Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
tng
Am cumparat masina cu o mica fisura la parbriz, in partea stanga (pasageru din dr soferului)
Problema e ca s-a intins aceasta fisura ... am fost la un nene care repara parbrize, mi-a facut frumos ala...a dat cu o solutie nush cum, cu nush ce proprietati, uscata la ultraviolete ... a fost bine, s-a astupat, aproape ca nici nu se mai vedea.

dupa 1 sapt, fisura a reaparut, ba chiar s-a mai marit. trb sa ma duc iar la nenea ala la atelier sa vad ce poate sa faca ... fisura nu si-a continuat traiectoria asa cum era normal drept, ci s-a curbat ... huh.gif

ce pot sa fac? pot merge asa cu fisura? (are cam 15-20 cm)
cat ma costa un parbriz daca eventual trb sa-l schimb?
sobolan
trebuia sa opreasca fisura si sa dea mici gauri la capetele ei....apoi se umple cu solutia asta.....cred ca a uitat sa o "opreasca"...
dil
Desi mai vechi, un topic util ti-as fi asta.
sorinrs
Trebuie sa-l schimbi.Te va costa cam 4 mil. pe china (XYG)sau mai mult de 10 mil.(Sekurit,Guardian)cel mai scump parbriz-heliomat.Eu as opta pt china daca nu as avea multi bani.Au calitate foarte buna.
tng
QUOTE(sobolan @ 10 Dec 2007, 23:30)
trebuia sa opreasca fisura si sa dea mici gauri la capetele ei....apoi se umple cu solutia asta.....cred ca a uitat sa o "opreasca"...
*


pai asa a facut, dar se pare ca nu a fost eficient

ar fi vreo problema daca merg cu el asa, pana strang bani sa schimb?
PhilipMorris
Stiti cumva daca parbrizul de Bicorp se potriveste pe Symbol? Am doua bunghiuri, nu ma incomodeaza prea tare, dar sunt sigur ca intr-o zi un "cap de creta" ma va intreba de el. Si plus de asta as putea sa fac rost de unul de bicorp heliomat cu bandou superior inchis la culoare, la un raport pret/calitate super.
zax
QUOTE(tng @ 11 Dec 2007, 13:34)
ar fi vreo problema daca merg cu el asa, pana strang bani sa schimb?
*




nu e o problema daca pe tine nu te incurca la condus... te poate intreba politia dar de obicei nu se iau de tine pentru asta... pp ca nu ai casco si nici nu ai de gand sa-ti faci... ca il poti schimba pe casco.
PhilipMorris
In cazul meu nu a fost nici o problema (si circul cu el intepat de 3 ani si ceva). In cazul meu a fost punct spartura si nu in stea. Daca are un varf plecat, exista sanse sa se intinda. Nu are ce sa se intample rau, nu am auzit niciodata sa crape in bucati sau sa se deplaseze... Dar vezi sa nu ai probleme la urmatoarea revizie, Doamne pazeste popa.gif popa.gif
zax
QUOTE(PhilipMorris @ 11 Dec 2007, 21:57)
...nu am auzit niciodata sa crape in bucati sau sa se deplaseze...
*



Nici nu are cum. Poti sa trantesti o caramida pe el si ramane pe loc... parbrizul e duplex, adica are doua foi de geam si la mijloc una de plastic care tine cioburile la un loc...
hellcat
QUOTE(PhilipMorris @ 11 Dec 2007, 19:52)
Stiti cumva daca parbrizul de Bicorp se potriveste pe Symbol?
*


Da, se potriveste la fix!
PhilipMorris
04.gif abia astept... 38.gif
posesor clio
QUOTE(tng @ 11 Dec 2007, 00:17)
Am cumparat masina cu o mica fisura la parbriz, in partea stanga (pasageru din dr soferului)
Problema e ca s-a intins aceasta fisura ... am fost la un nene care repara parbrize, mi-a facut frumos ala...a dat cu o solutie nush cum, cu nush ce proprietati, uscata la ultraviolete ... a fost bine, s-a astupat, aproape ca nici nu se mai vedea.

dupa 1 sapt, fisura a reaparut, ba chiar s-a mai marit. trb sa ma duc iar la nenea ala la atelier sa vad ce poate sa faca ... fisura nu si-a continuat traiectoria asa cum era normal drept, ci s-a curbat ...  huh.gif

ce pot sa fac? pot merge asa cu fisura? (are cam 15-20 cm)
cat ma costa un parbriz daca eventual trb sa-l schimb?
*



Am si eu o mica fisura la parbriz.E de anul trecut.Am sunat la dealerul Renault din Iasi si am intrebat cat costa.Raspuns :''in jur de 1400 ron,cu tot cu kitul original Renault".M-am cam ofilit cand am auzit. L-am lasat asa. Am avut noroc la RAR ca nu s-au uitat aia atenti. Asta e... Daca mai inainteaza fisura mai tare o sa-l schim inainte de urmatoare vizita la RAR.
tng
e posibil sa nu-mi dea rar`u ptr o fisura de 15 cm, a?
pana in primavara mai am termen wacko.gif
zax
Este foarte posibil.... dar contra unei mici atentii se rezolva! aici chiar nu au nici un risc pentru ca nu poate dovedi nimeni ca tu ai fost cu masina la itp cu geamul spart nici daca te opreste politia la o ora dupa ce ai plecat de la ei... in 60 de min se poate sparge de 3600 de ori...
PhilipMorris
Am impresia ca mai nou se face poza la revizie... Inca nu este inradacinata corectitudinea in RAR, dar va fi mai devreme sau mai tarziu. Parerea mea este ca odata ce ai trecut cu o "atentie", la fiecare control o sa fii pasibil de cate una. Si nimeni nu vrea sa fie la mana nimanui. Daca poti sa ii fentezi, fa-o, dar odata si odata tot o sa te intrebe un cap de creta ceva despre fisura. Bafta si efecte!
hellcat
De mai bine de un an RAR-ul cere statiilor ITP ca fiecare masina ce obtine inspectia sa fie fotografiata, astfel incat sa rezulte ca nu are vreun geam, parbriz sau bloc optic spart sau nefunctional.
PhilipMorris
Cel mai bine e sa te duci iarna si, daca ai parbrizul crapat mecanicul iti va arunca o galeata de apa pe parbriz, si o va lasa afara vreo 20 min, pana apa va prinde o crusta. Daca mecanicul nu stie, ar trebui sa il invatam noi... Inteligent romanul, nu? In actele lor nu scrie ca masina in momentul in care vine la revizie sa fie curatata de gheata, scrie numai sa nu aiba strat de zapada consistent care poate ascunde starea tehnicii a masinii, sa nu aiba pete vizibile de ulei sau alte forme de mizerie care ar acoperi mai mult de 20% din suprafata totala vizibila in poza a masinii. Nu spuneti nimanui ce v-am spus eu rolleyes.gif. (la randul meu am parbrizul intepat...)
sorinrs
NU se da ITP pentru orice fisura sau crapatura fie ea cit de mica-cauza fiind ca parbrizul e element de siguranta rutiera.
PhilipMorris
Nu ar trebui.... Eu mai sus tocmai am explicat cum de eu am revizia facuta. Nu speria omu, eu am vazut revizii aprobate si cu joc in caseta, bucsi, pivoti, etc. Si vorbesc de cand cu noile norme, nu de acum 100 de ani. Mai greu dar, daca nu ai bani sa il schimbi, improvizezi cu speranta ca la anu' o sa fie mai bine... 04.gif
sorinrs
Eu spuneam ce zice RAR.Ce fac statiile ITP....se stie.Daca vrea il si ajut.tongue.gif
sa-mi dea pm.
R19/16v
RAR zice ca nu da ITP daca crapatura/ciobitura etc este in zona de actiune a stergatoarelor...as far as I know nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.