Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum va mai turati motorul?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
catalin_visenoiu
Salutare,

Am un clio 1,5 dCi din 2003 pe care il am de 3 sapt.Problema e cu schimbatul vitezelor(sunt obisnuit cu motorul pe benzina, acesta fiind primul diesel).
Problema se pune in felul urmator:

Multi prieteni cu diesel imi spun ca motorul acesta merge mai turat, adica ei schimba pe la 2500.Altii imi spun ca ei trec lejer de 3000.Eu nefiind obisnuit cu el, mi se pare ca este foarte zgomotos daca trec la 2500-3000 rot/min si imi e frica sa nu omor motorul.De asemenea am inteles ca daca merg cu el subturat am inteles ca exista pericolul de a infunda injectoarele. unsure.gif

Alta problema este cu debraierea.Cand reduc viteza, si trec intr-o treapta inferioara, desi ridic usor piciorul de pe ambreiaj, primesc o smucitura (nu mare dar existenta).Eu ma gandesc ca trec prea repede in treapta inferioara. smile.gif

Astept sfaturi. Multumesc smile.gif


adi_ar
Ultimul aliniat sugereaza ca ai probleme cu talpa, adica nu ai curaj sa turezi suficient motorul.
Nu stiu de unde esti dar ti-as sugera sa cauti o autostrada si sa calci putin 130-140, ori incearca sa nu folosesti viteza a 5-a pe un "european".
Dupa asta o sa te obisniesti cu sunetul motorului si n-o sa mai ai probleme.
Pe de alta parte, deoarece nu cunosti masina, ar fi bine sa cauti pe cineva cu o masina ca a ta si sa-i asculti sunetul "normal", eventual fa o consultatie la service, poate ca ai intr-adevar un zgomot neobisnuit, produs de cine stie ce defectiune.
Succes!

LE
Da, revenirea neuniforma a cablului de ambraiaj, ar putea fi o cauza, dar asta o simti in pedala (daca conduci fara bocanc smile.gif )!
dya
Catalin,

Iata niste link-uri de pe forumurile Reno si DaciaClub care te vor mai lumina zic eu:

Pentru turatie si mersul subturat:

Mers subturat 1

Mers subturat 2

Cat despre zmucitura pe care o percepi la schimbatul vitezelor, citeste aici:

Pedala ambreiaj Clio

Din cate tin eu minte, mai exista un topic ceva in genul: la ce turatie schimbati viteza? dar eu nu am mai reusit sa-l gasesc. Folosete functia Search poate dai de el, gasesti si acolo o sumedenie de informatii utile.

Bafta.
catalin_visenoiu
Multumesc pt sfatul cu autostrada biggrin.gif

Maine fac un drum pana la Bucuresti.Am citit despre ambreiaj dar nu are nici o problema.Masina este ca noua si foarte intretinuta.Nu sunt eu obisnuit cu ea de aceea mi se pare asa zgomotoasa.

Mai caut ceva cu plajele de turatii la care se schimba motorul, deoarece fiecare are alta parere.

Multumesc mult tuturor smile.gif
AndreiPavel
Salut.
Fiind obisnuit cu motoare pe benzina normal ca ti se pare motorul diesel zgomotos.
Lucrand o perioada la o concesiune auto si conducand zilnic o diversitate de masini si diesel si benzina am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa te obosesti consultand turometrul pentru a corela treptele de viteza. Parerea mea e ca trebuie sa schimbi treptele in functie de cum simti tu ca motorul trage usor si are forta si atunci nu o sa mergi nici subturat si nici prea turat.
In cele din urma o sa te obisnuiesti cu masina.
CGB
pai e simplu. ptr sanatatea motorului si consum decent schimba intre 2500 si 3000 (in cazuri extreme gen depasiri, te poti duce mai sus fara probleme). sa nu-ti faci insa obicei de-a schimba vitezele la turatii mici (1500-2000). si nici sa mergi prea mult la turatii sub 2000 - aici apare riscul depunerilor de funingine, calamina...etc.
scrie si-n cartea masinii - cel putin in a mea scrie asta- (ptr mers economic si sanatatea motorului nu depasiti 2500 ture).
in rest, citeste linkurile date mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.