Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio - cum il pastrati nevatamat?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
saddie
La sfarsitul lunii se face anul de can am achizitionat Clio din semnatura, am tras linie si mi-am pus mainile in cap.

1. Cand avea masina doar o luna, i-am dat-o prietenului s-o conduca si ne-am oprit in carligul unei Astre - schimbat bara, far, radiator

2. Pe la 6 luni am gasit-o zgariata in fata biroului (acolo parchez de cand am luat-o si sunt locurile firmei), a trebuit revopsita ca erau adanci zgarieturile - capota, aripa stanga fata, ambele usi pe stanga

3. Ieri, m-a pocnit un taximetrist in dos de mi-a strambat plansa de la portbagaj (in stanga rotii de rezerva)

Imi vine s-o vand s-o ia naiba dar e pe leasing si mai mult pierd bani. Nu-mi vine sa cred ca in 12 luni am umblat la toata masina.

Voi cum faceti sa va mentineti masinutele cat de cat intacte?
Laurentziu83
CASCO
wolfin
casco.

nu te supara, asta ete 053.gif

crezi ca ai umblat mult????? stai sa vezi la altii. tu sa fi sanatos.

1-oglinda standa schimbata -una a considerat ca sensul meu este si sensul ei, desi venea din fata
1-parbriz spart. montat de doua ori pt ca prostii nu l-au pus bine. intrat apa de la ploaie, enervat drum pana la brasov, fluiera in draci.
3-zgariate portira stanga (sofer si pasager)
4-ma lovit in fund unu din BZ, impins intr-unu de VN in vinerea mare anu asta. eram cu bagajele in portbagaj sa plecam la resita. (daune portbagajul mai mic cu o palma)

mai vrei...........
saddie
Am Casco, de-aia cat de cat sunt linistita dar ma omoara alergatura de fiecare data si problemele inutile.

Daca nici Casco n-aveam chiar ca fier vechi scria pe ea!
cameleon_boy
Si eu am avut cate ceva de patimit cu ea,la 2 luni am primit o minge in portiera dreapta ,mi-a lasat o galma am simtit ca mor ,am fost la casco service ,am hotarat ca sa nu o revopsesc,mi-a indreptato cat a putut un tinichigiu si dupa aceea mi-am lipit o stema cu Mpi si intr-o parte si in alta ,nu se cunoaste deloc ,dupa aceea am schimbat pe garantie macaraua stanga ,bara spate pt ca un dobitoc s-a gandit ca nu trebuie sa opresc la trecere si m-a pupat in spate,cei drept cu 1 km la ora deca o zgarietura mi-a lasat dar deoarece masina este noua am cerut insistent sa mi se schimbe bara,swa nu uit am schimbat si bieleta dreapta am luat o gropa cred nu stiu ,la revizie mi-au schimbato pe garantie ,sper sa raman doar cu atat sa numai fiu nevoit sa umblu prin serviceuri.
pegas
statistica si casco si doamne-ajuta ;-)

am gasit-o zgiritata de la virful aripii pina la tripla... o oglinda smulsa, parbrizul crapat...
jri22
problema cu loviturile aplicate masinilor este una generala-mai ales in buc...nu cred ca importa foarte mult tipul masinii asa ca topicul asta este neinteresant pentru cei care au suferit doar avarii cauzate de accidente si nu de calitatea masinii...o masina nu poate fi pastrata "nevatamata" decit in garaj -si nici acolo nu mai poti sigur ca nu i se poate intimpla ceva...preferabil este sa dai cu ea si sa nu-ti pui probleme folozofice ca s-ar putea sa nu mai adormi noaptea de grija investitiei parcate pe domeniul public
Bliss
saddie, un an si 2 luni are si-a mea.
- La o luna dupa ce-am luat-o gasita in spatele blocului cu portiera dreapta fata infundata rau. Schimbata pe Casco.
- O zgarietura urata langa capacul de rezevor, am retusat-o cu creion cu vopsea facuta pe cod, a rezistat bine.
- Portiera stanga fata un pic infundata chiar pe linie, facuta pe Casco.
- Luneta sparta in spatele blocului de mana de om (se cunostea unde a fost lovita si nu era nici un obiect prin preajma), inlocuita pe Casco.
- Am gasit-o in fata blocului cu picatele foarte mici de vopsea alba (capota, jumatate de plafon, un pic pe aripi si usi fata), vreun cretin de vecin si-a scuturat pensula de vopsea de la balcon. Nu stiu cu ce sa le iau, cu unghia zgarii si vopseaua. Poate se vor curata in timp.

Traiasca BT Asigurari. Pentru ca au fost baieti finuti si au acceptat mereu inlocuiri cand a fost cazul, am continuat Casco-ul cu ei chiar daca am platit mai mult. smile.gif
Si masinuta e inca frumoasa. wub.gif
Studebaker
Nimic serios in 2 ani si ce este ,este din vina proprie:
-zgariat spoiler fata fiindca nu am observat niste drugi de fier iesind fara noima pe un spatiu verde.
-vre-o 7 mici infundaturi sau sgarieturi care habar nu am cand au aparut.
-prag strambat usor fiindca am ramas cu roata din fata in aer, suspendat pe o piatra (asta e de prosti sad.gif ).
- zgariat rau vopseaua din portbagaj fiindca am carat si sarma...
Duyu
Doamne Fereste de incidente neplacute, dar pentru linistea mea -> Casco! tongue.gif
antifizic2
masia din semnatura o am de la inceputul anului:

-ambele oglinzi lovite, le-am reparat la un vopsitor plus sticla noua
-bandou bara fata, furat, acelasi bandou fata inlocuit dupa un accident
-capace roti
-zgarietura aripa spate plus capac rezervor, revopsite amandoua
-revopsit bara fata, un baiat destept a dat cu carligul in ea
-bara spate
-set de cauciucuri, am taiat unul in sina de tranvai care pur si simplu a sarit cand am calcat pe ea, (i incredibil dar adevarat)
-stop spate( becul de frana l-a topit pe interior)
-parbriz schimbat - a fost lovit de un binevoitor
-reparat scaun sofer pt greierasi de doua ori la reprezentanta, are la sudura in el cat un tanc din primul razboi mondial
-tratare capota, in urma unei ploi acide sau asa ceva au ramas niste urme pe vopsea care au iesit la un vopsitor profesionist( a fol o solutie speciala de curatare)

CASCO nu am , reparatiile pe banii mei. cu putina iscusinta cred ca am redus costurile sub suma de 1300 euro cat au cerut cei de la omniasig
desk
topicu asta ma intristeaza si ma pune pe ganduri

ce sa-i faci ne mananca banii si nervii uneori dar nu putem trai fara ele




aaaa....Despre ce vorbeam?
k0b3
Pe mine m-a lovit unul in fund cand aveam 38 km la bord, o luasem de 30 de minute. In parcare m-a zgariat unul pe toata partea stanga ca ii ocupasem locul. Tot in parcare a scapat unul cu un camion de aprovizionare o portiera si iar m-a indoit.

Solutia a fost CASCO si ceva rabdare. Uita-te cum arata masinile prin Franta sau Spania - toate is julite, lovite, etc. smile.gif

Tabla e tabla, motorul sa traga smile.gif
AndreiPavel
Corect! Motorul sa traga si sa avem noroc sa fie doar incidente minore. Orice ai face o masina nu este impecabila decat in showroom sau dupa ce iese de pe poarta fabricii. In jungla din trafic nu ai cum sa o pastrezi intacta, sunt prea multe primejdii la tot pasul. Nu cred ca are rost sa te stresezi pentru fiecare maruntis care apare ( mici zgarieturi, stropi de vopsea de la vecinu de la balcon, o ciobitura pe parbriz si multe altele ). Eu cel putin astept sa se adune mai multe si cand ating un nivel suparator dau fuga la CASCO si remediez situatia dupa care totul se reia si apar altele. Asta e, nu poti sa scapi de astfel de evenimente oricat de grijuliu ai fii.
Codrin-Bacau
Salutare ,
Si eu sunt " patit " daca pot spune asa...luni 24.09.2007 am ridicat masinuta din semnatura de la concesionar , in fine , merg linistit si fff bucuros ( mandru ) pe drumurile din bacau , cand ... vineri 28.09 un cretin de pustan ( 18 ani ) a intrat in bara din spate, lateral stanga si mi-a amarat sufletelul... sad.gif gun3.gif
Ca urmare acuma trebuie sa merg sa-mi revopseasca bara...si cand voi da bara jos cred ca voi mai avea o surpriza , deoarece bara are un joc ( balans ) ciudat dupa lovitura , cred ca are o clema rupta sau ceva de genul asta 256.gif
Pe moment daca aveam un topor in mana cred ca-l intreceam cu mult pe Doc.CIOMU... death.gif , dar sper ca asta sa fie primul si ultimul incident cu "bebelusul" meu...biggrin.gif , apropo -> nu am CASCO , dar ma bate serios gandul sa-i fac wub.gif pt ca in ziua de azi trebuie sa ai grija mai mult la cei ce conduc pe langa tine decat de tine insuti.
Sa auzin numai de bine... cheers.gif sofer1.gif
cmandrei
Ati deviat ... nu trebuie sa-i povestim initiatorului acestui topic ce a patit fiecare, ci cum sa-si rezolve problema. Multumesc,
wolfin
pai, ar trebui sa dea de gandit, nu. care este raspunsul la intrebarea pusa de initiatorului acestui topic______CASCO. asa ca Codrin, nu mai zabovi.... sa vezi ce bine dormi seara.

sqryn
pai nu mai iesi cu ea pe strada, o tii numai in garaj si ar trebui sa se rezolve. o alta solutie ar fi mutarea in un oras mai mic cu circulatie mai lejera. Plus ceva masuri de bun simt, adica nu o lasa parcata pe locul altuia, nu parca foarte aproape de alte masini, ai grija pe unde o lasi cand mergi la cumparaturi in supermarket sau parcari acoperite.
cred ca mai depinde si de bafta omului, se pare ca unii nu prea au noroc
Laurentziu83
Nu cred ca exista masina in Ro care sa nu fi fost macar zgariata in primul an de utilizare, singura sansa este sa nu iesi din garaj cu ea. Sau, daca ai garaj, mai reduci din zgarieturi, dar cum de banii unui garaj iti mai cumperi o masina, nu merita.
Eu m-am trezit cu proiectorul stanga spart, am luat o piatra de criblura, si pot sa zic ca nu-mi amintesc cum am facut-o.
A, si in Romanica n-ai cum sa-ti mentii scutul motor intact, tot il harcai pe undeva.
saddie

Sincer, asta e una din situatiile in care nu pot sa spun cu cat mai multi cu atat mai bine si de de fapt ma surprinde faptul ca suntem destui cei care ne putem "lauda" cu aventurile din trafic (si nu numai) sad.gif

Eu am deschis topicul crezand ca poate sunt eu vreo "spaima masinii", mi-o fi urat careva de rau de tot o patesc. M-am comparat cu prieteni sau colegi de la servici si i-am luat cu brio la capitolul asta.

Mama ma-sii, pai atunci vad ca nu am alta solutie decat sa ma resemnez, sa zic Doamne ajuta ca am Casco si sa sper ca poate m-or mai ocoli si pe mine.

Putin off-topic: Care sunt sansele ca daca mi s-a pliat plansa portbagajului sa mi se fi trosnit lonjeroanele?
wolfin
nici una, daca ai fost lovit usor.
saddie
Cam asa arata interiorul portbagajului:

[attachmentid=1627413792] [attachmentid=1627413793]

[attachmentid=1627413794] [attachmentid=1627413795]
Codrin-Bacau
Dupa parerea mea , eu zic sa stai linistit...am vazut poze pe forum cu masini mult mai " ciufulite " si nu au avut probleme cu lonjeroanele.smile.gif...
wolfin
la fel ca la mine, stai linistit. vot trage de ea si nu se va mai obs. nimic.
lonjeroanele nu au nimic
Bliss
...linistita. Suparati fata. tongue.gif
wolfin
noiii....????? cred ca au suparat-o altii
Codrin-Bacau
bliss are dreptate...biggrin.gif
" stai linistita " , asta ref. la lonj. ca ... in rest...sa fim noi sanatosi cheers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.