Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROIECTOARE CEATA MEGANE SEDANE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2
Marco_77
Am achizitionat un Megan sedan "castrat" adica PRIMA care pe langa multe altele care nu le are nu avea nici proiectoare de ceata.
Din continutul acestui forum am inteles ca s-ar cam potrivi cele de Logan sens in care am achizitionat doua proiectoare de logan de la dealerul local Dacia contra sumei de 82 lei ambele bucati cu tot cu suporti stanga dreapta.
Am procedat la montarea acestora sens in care as dori sa precizez ca nu este nevoie de suporti acestia fiind continuti de bara protectoare (fac parte din ea) si nu are importanta daca sunt sau nu stanga dreapta( proiectoarele sunt absolut identice)
Nu le-am conectat la partea electrica pana nu vad care este problema cu garantia. In plus la comutatorul de bord nu exista pozitia pentru acestea vazandu+ma obligat sa le conectez cu stopurile de ceata din spate, binenteles prin intermediul unui releu.
Este destul de complicat accesul la acestea trebuind dat jos un fel de scut din plastic fixat cu niste nituri din aluminiu care trebuiesc inlocuite cu suruburi.
Astept reactii de la cei ce au montat sau schimbat proiectoarele de ceata.

dandutulescu
Am montat eu proiectoare de ceata pe megane, le-am montat in locasurile din bara ,le-am conectat cu ajutorul unei instalatii electrice de logan iar la un capat am taiat mufa originala si am montat conectori, am pus un releu si in continuare am facut o instalatie la care am pus un buton de Dacie CN special pentru proiectoare.Butonul l-am montat in panoul cu butonul de reglaj farurii.La scutul din plastic se rup foarte usor niturile prin introducerea unei surubelnite ascutite in centrul nitului si prin miscari stanga-dreapta iar in locul acestora am pus alte nituri pe care le-am montat cu ajutorul unui cleste de nituri.La prima revizie mi-a atras atentia mecanicul sef ca pierd garantia ca am facut modificari la instalatia electrica dar cand i-am explicat ca nu am facut nici o modificare pentru ca eu am construit o instalatie noua fara a fi legat de cea originala si cel mult pierd garantia la baterie ,mi-a dat dreptate. Proiectoarele odata montate se pot regla prin doua gauri situate la baza barii unde se imbina cu scutul de plastic cu ajutorul unei surubelnite in cruce.
gicanu
cu cat ai cumparat proiectoarele?Cu 82 lei?Am si eu un logan coaja si ma gandeam la proiectoare.
Marco_77
Sal. Da 82 lei cu tot cu suporti pentru logan. Perechea.
Sunt No name, cu tot cu becuri. Au fost cumparate de la dealerul Dacia Arad, VERBITA. Daca treci prin Arad, e la iesire spre Nadlac pe dreapta.
Mephisto
Salut,

Doresc sa aflu mai multe detalii legate de montatul de proiectoare. Deocamdata nu breau decat sa le pun be bara, deoarece ma enerveaza plasticurile ale montate in locul lor. Rog pe cei ce au facut deja miscarea asta sa posteze un scurt ghid de montaj.

Mersi mult
adrian 24
eu am un megane si doresc sa imi montez si eu proiectoare..masina nu mia e in garantie....daca nu am proiectoare,se poate ca acolo sa existe o instalatie?sau tre sa imi improvizez eu una?am bagat mana pe sub spoiler si am simtit ceva cabluri chiar acolo in zona locurilor pt proiectoare..daka aveti careva inf referitoare va rog postati...va multumesc...
19vik
Dacă există cablajul, trebuie sa existe și mufele în zonă, verifică existența lor. Altfel, cablurile alea sunt de la altceva (claxon, ventilatorul condensorului de AC).
SANDRINO
De curiozitate de unde ati luat proiectoare cu 82 de ron ???? As vrea si eu un set la banii astia ! Si per bucata pretul e bun !!!
19vik
Ca idee, am vazut in targ la Vitan proiectoare Valeo (de Logan dar identice) cu 120 de lei/bucata si proiectoare no name tot de Logan. N-am intrebat cat costa dar presupun ca cu acelasi pret, poate si mai putin, iti luai doua.
rino
Rog sa postati:

Cum se pot monta proiectore de ceata universale pe Megane 2, ce tipuri sunt, ce tipuri se potrivesc, pentru grile fata cu sau fara locatii blint, alimentare, conectare.
mike12
Merg cele de logan , gasesti pe toate drumurile, mai ales in targ la Vitan , preturile difera 50 RON/buc no name sau 130 RON/buc Valeo. Daca te intereseaza am eu grile de megane 2.2 pentru proiectoare, da-mi un pm
rino
niste proiectoare aplicabile (poate autoadezive sau cu cleme) eventual cu sursa proprie nu s-au inventat?
mike12
Poze proiectoare , grile, mod de prindere spoiler megane 2.2
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
rino
Supertare! Bravo! Felicitari!

Eu am vreo garantie ca in spatele (interiorul) barii de 2.1 fara proiectoare exista mecanismul de prindere?
mike12
Teoretic asa ar trebui sa fie , toate trebuie sa aibe suportii de prindere, doar grilele difera (obturate). Cred ca cel mai bine o sa vezi dupa ce te bagi sub masina si dai jos scutul si te uiti spre spoiler.
bahrim II
dar stie cineva unde casesc suportii de proiectoare pe megane 2.1 ??in pitesti
Marco_77
Proiectoare logan fara suport (la Megan suportul este inclus in bara) cu bec Philips incorporat la dealerul Dacia in Arad sunt la 36 lei bucata - pret verificat recent.
Cablajul proiectoare a fost cumparat anul trecut la 51 lei, in prezent am vazut ca era 70 lei.
Exista versiune de cablaj care include si releul.
Eu le/am instalat pe comanda de la stopurile ceata spate, stop care la Megan se aprinde doar in stanga dar am montat bec si am facut legatura si la cel din dreapta.
AndreiBoss
Tocmai am reusit sa rezolv pe casco cateva dintre daunele masini si urmeaza sa intre in service cat de curand...Acu printre toate care sunt de facut e si de inlocuit spoilerul fata,si eu as vrea cu ocazia asta sa imi fac instalatia de halogene.De unde as putea lua halogenele cu totul si oare la ce pret,si dak nu am avut inainte oare se poate face instalatia???(p.s. am auzit ca potrivesc si cele de logan e adevarat??)
Catalinmodena
Poate ai avut halogene si vrei sa pui xenon.Cat despre logan,nu vad ce s-ar potrivi de la un Logan la megane-ul tau pe partea de faruri si cablajele aferente.
AndreiBoss
Uite asta neagra e masina mea si la alea incercuite ma refer,vreau sa ii pun cum are asta gri:

[attachmentid=1627586119]
elro
Cred ca se refera la proiectoare wink.gif ..nu?,daca da,atunci merg si cele de Logan+instalatie,dar o sa ai nevoie de grilele pt proiectoare de Megane...vezi la Bursa,era cineva care vinde asa ceva..proiectoare/instalatie/grile...
AndreiBoss
dar plasticele acelea puse in loc de becurile la proiectoare nu sunt de fapt niste capace....si acolo sunt gaurile deja facute si nu trebuie inlocuita toata masca aia ????

Apropo daca a mai facut cineva treaba asta pana acum va rog sa imi spuneti si mie sa stiu sigur de treaba cu spoileru sau cineva care stie sigur.Masina care nu a avut proiectoare din fabrica are gaurile facut in masca jos si sunt acoperite cu plastice sau trebuie cumparat tot spoilerul cu gaurile facute pt proiectoare tongue.gif
elro
Nu stiu ce sa iti zic...posibil asa o fi,or fi doar capace care se scot wink.gif nu am de unde sa stiu,cel mai bine te convingi tu singur desfacand-o,sau intreband la caroserie/service pe baietii de acolo...(eu am avut proiectoare din fabrica,si nu m-am lovit de pb. asta)

O sa iti mai ramana problema alimentarii lor..pt ca acum pe "comanda de sub vloan" comutatorul pt faruri...nu ai optiunea aprinderii separata doar a proiectoarelor...trebuie sa te legi de pe aprinderea lampii de ceata ,care comanda un releu,releu care este alimentat de la baterie prin siguranta si te legi la instalatia proectoarelor...sau poti pune un buton in bord...(mai simplu)

22 Jan 2010, 00:02:
Nu tot spoilerul....ca toate plasticele de pe spolier/bara se scot,sunt separate.
AndreiBoss
Ok ms mult pentru raspunsuri...mai astept sa vad dak poate mai apare cineva cu detalii sau sugestii.Toate sunt bine venite tongue.gif
Catalinmodena
Cred si eu ca ai locurile decupate in bara pentru proiectoare.
Cat despre aprinderea lor ai 2 posibilitati:ori cauti o maneta care sa aiba si comanda lor pe aici sau la dezmembrari,apoi desfaci blocul tau de lumini si o schimbi cu a ta,ori pui un buton separat,in stanga jos langa reglajul pe inaltime al farurilor.Cred ca este cel mai potrivit loc.
Proiectoare gasesti pe la 60 ron no name-uri sau 100-120 ron Valeo la dezmembrari sau tot pe forum.Dar cel mai bine,cum zicea si rcosmin,vezi ca vindea cineva la bursa sau anunturi proiectoare si cablajul necesar!
pitura catalin
eu mi-am montat zilele trecute pe megane 2.1.ai nevoie de grilele de la modelul cu proiectoare.proiectoarele vin prinse direct de bara nu mai ai nevoie da alti suporti.potrivesc de logan sau solenza aprox 100 ron valeo si 60 ron de producator.iti recomand valeo.la magazin de piese gasesti cablaj pt ele 50 ron.eu le-am legat de pe blocul de lumini pe stopul de ceata si am pus pe ele in locul becurilor originale o instalatie xenon.
Catalinmodena
Difera bara de 2.1 fata de 2.2.
La 2.1 este frumos facut daca nu ai proiectoare,pe cand la 2.2 sunt locurile deja acolo!
AndreiBoss
Ms baieti biggrin.gif....Pe luni intra si fetita mea in service si o sa vedem ce zice omul e realizabila treaba si daca se baga.O sa va aduc poze cu ea cand va fi gata.
UTU2005
AndreiBoss: m-am gandit si eu sa pun proiectoare dar m-am razgandit, prea multa agitatie,bani si improvizatii separat nu fac.
M-am consolat prin motivul ca in oras nu prea e legal daca mergem cu ele aprinse tongue.gif
Intr-adevar arata mai misto cu ele dar se poate si fara, la primul meg am avut.
19vik
Topicuri similare, in al doilea sunt si poze cu montaj:
http://www.reno.ro/PROIECTOARE-CEATA-MEGAN-SEDAN-t86572.html
http://www.reno.ro/Proiectoare-ceata-unive...-2-t143498.html
AndreiBoss
19vik ms mult.....sper sa reusesca baietii sa faca ce imi doresc eu.Ramane de vazut biggrin.gif

23 Jan 2010, 13:37:
Deci pana la urma bara contine suportii de prindere chiar daca masina din fabrica nu a avut proiectoare???nu de alta dar sa stiu sigur atunci ce trebuie sa cumpar.
Catalinmodena
Da,ii contine.Sunt practic doua picioruse,dispuse in diagonala,ce intra pe urechile proiectorului.In acele picioruse intra apoi suruburile ce fixeaza proiectorul.
AndreiBoss
si cu legarea cum ar fi cel mai indicat sa se faca sau mai usor......legat la cel din spate sau cu un buton separat tongue.gif
AndreiBoss
tocmai am fost la service si am tras cateva poze la spoiler pe int unde ar trebui sa fie suportii pentru proiectoare....dar la mn e asa.E normal??Acolo am inteles ca trebuia sa fie suportii din plastic pe care sa ii pot folosi dar acestia sunt lipiti de plasticul ala care vine in loc de proiector,si nu are nici un cablaj. sad.gif

[attachmentid=1627587402] [attachmentid=1627587403] [attachmentid=1627587404]
dan22y
Pai suportul exista.

Pai desfaci cele 2 suruburi torx de pe diagonala, scoti plasticul acela ce obtureaza locul proiectorului si montezi in locul lui proiectorul.

Oricum proiectorul vine prins tot pe diagonala cu suruburi ca si platicul acela.

Spre ca m-ai inteles.

Uite si o poza cu un proiector sa-ti faci o idee de ceea ce am vrut sa zic. Multumesc lui dancva pentru poza.

[attachmentid=1627587419]
elro
Cand ti-am zis ca nu are cablaj...nu m-ai crezut wink.gif
AndreiBoss
Si dak nu are cablajul se poate face ??? Si se poate face legatura la cel de ceata de pe spate??(cam ce ar trebui sa cumpar in afara de proiector?suporti,cabluri ???)
elro
Ti-am mai zis o data,citeste mai in urma wink.gif
1. suportii ii ai
2. cumperi proiectoarele+cablajul lor
3.pt alimentarea lor ai 2 variante:prin buton sau prin legare de lampa de ceata de pe spate(asta mi se pare mai buna)in ambele cazuri ai nevoie de releu+siguranta.
pitura catalin
asa a fost

10 Feb 2010, 00:06:
iar acum
buzasparta
rcosmin ce relee si ce sigurante sunt necesare ca proiectoare stie lumea ce sa ia.toate lumea spune sigurante si relee dar de care nu spune nimeni.
elro
Pt. cei care nu au proiectoare din fabrica,trebuie sa isi procure un set de proiectoare+instalatia aferenta proiectoarelor(care contine si mufele pt proiectoare)a se vedea la bursa
Mai aveti nevoie si de un releu de 30/40A-12V ,suport de siguranta si o siguranta de 10-15A si de un electrician auto happy.gif
buzasparta
multumesc foarte mult.fiecare peoiector cu releul si siguranta lui sau se leaga ambele proiectoare pe acelasi releu +siguranta?
elro
Releul comanda ambele proiectoare,si sunt protejate de o singura siguranta.
Maine o sa desenez o schema si o sa o postez aici

24 Feb 2010, 13:29:
Sper ca se intelege smile.gif
buzasparta
azi avand ceva timp am umblat pe la niste magazine: la magazinul reprezentantei dacia proiectorul de logan55ron,cablajul de logan fara releu 67 ron iar cel de solenza 57 ron dar are releul pe el.
multumesc rcosmin pentru desen.
elro
Cu placere.
buzasparta
sa inteleg ca + ala de merge la + lampii se leaga de firul rosu care iese din releu si merge la lampa.intrerupatorul se pune pe + ? multumesc.
elro
In schema nu apare nici un intrerupator...este varianta mai"eleganta";comanda de aprindere a proiectoarelor este data din maneta lampii de ceata,cand aprinzi lumina de ceata de pe spate pleaca un plus(+) in releu(este desenat cu albastru),care inchide bobina releului,inchizandu-se bobina releului,se ating contactele 30 si 87 si se aprind lampile de ceata.
(+)-ul care pleaca catre lampa de ceata spate,il iei din manunchiul de fire din partea stanga jos(scoti plasticele).
hellcat
Varianta eleganta e sa-ti iei maneta de lumini si cu comanda de proiectoare.
Majoritatea situatiilor cand se impune aprinderea proiectoarelor nu cer si aprinderea stopului de ceata. wink.gif
elro
Sau se pune pe buton tongue.gif ,in cazul acesta,se ia un (+) pe contact din cutia de sigurante.Si atunci cand se opreste motorul se taie si (+)-ul catre bobina releului.
aleksanders
"Varianta eleganta e sa-ti iei maneta de lumini si cu comanda de proiectoare.
Majoritatea situatiilor cand se impune aprinderea proiectoarelor nu cer si aprinderea stopului de ceata."

da proiectoarele nu de ceata sunt?!!!! ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.