Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa imi vand masina si nu stiu cat sa cer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
skkip3r
M-am hotarat sa cumpar un Megane si in consecinta sunt nevoit sa vand Clio din semnatura. Nu stiu ce pret sa ii pun.

Renault Clio 1.5 dCI 65 cp, anul fabricatiei 2004.
68.000 km, distributie si consumabile schimbate la 63000
Nu a fost revopsita, nu a fost lovita niciodata, nu prezinta urme de lovire sau zgarieturi.

Dotari :
- aer conditionat
- 2 airbag
- ABS
- volan reglabil pe inaltime
- scaun sofer reglabil pe inaltime
- geamuri electrice fata
- oglinzi electrice si incalzite
- proiectoare
- RCS si comenzi pe volan

Astept mai multe pareri pentru a muta pe urma (prin bunavointa unui moderator biggrin.gif ) la Bursa.
posesor clio
@SKIPP3R
Eu nu as vinde-o pentru mai putin de 6000 euro.Ca sa-ti faci o impresie despre ce preturi se vehiculeaza pe piata intra pe aaaauto; autovit; autopiata. Mai sunt si altele.Da o cautare pe google.
Un sfat prietenesc: mai bine iti iei altceva...
skkip3r
6000? Pe banii astia nu o dau. Eu ma gandeam ceva pe la 7000, masina chiar arata si functioneaza OK. La 6000 am vazut ca sunt cele 1.4 8V.
Studebaker
Clio se vinde prost second-hand, fiindca cei care isi iau masina veche vor macar sa fie confortabila (implicit mai mare). Si eu ma gandesc ca 6000 de euro e prea putin, 7000 ar fi bun , ca oricum are motorizarea mica (65 cp).
billabong
E bicorp?sau symbol?
1)Eu zic ca symbolul ca si SH se vinde foarte foarte greu la banii aia (7000euro) ca mai pune omul ceva si isi ia nou(care are si interiorul mai misto)
2)Daca e bicorp o sa ai sanse bune sa il vinzi....am vazut in multe orase cum masinile mici se inmultesc repejor.
Bafta
Duyu
6500 cred ca este un pret corect... Bafta la vanzare! cu ochiul.gif
claudelu_nebunelu
topicul asta vroiam sa il pun si eu:) acelasi lucru vreau sa il fac si eu..masina are 11 luni..22k km e cea din semnatura.e varianta expresion la care am adaugat eu jante K&N ,alarma ALCAR ,boxe+subwoofer JBL,geamuri ionizate si cateva mici modificari interioare.as putea-o vinde pe la 9000E ? ma gandeam la o KIA CEED am auzit ca sunt fiabile.si incomparabile symboala.
Duyu
9000? blink.gif Nu cred ca o sa iei atat... Un pret in jurul lui 8000 nedumerire.gif
claudelu_nebunelu
mi se pare putin 8000 e avand in vedere ca un symbol expresion costa cam 9800 si ceva.si masina are un an si imbunatatirile precizate..
Duyu
Cea mai mare devalorizare are loc in primul an! sad.gif
claudelu_nebunelu
eu sper.acum sa vedem cum sta treaba dar ma deranjeaza ca vad masini in targ .ma refer la renaulturi symbol sau clio ce se vand cu 7000 e din 2004 si nici pe departe nu au imbunatari..aspect etc fata de a mea si nu mi se pare corect sa se faca diferenta intre ele doar de 1000 e.oricum am mai studiat piata auto din tg jiu si sper sa obtin intre 8500 si 9000
Duyu
Nu am zis 8000, am zis in jurul acestei sume... doua, trei sute peste tot cam aia e! biggrin.gif Oricum tu trebuie sa ceri mai mult, ca sa poti negocia! Bafta la vanzare! wink.gif

QUOTE(Duyu @ 28 Nov 2007, 16:32)
Un pret in jurul lui 8000 nedumerire.gif
skkip3r
ok
eu am sa postez pretul de 7150 euro. Eu vreau sa iau cei 7000 pe ea si am sa ii iau.
AlexC
claudelu la SH mai greu gasesti pe cineva sa ia o masina "imbunatatita" tinereste, mai ales cu geamuri IONIZATE si cu subwoofer pe ea, si Symbol pe deasupra.

Chiar daca tu ai modelul nou cu face-lift (phase 4), acum sunt reduceri mari la modelele noi si cu garantie dubla. Pune-te si in locul cumparatorului, care cu 1000 in plus ia o masina noua si cu garantie dubla. Cred ca 7500-8000 e un pret corect in cazul tau.

Sfat: incearca sa o vinzi in mediile tineresti (internet, prieteni); intotdeauna vei obtine mai mult decat intr-un mediu mai matur, care nu va aprecia as amult imbunatatirile aduse de tine si care are teoretic ceva mai multi bani de bagat intr-o masina.
wolfin
ceri pe ea pretul la care a fost evaluata pt casco. negociabil. apoi vezi cat mai scazi 3-4 sute eur.
la mine, intr-un an conf casco este evaluata la 8600 euro. acum dupa 1 an o vand cu ~8000?

claudelu_nebunelu
da alex ai dreptate..numai la un baiat tot asa tanar sa o vand..sau p net cumva.daca ma duc cu ea in targ sigur or sa rada samsarii cu masinilor lor "smechere" gen golf 4 sau mondeo sau opel astra cu 150.000 km la bord si cu trei lulele trei surcele pe ele si tin la pret.
billabong
Stiu ca o sa ti se para o prostie din ce iti spun, dar am un priten ce vrea sa-si vand masina (nu are Renaul) si din cauza ca si-a ionizat gemurile si a adus alte mici modificari acum nu reuseste sa capete un pret bun (macar decent) pe ea.Oricum bafta la vanzare
roskatu
cam cat as putea sa cer si eu pe symbolul meu? are 7 luni si 24.000 km . A costat 10.700 nou biggrin.gif Este expresion + abs , airbag pasager , si clima
jri22
ptr renault-ul din 2004:ca sa o vinzi bine si repede include in anunt faptul ca esti proprietar:conteaza fff mult ptr cel care cumpara sa stie ca esti cel care a cumparat primul masina si mai ales ca ai folosit-o doar tu..mai adauga si carnetul de service si eventual relatii despre locul unde ti-ai facut reviziile ca sa capati increderea clientului...daca vrei 7000 euro pe ea, pune in anunt cel putin 7300 euro.. personal iti urez bafta,dar iti spun ca in tirg astfel de masini se vind intre 6000 si 6500 euro (chiar si mai ieftin)...asta e piata renault...
skkip3r
In targ, dar uiti un amanunt. Targul e plin de samsari... bisnitari ... care iau masini lovite le "fac buzele" si apoi o iei la un pret bun si ai impresia ca ai dat lovitura. Ai sa ajungi acasa si ai sa fi plin de surprize. Cel care o ia nu are de schimbat distributia pentru ca e schimbata de 5000 km.
jri22
absolut de acord cu tine...insa multa lume se uita la pret uitind detaliile esentiale ref la masina...de asta este bine sa prezinti masina cum trebuie si realistic...samsarii au insa talentul sa convinga cumparatorii ca masina pe care o vind este intredevar fff buna=>concurenta serioasa fata de vinzatorii proprietari...multa bafta...ptr cei care vor KIA CEED=>excelenta alegere
romeod
Eu mi-am cumparat Clio-ul din semnatura pe 28.09.2007 si l-am luat cu 6000EUR, asa ca incercati sa evaluati masina la un pret real, altfel o sa ramaneti cu ea.

Masina e luata de la proprietar, a fost postata pe site pe Autovit dar pot garanta ca nu i-a calcat roata prin targ.
claudelu_nebunelu
romeo fratele meu e din 2003 . ti se pare ca diferenta dintre a mea si a ta sa o faca 1000 sau 1500 de euro?
Mentosanu
Salut tuturor renaultistilor! smile.gif Vreau si eu sa am o idee cat pot sa iau pe Clio Symbol facut in 2003 cu 46.000 de km, vopsea metalizata, jante aliaj, oglinzi electrice. Multumesc.

ATENTIE: limbajul irc ... tz k sh kt ... este interzis prin regulament

Si foloseste functia SEARCH!!
Meganer
salut
1,5dCi, full options (cam ce-ai zis si tu + pack securitate), febr 2003, 78,000km = 6100 euro, vandut in iulie 2007.
roskatu
QUOTE(roskatu @ 29 Nov 2007, 02:03)
cam cat as putea sa cer si eu pe symbolul meu? are 7 luni si 24.000 km . A costat 10.700 nou  biggrin.gif Este expresion + abs , airbag pasager , si clima
*


Nu'mi raspunde nimeni? 8500 ar fi un prest bun ? Vreau bmw wub.gif
Studebaker
E bun. Dar nu prea inteleg cum un pasionat de BMW poate sa isi cumpere Clio.....adica o masina contraindicata vitezomanilor. cool.gif
roskatu
Sunt pasionat de vre'o saptamana , de cand mi'a incaput unu pe mana wub.gif Pana o vand pe asta sper sa primesc vreo doua palme sa ma trezesc la realitate si sa'mi iau ceva mai accesibil , poate un golf5 biggrin.gif
Poate clio tau nu e vitezoman da a meu e tongue.gif I'am lasat pe multi in fum ( si la propiu si la figurat ) cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.