cunoaste

o senzatie super naspa la viteza de cca 80 km/h, drum drept .... dai de portiunea umeda si simti ca botul masiniii sare nitel spre dreapta sau stanga
ryry
mda ... citisem undeva ca sunt excelente in conditii de ploaie, dar probabil nu si cand temperatura exterioara scade .
crisolro
s-ar putea sa faca minuni pe ploaie ... da' dincolo de +7 grade ...
in definitiv, bridgestone nu e chiar ultima firma de pe Pamant

apropo, apa aia era intr-un pasaj ... deci e posibil sa fi fost acolo mai putin de 2-4 grade cat imi arata bordu' .... stiu eu, sa fi fost 0 si sa fi fost gheata amestecata cu apa ...
Laurentziu83
Sunt excelente pe draku in conditii de ploaie, mai bune sunt montanele. Inca de cand avea 1000 de km masina am simtit ca pierde aderenta intre Iasi si Vaslui pe drumul ala. Si era Iunie, si n-aveam cine stie ce viteza pe acolo, ca erau curbe.
De bine de rau insa se dovedesc rezistente la craterele de pe drumurile noastre, cred ca poti sa le tii pana la sarma si nu vor face galme.
hashcip
stie cineva cum pot cumpara si eu o asemenea anvelopa? bridgestone b381?
am masina de o luna si una din anvelope a "cedat". pana ma cert cu Renault ca trebuie sa mi-o schimbe pe garantie vreau sa imi cumpar eu una la fel avand in vedere ca celelalta sunt noi(1900 km)
curios ca am cerut sa o cumpar la Ipso Ploiesti si mi-au zis ca nu pot sa ma ajute.
de ce oare vin echipate cu asemenea anvelope daca nu ai de unde sa le cumperi?
Duyu
Incearca la magazinele de profil. (si cand spun asta nu ma refer la Renault, ci la magazinele care se ocupa cu comercializarea anvelopelor). Cum s-a intamplat sa ti se duca cauciucul? unsure.gif
DMP
Incearca aici.
hashcip
ms
Pai treaba sta cam asa
La 3 saptamani de la punerea in circulatie (1006 km) aud fal-fal
Service, constatare, poze et.
O portiune cam cat palma din calea de rulare dezlipita de pe anvelopa ( ceva de genul la cele resapate).
Parerea mea defect de fabricatie ca doar nu eram nebun cu masina de 3 saptamani sa merg ca nebunu prin gropi si chiar daca ar fi asa am mai mers cu masini si am mai dat si in gropi dar nu am mai intalnit asa ceva decat ca urmare a defectului din fabricatie
Parerea lor o lovitura puternica in groapa
Acum intervine urmatoarea intrebare: desi janta este perfecta si anvelopa nu a pierdut aer (mai mult in portiunea cu pricina nu este nici un semn de deteriorare ca urmare a unei lovituri puternice care sa produca dezlipirea caii de rulare de pe partea de rezistenta) ce sanse voi avea sa le demonstrez contrariul in cazul in care vor delibera ca este vina mea?
crisolro
@hashcip: nici nu vreau sa zic cat de penibili sunt ... pt. un cauciuc? .. ma rog
sau poate s-au hotarat sa-ti dea la schimb pe garantie dar daca zic ei ca nu au pe stoc, stii ca adusul pieselor duuuuuuuuuuuuuureaza

da' de ce nu folosesti rezerva ca a patra roata si-ti iei un cauciuc asemanator pt. rezerva .... daca ai nevoie de rezerva, pentru cativa km nu cred care a face ca ai alt cauciuc ..... ce sa mai zicem de rotile alea mici de rezerva de la alte masini

asta daca nu gasesti cauciucul propus la magazinele de specialitate iar ca sa te agiti sa gasesti anvelopa aia nu cred ca merita ... ia alta dupa o prima tatonare care se lasa cu insuccese ... scuze, insuccesuri
hashcip
problema garantiei nu tine de acest topic si nu o mai discut
acum normal ca merg cu roata de rezerva ca a 4-a roata
problema este ca nu stiu cum se poate sa vina o masina echipata cu bridgestone B381, iar in serviceuri sa nu poti achizitiona acest model de anvelopa. Pai daca fac pana dupa ce imi iau pe rezerva alt model? prefer si eu ca orice om set complet de 4 anvelope.nu 2x2.
de curiozitate incercati sa gasiti pe net acest model sa il cumparati.
eu personal am gasit 2 buc. pe stoc in toata tara. pe net repet. nu am avut timp sa umblu pe la magazine.
crisolro
hashcip ... acu ai 3 roti originale + una (aia rezerva) tot Bridge 381 ... deci masina e ca noua .. 4 roti la fel (ma rog, una mai putin tocita si nu ai roata de rezerva) ... iei cel mai ieftin cauciuc pe care il gasesti si il faci rezerva pe care il pui la nevoie, cativa km ... e simplu ...
mai ales daca iti iei roata pe garantie de la renault ulterior, investitia facuta de tine temporar va fi inutila in prima faza dar ieftina ...

oricum, cand iti vei lua cauciucuri in viitor caci astea se vor uza, iti vei lua 4 deodata (ca un om normal, cum zici tu)(cu sau fara permutari preliminare; stii tu: fata stanga cu spate dreapta sau fata-spate sau alte chestii de astea daciesti), rezerva ramanand mereu rezerva oricum ar fi ea....nu?

mai ales ca nu gasesti prin tara chiar asa usor
hashcip
este cea mai buna varianta cu exceptia primirii anvelopei pe garantie de la Renault.
nu cred ca vor face acest lucru
maine se fac 3 saptamani de la constatare in conditiilie in care legea obliga la garantie maxim 10 zile lucratoare pentru indeplinirea obligatiilor.
ieri am facut la ipso un alt set de fotografii anvelopei pe motiv ca primele nu sunt concludente si azi m-au sunat ca maine trebuie sa trimita roata cu totul la expertiza la renault.
nu ai cu cine. de 3 saptamani trimit mesaje si dau telefoane la Vocea clientului si nu s-au deranjat decat la o sapt. de la primul mesaj sa imi ceara datele de inregistrare a masinii si dupa aia pauza
de 2 sapt. nu mai stiu nimic
stiu ca sunt off-topic dar imi asum riscul. daca cei ce raspund de chestiile astea au bunavointa sa ma inteleaga si chiar sa ma ajute cu vreun sfat le multumesc anticipat
hashcip
s-ar parea ca azi au recunoscut ca anvelopa mea este defecta din fabricatie si mi-o vor schimba pe garantie.
problema este ca garantul anvelopelor in Romania nu are asa ceva pe stoc si trebuie sa astept cel putin 10 zile pana o importa.
tipic romanesc
ryry
Stii zicala aia ? ( Traim in Romania si .... ) - Mircea Badea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.