Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Usita buson rezervor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Duyu
Ce am observat de curand cand am alimentat... Usita de la busonul rezervorului se deshide si se inchide mai greu. Am vazut ca pe la balamalele usitei era vaselina (sau oricum un lubrifiant ceva), sau cel putin urme de vaselina biggrin.gif . Ce-mi recomandati sa fac? Sa mai ung un pic balamalele acelea? Si cu ce anume? Merge si cu degripant? Multumesc! unsure.gif
pegas
si eu sunt curios. la mine face foarte urit. ma temeam ultima oara ca se va rupe.
cmandrei
Merge greu de cand am cumparat masina ... rezultat: cu grija si atentie si le spun la toti mesterii de la benzinarie ca stiu sa pun singur benzina in masina smile.gif ... poti pune vaselina de care vrei ca din cate am observat e plastic smile.gif
hellcat
Trebuie lubrifiata balamaua...fara discutii, dar sunt de parere ca in prealabil ar trebui facuta o curatare, s-a adunat probabil si mizerie, din acest motiv usita se deschide mai greu.
George Paul
Stie cineva ce tip de vaselina e indicata pentru elementele din plastic? Asa, ca pentru un incepator... smile.gif Eu am patit-o cu cateva (inca nu la masina) care s-au degradat rapid in contact cu lubrefianti de provenienta necunoscuta. sad.gif

Multumesc!
ionutmar
cred ca o veselina siliconica. Cred ca ati vazut la diverse mecanisme cu roti zimtate din plastic au fel de vaselina pe ele.
wolfin
trebuie sa recunosc si la mine usita se inchide/deschide mai greu. ba chiar nu mai sta la fel de dreapta ca la inceput. clema aia de tabla, daca am vazut eu bine nu mai tensioneaza bine.

remediu-curatare si gresare
sqryn
Aveti grija si nu o fortati caci o sa aveti o mare surpriza la pret. Era 350 roni anul trecut la reprezentanta si augsburg.
wolfin
la banii astia....cumpar loctite si o balama magnetica 053.gif
sobolan
QUOTE(wolfin @ 16 Nov 2007, 16:53)
cumpar loctite si o balama magnetica 053.gif
*



ar fi o treaba si asta......
on topic : am acasa vaselina rosie....am dat cu ea si e bun acum...merge beton si nici nu se cunoaste ca masina e tot rosie tongue.gif
posesor clio
Duyu,

Am in portbagaj un spray mic pe care scrie WD40 . Pot sa-ti spun ca si eu am avut aceeasi problema. Am dat cu WD40 si problema s-a rezolvat. Nu stiu pentru cat timp...
Oricum sa stii ca e un spray bun la toate!
pegas
eu am folosit un spray cu vaselina siliconica. merge acum de nu iti vine sa crezi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.