Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Da sau Nu pentru renault clio symbol?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
maslina
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat urgent.
Am un prieten care isi vinde Renault Clio Symbol, e din 2000 si are 80.000 km.
El e al doilea proprietar, a facut cu ea doar 10.000 de km, a luat-o la 68.000. Pretul pe care il vrea e 4000 de euro. Am inteles ca ar trebui schimbate cauciucuri, o planetara care cam bate si ar trebui facuta distributia. Ce parere aveti de pret? Ma intereseaza f mult daca masina asta e fiabila, cam cat ma costa piese si consumabile la ea ca eu fac peste 100 de km pe zi cu ea si va dati seama ca as pune-o la munca.
Astept pareri pro si contra, as face un efort financiar sa o iau daca ar fi ok, ca sa nu scap ocazia (am inteles ca e un pret bun) ...dar n-as vrea sa ma trezesc apoi ca tre sa bag bani in piese, service, etc. - apropos de asta am auzit ca service-urile sunt cam scumpe ...si piesele la fel, e adevarat??
Astept parerile voastre.
multumesc muuult...
Bliss
Distributia se schimba la fiecare 60.000 km sau 3 ani. Nu ai spus ce motor are.
maslina
Are motor de 1,390 cmc, 74CP,. Stiu ca distributia se face la 60,000 dar nu stiu sigur daca a fost facuta ca el zice ca nu are carte de service acasa si el nu a facut-o sigur ( e un pic mai imprastiat dar altfel e baiat bun dar cam p'afarist cu masinile)
wolfin
poate gasesti mai bine cu vreo 1000 eur in plus. acum daca o vrei pe asta trebuie sa verifici cum s-au efectuat reviziile anuale, schimb ulei bujii etc. important este distributia daca a fost schimbata. in functie de acestea poti sau nu sa o cumperi. in principiu trebuie sa ceri carnetul de service si sa-l rasfoiesti wink.gif nasol ca nu il are. poate verifici in reteaua renault desi ma indoiesc. oricum daca o cumperi, fuga cu ea la service sa o verifice, schimb ulei

LE este doar o parere/ sfat
cmandrei
Exact ... mai bine poate cu vreo 1000euro in plus si iei una cu carte de service ok ... nu de alta dar pe langa aia 4000euro mai bagi cred vreo 1000euro pe planetara si distributie. Spor,
maslina
Multumesc celor care mi-au raspuns, daca as incerca sa obtin atunci un 3000 - 3500 de euro ar fi ok?
sfatuiti-ma si in ce priveste partea cu intretinerea masinii, e scump in general? e un aspect foarte important in decizia pe care o voi lua.
cineva mi-a zis sa ii pun GPL si ma scot... unsure.gif
o zi buna,
prody
Daca nu are distributia schimbata si ii bate o planetara inseamna ca cel care a avut-o inaintea amicului tau a cam abuzat-o nitel, sa nu te trezesti si cu alte surprize ulterior, eu zic ca la 5000 iei una care a avut un unic proprietar, revizii facute la timp si mai tragi ceva de ea fara probleme.
wolfin
rectific la ce a spus cmandrei.

1000 eur cel putin reparatii/piese + 1000 eur gpl = 5000-6000 euro

sad.gif
prody
Instalatie GPL buna cred ca gasesti si pe la 2000 RON..
cmandrei
GPL ? eu unul ti-as spune sa nu faci asa ceva ... dar cum vrei tu ... daca vrei o masina care sa nu consume nici bani nici benzina nici nimic nu-ti mai lua masina ... sincer acum ... probleme pot sa fie multe la masina pe care ai vrea sa o cumperi ... dar sa o iei si sa bagi in ea 2000euro chiar nu cred ca se merita ... inca o data optez ca si restul pentru ceva mai scump dar cu "acte in regula"
diesel_power
Daca faci 100km/zi atunci as zice sa gasesti mai bine un dci.
Pare cam dubioasa masina asta, de ce o da prietenul tau asa repede dupa 10.000km?
Primul proprietar care a vandut masina cu siguranta nu i-a schimbat distributia, ca doar nu o schimba ca apoi sa o vanda imediat.

Poate daca reusesti sa obtii un pret de 3000eur, atunci o merita, de mia aia de euro cumperi piese smile.gif
x_men_clio
excl.gif mah eu am un prieten la un magazin de piese auto si mia zis ca mai bine cumperi o masina la mana a doua,dupa ce ii trece vremea la distributie adica schimbata.Si asa este pot sa ii dau dreptate partial.Eu am un clio 2005..1,4-8v si a cam inceput sa cada cate ceva de prin el blush.gif
RIon
Fara suparare, as lua de banii aia o Solenza in stare buna, se mai gasesc multe care au sub 50000km.
maslina
de vandut o vinde pentru ca pleaca din tara nu pentru ca vrea sa scape de ea.
da' de consum ce ziceti? cam cat va consuma voua mediu?
Codrin-Bacau
Salut...

Eu zic ca la masini si la insurat nu trebuie sa te grabesti , ( parerea mea biggrin.gif ) , daca ai ceva banuti mai asteapta , nu te baga in afacerea asta , sigur ala care a avut masina prima oara nu a facut distributia ( care costa ceva $$$ ) ca apoi sa o vanda !!! iar amicul tau fi sigur ca a tras de masina fara a-i face distributia .

Mai asteapta...nu te grabi.
Studebaker
eu vad numai dezavantaje! dry.gif
- e pe bezina iar tu vrei sa o rulezi mult.
- nu a fost ingrijita
- e inceput de productie , anul 2000, deci veche + renault
- piese scumpe
- macar cele incepand din 2003 au botul interesant, aia nici macar atat nu are estetic, zici ca e jucarie.
- nu se fac afaceri cu prietenii (e o vorba).
maslina
mda. inteleg ca nu ar fi chiar un "deal" achizitia acestei masini. m-am mai dezumflat. amicul meu nu e roman, a tinut-o pe perioada in care a stat in romania (4 ani) timp in care a facut aproape 10.000 km cu ea si el a fost f multumit, caci nu i-a schimbat mai nimic...dar e de inteles, la rulaju' asta.....eu i-as face in juma' de an. Proprietarul anterior a fost o societate din Bucuresti, care a facut 68.000 km in 3 ani..
multumesc tuturor pentru sfaturi. smile.gif
ghertzoi
daca a fost si masina de firma atunci ii f. mare sansa ca s-a tras de ea nu gluma!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.