Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu merge turometru
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
R25_V6
salut am si eu o problema nu imi merge turometru si nu shtiu de ce. Mai exact am desfacut bordu si am verificat firele si nu primesc semnal de la boboina. Intrebarea mea este masina are vreun compiuter pentru turometru si daca da unde se afla.Va multumesc
aly_vo
sal ! Masina nu are 'compiuter' pentru turometru, semnalul vine de la bobina. Daca te uitai prin forum gaseai problema ta, asa ca am cautat eu pentru tine ----------
http://www.reno.ro/Vreau-sa-imi-pun-turometru-t90125.html
Precizez ca bobina si modulul de aprindere e la fel si la 19 ,21, 25 (inclusiv V6)
Spor la treba.
R25_V6
multumesc pentru ajutor da am o problema, pe mufa aia cu 3 fire pe firul din dreapta cum te uiti din fata la bobina este 13,5 volt cel din mijloceste masa si este cel din stanga este 13 volti eu ma gandeam ca poate este stricata bobina tu ce zici

MUFA MUFA +14V -- 13.5V
0 0 0 00 0 0 0



0
FISA DELCOU

ASA ARATA BOBINA MEA
aly_vo
sal! incearca sa scoti firul din dreapta si trage alt fir din mufa catre turometru. Poate undeva pe traseu face scurt cu un alt fir care are +12v si automat are tensiune si din aceasta cauza nu merge nici turometrul. Sau poate sa mai fie o problema -- turometru defect.
Totusi incearca cum am zis eu si atunci vezi exact.
firul din stanga e 12v(tensiunea bateriei) cel din mijloc este masa, minus iar cel din dreapa e pentru turometru .
Daca nici asa nu merge s-ar putea sa fie problema cu modulul de aprindere.
Spor la treaba !
tig3r_4u_14
Buna.am si eu o problema cu turometrul nu mai merge de ceva timp.a mers intr`o zi vreo ora apoi iara nu a mai mers muulta vreme.care sa fie problema ?ma poate ajuta cineva cu o schema unde sa verific daca e stricat sau nu sa merg sa cumpar alt bord de la dezmembrari si sa il montez.va rog ajutatima.va multumesc
renault19tse
Salut.
verifica mufele ce vin pe aprinderea electronica, sa nu fie vreu contact slab pe acolo.
Daca nu, poate fi ceasul de bord defect.
Globetrotter2
Pentru ... Turometru de Benzina si Alternator DIESEL cum fac sa mearga?biggrin.gif

Masina e DIESEL dar bordu si instalatia e de benzina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.