Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alarma ungo pe clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
bilutza_
Domnilor, scurt shi la subiect! alarma de la clio symbolul pe care-l am de doi ani desi este fabricat in 2000 shi adus din Italia.... este ungo ....un pic mai speciala deoarece am incercat sa intru in posesia cartzii tehnice dar acest tip de alarma s-a montat de catre producator doar in anul 2000 , an de tranzitzie de la un tip de clio la altul...asadar, am un ID al alarmei de genul: MP 62 VU UNGO 701-702.
Am incercat sa gasesc similitudini la alt tip de UNGO shi drept rezultat am gasit Modelul MS1001, bineintzeles, are diferentze....dar in general arata la fel telecomanda (doua butoane ),sistemul este aidoma dar...programarea este cu totul alta !
Marea mea problema este urmatoarea : inchiderea centralizata nu se mai actzioneaza in modul Active arming...desi am verificat fiecare piesa componenta a inchiderii care de altfel functioneaza ireprosabil din cheie, din butonul de armare interior,dar inevitabil nu se inchide din butonul telecomenzii! Ca o curiozitate dupa ce o inchid cu cheia, activez modul 'armat' shi ...la deschidere se actzioneaza din butonul telecomenzii fara probleme !Cum sa fac sa intru in posesia modurilor de setare a acestei alarme pentru ca pana acum....(adica in 7 ani ) a functzionat ireprosabil ?
Inca ceva! Nu ma trimite-tzi la reprezentanta, service sau la altzi baietzi bine intentzionatzi....consider ca anii de experienta imi sunt suficientzi pt a seta o alarma !
bilutza_
biggrin.gif zambesc ...pentru ca din aceasta experientza vor invatza shi cei ce mai au Ungo instalate !
Deci...am gasit manualul cu setarile "ad literam " a alarmei, am citit cu atentzie instructziunile, caracteristicile shi pot sa afirm cu tarie ca am dat peste o alarma buna !Totul este sa o cunosti indeaproape ! Mi-am rezolvat problema pe care am avut-o astfel : din intamplare am activat modul Valet mode al alarmei care nu incuia ushile centralizat decat daca se activa un submeniu al telecomenzii propriu -zise.
De aceea, pentru orice problema legata de acest tip de alarma, va rog sa-mi adresatzi intrebari pt ca am intzeles modul de functzionare un pic mai deosebit al acesteia ! Am in posesie shi cartea tehnica cu setarile shi modul de functzionare !Cu respect, Bilutza ! wink.gif
romeo3108ro
si despre ce model de alarma era vb?
bilutza_
modelul este UNGO MP 62 VU UNGO 701-702
12 V negative ground; 13.5 mA curent consumat; Putere auxiliara la iesire 150mA;relee inerne 12 V/28 A.
telecomanda cu doua butoane, led verde.
Remote Door Locking;
Starter Disable;
Horn Honk; Illuminated Entry/ Exit; Remote Window Control; Remote Car Start; Extended Range Antenna; Power Trunk/Hatch Release; Glass Breakage Sensor;Radar Sensor; Garage door Receiver; Auxiliary Lighting Control; Sistem Valet Mode; Remote Head Lamp Control;Back-up Battery Siren. wink.gif
PhilipMorris
QUOTE(bilutza_ @ 30 Sep 2007, 16:21)
biggrin.gif zambesc ...pentru ca din aceasta experientza vor invatza shi cei ce mai au Ungo instalate !
Deci...am gasit manualul cu setarile "ad literam " a alarmei, am citit cu atentzie instructziunile, caracteristicile shi pot sa afirm cu tarie ca am dat peste o alarma buna !Totul este sa o cunosti indeaproape  ! Mi-am rezolvat problema pe care am avut-o astfel : din intamplare am activat modul Valet mode al alarmei care nu incuia ushile centralizat decat daca se activa un submeniu al telecomenzii propriu -zise.
De aceea, pentru orice problema legata de acest tip de alarma, va rog sa-mi adresatzi intrebari pt ca am intzeles modul de functzionare un pic mai deosebit al acesteia ! Am in posesie shi cartea tehnica cu setarile shi modul de functzionare !Cu respect, Bilutza ! wink.gif
*


salutare!lamureste-ma si pe mine daca ai sau nu setari pentru alarma ca eu am cautat tot netul si nu am gasit.Modelul este UNGO 701-702 si as vrea sa dezactivez confirmarea sonora la armare si dezarmare sistem.
romeoghilase
QUOTE(PhilipMorris @ 20 Jan 2008, 12:29)
salutare!lamureste-ma si pe mine daca ai sau nu setari pentru alarma ca eu am cautat tot netul si nu am gasit.Modelul este UNGO 701-702 si as vrea sa dezactivez confirmarea sonora la armare si dezarmare sistem.
*


deci...raspuns : Silent Arming/Disarming
Fiecare telecomanda poate fi setata sa armeze sau dezarmeze sistemul cu sau fara semnal de confirmare atat timp cat este programata in sistem.Pentru deconectarea temporara a alertei la armare/ dezarmare se apasa simultan butoanele 1 si 2 de pe telecomanda.

* Traducerea imi apartzine si imi asum raspunderea pt corectitudine.Pt alte setari va rog sa consultazti UNGO a Clarion Company - Model MS 1001.Ungo Security Corporation-Gardena, CA.USA.
ionita_stefan
am si eu o alarma ungo sr 9000 si nu stiu cum sa ofac sa vibreze si sa sune in acelas timp,daca are aceasta functie?

multumesc sad.gif

24 Apr 2010, 09:30:
si va rog nu ma trimite-ti sa caut in manual sau la cei care mi-a montat alarma.
PhilipMorris
Pot avea si avertizarea luminoasa a activarii alarmei auto? momentan nu dispun decat de cea sonora.
romeoghilase
Postez aici Manualul cu pricina.
[attachmentid=1627859292]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.