Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 18 Turbo ! Ajutor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
aztekstorm
Mi-am luat de vreo 2 luni un Renault 18 turbo din 1984,l-am luat pentru ca masina arata binisor,are 200.000 km la bord,si pt el am dat la schimb un aro(omu isi luase masina si voia sa o dea pe asta la fiare vechi,asa ca i-am dat aro). Mi-am cumparat o Turbina Garret T3 reconditionata din germania(a ei originala fusese deja anulata,sudata...etc) , am refacut circuitul de aprindere cu aprinderea ei originala Renix 023(avea montata o bobina si delcou cu platina,de vreun mecanic de pe colt,unde se intretaie ), i-am cumparat bujii de curse,am curatat intercooler-ul! Nu consuma ulei,mptprul merge foarte bine,pana ma infig in ea!

Problema ar fii: Cand bag Talpa in ea,nu se infige,decat dupa 4000-4500 de ture,cand turbina e la putere maxima.De exemplu,daca merg cu ea turata la 2500 de exemplu si bag talpa in fund...nimic! Masina nu se infige! Daca iau piciorul usor de pe acceleratie,se accelereaza singura!,asa se intampla pana in 4500...jigloarele is curatate,membranele de la supraalimentare sunt noi...efectiv nu stiu ce sa fac,nu stiu ce se intampla!! Daca trag socul , masina merge uimitor!eu nu inteleg,ma depaseste!!!

Asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti, si poate si un manual de reparatii....fac cinste,parol!

Va multumesc
Ford_V6
Mergi pe amestec prea sarac. Da'aia cand tragi socul merge ok. Vezi sa nu prajesti motorul daca mai mergi mult cu ea asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.