Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Istoricul masinii la reprezentanta Renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
billabong
Salutare,
am auzi si eu din diverse sursee ca cei de la reprezentanta Renault (din orice oras) pot pe baza seriei masinii sa afle din baza lor de date istoricul acelei masini.Suna f bine...dar oare chiar asa o fi? Adica pe biletelul acela pe care ti-l dai ei (pe care scrie confidential) apare seria motorului sasiului etc....problemele avute ......si undeva sus in dreapta e trecut asa simpul KM! Idee a ca....sa fie numarul de km reali ai masinii?...si daca da de unde ar stie cei de la renaul cati km are masina.La mine e o cifra ciudata km:123456 adica ar avea 123456km....desi mi se pare putin ciudata cifra asta.
As vrea si eu pareri de la cei care au mai facut asa ceva si stiu cam cu ce se mananca un astfel de hartie .
Merci
cmandrei
De curiozitate poti face un scan la acea hartiuta ... si sa stergi zonele confidentiale (gen seris sasiu, nume si alte alea ... ). Mersi,

P.S. in mod normal daca masina a trecut prin serviceuri renault, datele sunt inregistrate si pe baza lor pot sa iti dea o astfel de hartiuta ... acum no' poate "aplicatia" aproximeaza numarul de km la momentul efectuarii cererii in sistem si ti da asa {adica stie cand a venit masina si cati km avea, cat a facut intre revizii in cat timp si asa mai departe - dar mi-e greu sa cred asa ceva} ... cel mai clar ar fi sa dea NR.KM la ultima revizie la care a fost masina in service renault ... astfel ca daca masina avea 123400 km la bord {sau ceva asemanator} ... cel de la receptie s-a distrat putin si a scris 123456km ... nu rar mi s-a intamplat sa ajung la receptie fara sa stiu exact cati km sunt la bord ... si spune-am "89mii5sute si ceva" ... rezultat ... punea omul ce i se parea lui interesant smile.gif ... e doar o supozitie smile.gif
billabong
fac un scan pe maine dupamasa.
jri22
tot ca o simpla sugestie:nu va bazati atit de mult pe nr de km reali sau falsi ai unei masini...cel mai mult conteaza uzura motorului si a celorlalte piese/subansamble...si toate acestea pot fi depistate de laboratoarele de diagnosticare auto (ca cel din vitan)...cunosc cazuri concrete de masini care aveau peste 300.000km dar facuti doar la drumuri lungi (in afara localitatilor) si care se prezentau impecabil (fara interventii la motor, doar consumabile schimbate la timp si de calitate) si aceeasi masina avind mai putin de 100.000 km facuti in bucuresti era facuta "varza"(fara sa fi fost lovita,avea probleme la pompa de injectie, ambreiaj,etc..)...eu am renuntat sa mi intreb nr de km facuti de o masina maia les dupa ce am vazut cum arata o masina cu foarte multi km dar ingirjita si nehingherita pe distante scurte si dese...
rainbow g
Saltare !
Interesant ce spune dl jri22 ... dar ma intreb ce metode folosesc aceste laboratoare de diagnoza auto, ca sa determine gradul de uzura al unei masini blink.gif ?!!
Cum pot spune ca un motor ce a parcurs 300 mii km este mai bun decat unul cu doar 100 mii ?
Ar fi important de stiut ...
79MAX
Pe baza seriei se sasiu se poate vedea intradevar ce interventii au fost facute pe masina in perioada de garantie si poate dupa. La fiecare intrare in service autorizat Renault se noteaza nr de km. Nu stiu de este "confidential renault" nr de km. Daca ai luat teapa cu o masina asta este, de ce sa-ti ascunda km reali!
billabong
Stiam oricum ca am kilometrajul modificat pentru ca se vedea pe masina...ce ma facut sa ma duc la Renault era faptul ca pe cartea de service nu era trecut niciunde schimbarea BOBINELOR DE INDUCTIE (probleme tipic motor 16v renault) ca si cum masina in 4 ani de zile nu a avut niciodata bobinele schimbate smile.gif ar fi fost prea de tot sa nu confirm eu regula(se ard pe la 20.000km)si acolo am vazut ca au fost schimbate de 2 ori smile.gif)))) asa da... Acuma stau linistit chiar daca cartea de service e impecabila smile.gif Asta asa ca sfat pe cand va mai luat SH ar fi bine de verificat la Renault.
Si daca mai sunteti pe forum care au mai facut chestia asta...sa va dati si voi cu parerea.
vid313
Stiti cumva un decodor de VIN pentru Renault pe net?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.