Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gol putere benzina 16valve
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
billabong
Se tot zvonea prin lumea automobilistica la momentul aparitiei acestor motoare ca la anumite viteze au un gol sensibil de putere.Ma refer in special la 1.6 16v dar si la 1.4 16v.Eu il simt cel mai bine la 80km in treapa a 4-a in sensul ca se intinde greu.La aceasi viteza in a 5-a se simte un mic bum pe care in treapte a 4-a nu se simte.Acest fenomen se mai simte si la 115km intr-a 5-a.Sper sa nu fiu paranoic dar acest fenomen nu a fost observat de mine ci de un amic care este sofer de 40ani.Ce parere aveti?
mafone
Eu am avut un symbol 1.4 16v si dupa ce l-am vandut (la Buy-Back), tipii de acolo (cu care am mai vorbit si dupa ce le-am dat masina), mi-au zis ca le-a iesit pe tester ca masina scotea 84cp, pierdea vreo 14cp pe undeva pe drum.Deci acest gol de putere s-ar putea sa fie si de la asta biggrin.gif.
Codrin-Bacau
@mafone


Poti fi mai detaliat ref. la metoda in care ti-ai vandut masina???...adica...spre ex. cat valora ea in targ...sau la ziar...si in ce $ ai batut palma cu cei de la firma??? ( ai vandut-o la reprez. Renault..sau la o firma...gen AAA ? )

multam'
mafone
Nu stiu daca aici este locul potrivit sa povestesc, insa hai ca va spun patania mea cu Symbolul:
Dupa ce m-am hotarat ca nu se mai poate ( cu consumul exagerat de mare si habitabilitatea care era sub orice critica), am zis sa o vand. Buun, am fost de vreo 4 ori in targ si nu s-a uitat nimeni la ea (motivul probabil fiind ca era pe benzina), dupa aia am fost la AAA, cu care am batut palma la o suma care imi parea incredibil de buna, dar, dupa ce s-au mai uitat la ea putin, au bagat-o inauntru in hala sa o mai frece putin (dupa ce am negociat cu ei vreo 2 ore in ploaie) si s-au decis ca suna nu stiu cum motorul si ca nu vor masina. Dupa ce l-am injurat copios pe cel care s-a ocupat de mine, mi-am bagat picioarele si am pplecat de acolo. Cum maica-mea vroia sa-si ia un Clio III, am fost la Auto Marcus, de unde si cumparasem initial masina, unde am vandut-o la un pret aproape de nimic (in comparatie cu cat dadusem pe ea - creo 10900 dadusem pe ea si am luat vreo 4000 de euro) - mentionez ca masina avea cam un an si vreo 2 luni si 50000km. Oricum eram mult prea ofticat ca vazusem ca nu vrea nimeni sa cumpere Symbol SH pe benzina si cred ca pana la urma o dadeam si pe mai putin......... Cam asta e in mare aventura mea cu Symbolul....
sorinrs
Eu am condus si clio 16 v 1.4 dar si vw polo 1.4 16 v .Desi polo indica 101 cp fata de 98 la clio va pot spune ca in orice conditii si oricum ai face teste reno-ul va fi peste polo.Despre consum ,nu vreti sa stiti ca polo consuma 13 l / 100 km in oras.
jri22
motoarele de 16v trebuiesc turate prin definitie...eu urc cu viteza a 3-a pina la 80kmh(am motor de 1.2 16v-75cp) si masina se comporta excelent in ture...intradevar, la turatii joase trage greu(sau normal as zice eu)...consumul este unul normal ptr un motor de 75 cp benzina,resp. 9% in bucuresti si 5-6 in afara...ma indoiesc ca exista benzinare de 75 cp benzina care sa consume mai putin...
mafone
La mine, Symbolul consuma tot 13% in oras, asa ca nu ma mir de Polo, sunt bucuros ca am scapat totusi de el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.