Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Infiintare firma de brokeraj asigurari
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Danezu
Stie cineva ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana ca sa reuseasca infiintarea unei firme de brokeraj.Merita? Ma refer la acte,tipul firmei. Am cautat prin Caen,dar nu am gasit nimic util....
Pe net am gasit doar informatii vagi,fara detalii. Trebuie garantie,capital social mare?

Multumesc!
BH 59 FIF
Broker de asigurari? Daca asta te intereseaza poti studia Legea nr. 403 / 2004. Din punct de vedere al codului CAEN, codul e 62xx (intermediere.....). Si da, in principiu eu zic ca merita. In schimb, trebuie sa ai MAXIMA ATENTIE in modul de desfasurare a activitatii, pt. ca daca calci pe bec si te prinde COMISIA DE SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR, te-ai dus. Sanctiunile sunt extrem de severe. Succes. smile.gif
Danezu
Am gasit si eu legea,dar nu stiam ce capital trebuie sa ai,daca trebuie depusa vreo garantie,chestii de genul asta. Am vazut ca-ti trebuie autorizatie de la CSA....

Merci oricum de raspuns!
AlexC
Sa ai grija sa selectezi codul CAEN pentru INTERMEDIERE asigurari, si nu pentru INTOCMIRE. In felul asta scapi de toate grijile, nu iti vine nimeni pe cap.

Inca un lucru: din aprilie s-a schimbat legea si firmele de intermedieri asigurari nu au voie decat cu un singur CAEN, nu poti baga mai multe domenii de activitate.
Danezu
Aha,acum m-ai luminat. up.gif
Poti sa-mi zici pe PM (sau aici daca se poate) ce capital social minim trebuie sa ai? Te intreb pentru ca vad ca te ocupi cu asa ceva! Sau daca se platesc anumite taxe in plus!

Multumesc!
kata_voiku
Eu am facut de curand firma de broker de asigurari. Un singur cod acceptat. In rest actele sunt cam aceleasi si trebuie si autorizatie de la CSA.

Bafta in activitate !
Matei
te sfatuiesc sa studiezi foarte bine legislatia in domeniu. nu de alta, dar chiar am inteles ca cei de la CSA sunt cam "rai"...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.