Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uzura placute frana spate ... Clio sport
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
riptor
am schimbat placutele fata si spate la revizia de 26 000 km.acu vreo 3 saptamani am facut revizia de 36 mii si dupa ce au facut o constatare sumara a masinii mi s-a spus ca placutele spate sunt cam uzate.. e anormal sa se uzeze mai repede decat cele fata.cand am facut schimbul de placute la 26 000 cele spate erau mai putin uzate.tin sa precizez ca nu folosesc frana de mana decat la parcari,nu la alte "smecherii".ma gandesc asa: ori mi-au spus aiurea ori e ceva cu repartitoru fortei de franare.a patit cineva ceva de genu? si daca da,cum s-a rezolvat? multumesc!
AndreiPavel
Placutele spate nu sunt utilizate doar atunci cand actionezi frana de mana. Sistemul de franare utilizeaza si placutele spate la orice actionare a pedalei de frana, masina utilizand la frana toate cele 4 roti.
In 10.000km, daca ai mers mai sportiv si ai folosit intens frana, e posibil sa se produca o uzura accentuata a placutelor, dar cele din fata ar fi trebuit sa fie mai uzate decat cele din spate.
Cel mai bine ar fi sa consulti inca un mecanic si daca iti confirma uzura pronuntata a placutelor spate, vezi sa nu fie vreo problema la sistemul de franare pe spate si sa fie usor infranate rotile.
$$ilvviu
Eu as banui o problema cu mecanicii din service.
In 10000 km placutele ar trebui sa fie ca noi.
Acum.. ori la revizia precedenta au fost schimbate doar pe hartie ori astia de acuma vor sa mai faca un banut pe spinarea ta.
riptor
ele chiar au fost schimbate ca le am pe alea vechi si am vazut cum le-au pus pe cele noi. ramane sa mai investighez..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.