Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Creditul auto de la CEC
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
sonykel
E cineva cu credit la CEC?
Cat dureaza in general aprobarea unui credit(nu doar la cec)?
Cum e cu perioada de gratie?
Penalizarea de 5% inseamna 5% din rata nu? dar 5% pe zi sau pe luna?
bashtalu
in mod normal perioada de gratie este perioada in care platesti doar dobanda, fara principal. a se intelege ca rata este formata din principal + dobanda. principalul este creditul luat.
penalizarea se aplica in momentul in care nu ai platit la timp datoria catre creditor si se aplica la principal, daca este de 5% inseamna ca este 5% peste dobanda normala calculata la zilele de intarziere raportate la 365 de zile dintr-un an.
in general acordarea unui credit dureaza de la 2-3 zile pana la 2-3 saptamani, depinde de cat de complex este creditul respectiv.
la cec nu am idee cat se asteapta.
numai bine!
guliver
De ce neaparat la CEC, sunt atatea banci cu oferte f variate...desi cred ca si cei de la CEC s-or fi aliniat concurentei.
sadi
pentru informatii complete despre toate produsele bancare la toate bancile, intrati pe www.finzoom.ro
acolo puteti sa faceti si comparatie intre creditele de la diferite banci. toate datele sunt la zi, cel putin la banca la care lucrez eu...
Uncle-Sam
Am vazut si eu ca CEC-ul are cea mai avantajoasa oferta la credite auto (conform finzoom). Repet intrebarea pusa de sonykel: Are cineva idee in cat timp se acorda creditul. In cazul meu e 7500ron pe o perioada de 12 luni
costi
Unchiule da Doamne iarta-ma un telefon/mail acolo !
Uncle-Sam
Cu sunatu e ceva mai dificil cand sunt la munca. O sa le dau mail, dar ma indoiesc, ca voi primi azi raspuns

22 Oct 2007, 14:12:
Mda...se exclude CEC-ul pt ca la creditul auto, masina nu trebuie sa fie mai veche de 5 ani si cand termin de achitat datoria nu trebuie sa aiba mai mult de 8 ani
BOG
Ai o multitudine de oferte in piata. Evita bancile mari pentru ca se misca greu, au conditii retrictive, comisioane multe si interes scazut.

Suna sau da mail la aceasta banca dupa ce studiezi cu atentie oferta!

Tine cont de faptul ca dupa constituirea unui dosar de credit ti se poate cere un comision de analiza. Daca ti se aproba apare comisionul de acordare, apoi comisionul pentru mentenenta contului.

Fii foarte atent la comisionul de rambursare anticipata si perioada in care poti face asta.
kata_voiku
Mai lasati-le dracu de credite ca au dobanda cat casa de mare....

Mergeti pe un leasing pe 5 ani...si platit muuuuult mai putin.
Sclaud
Intrebare: stiti cumva daca exista vreo banca care sa acorde un credit daca am numai 1 luna de cand am inceput serviciul ? (am 6 ani pe cartea de munca dar am o intrerupere de 4 luni anul asta)
BOG
In teorie nu prea. Cam toata lumea vrea intre minim 3 si 6 luni. Vazusem undeva pe la o banca avea conditia sau 3 luni sau minim 1 vechime la locul de munca anterior. Mai caut si poate gasesc.
sadi
este o banca ce acorda credit cu vechime de 1 luna la ultimul loc de munca, dar nu stiu sigur daca trebuie sa nu ai intrerupere pe cartea de munca in ultimul an

pentru mai multe informatii poti sa te uiti si pe aici
argon
degeaba exista daca au o dobanda nesimtita si comisioane la fel.
DMP
QUOTE(Obscuru @ 12 Nov 2007, 13:31)
Intrebare: stiti cumva daca exista vreo banca care sa acorde un credit daca am numai 1 luna de cand am inceput serviciul ? (am 6 ani pe cartea de munca dar am o intrerupere de 4 luni anul asta)
*



La banca din link-ul pus de sadi poti lua credit de nevoi personale in varianta standard (trebuie sa aduci copie de pe cartea de munca certificata de angajator) daca ai vechime minim 1 luna la actualul loc de munca.

Insa mai exista si conditia ca intreruperea in munca, socotita ca timpul de la data incetarii contractului cu angajatorul anterior si data inceperii contractului cu angajatorul curent, sa nu depaseasca 1 luna.

@argon: exista o promotie la banca din link-ul lui sadi prin care esti scutit de comision de acordare pana la 15.12.2007
Sclaud
QUOTE(daniel_p @ 13 Nov 2007, 15:28)
La banca din link-ul pus de sadi poti lua credit de nevoi personale in varianta standard (trebuie sa aduci copie de pe cartea de munca certificata de angajator) daca ai vechime minim 1 luna la actualul loc de munca.

Insa mai exista si conditia ca intreruperea in munca, socotita ca timpul de la data incetarii contractului cu angajatorul anterior si data inceperii contractului cu angajatorul curent, sa nu depaseasca 1 luna.

Din pacate, la mine intreruperea este de 3 luni jumate.
BOG
Nu dispera. Regulile generale se aplica statistic, dar fiecare banca are un sistem propriu de evaluare. Astfel ca fa o incercare la aceasta banca si vezi exact ce poti sa obtii.
CriSTI68
eu recomand un broker de credite ca sa scapati de bataile de cap cu alergatul actelor si ofertelor, cautati pe googal broker credit si vorbiti cu ei, tipul respectiv va cauta ce oferte doriti voi care va convine si umbla el dupa acte, comisionul pe care il primeste el fiind platit de catre banca
mircea.a
Totusi, nu a facut nimeni credit auto la CEC? Ar fi buna orice parere.
Multumesc.
silviusm
Masina costa 11800e (kia tongue.gif ) si am 5.000e(18.000 ron). In 6 luni(maxim 8) vreau sa dau toti banii bancii.
A mai facut cineva asa? Se pierd multi bani din comisioane? unsure.gif

La cec arata bine, dar nu gasesc perioada de timp dupa care poti achita tot creditul si nici comisionul pentru asta.
ionutctn
Comisioanele sunt in functie de lungimea in luni/ani a imprumutului. Multi cand platesc mai multe rate deodat si sunt intrebati daca doresc reducerea ratei lunare sau scurtarea duratei creditului dar pastrarea ratei initial stabilite nu stiu ce sa aleaga. Ca un sfat pentru toti: alegeti reducerea perioadei creditului pentru ca aceste comisioane sunt in functie de lungimea creditului.
mauru007
In functie de comisionul bancii cand rambursezi anticipat sau inchizi un credit platesti un procent din suma pe care o dai la banca (intre 2% si % 5%). Poti sa faci si tu calculul. Da de ce nu faci imprumut doar pe 12 luni pentru suma de care ai nevoie si nu mai platesti comision de rambursare anticipata? Oricum e vorba de o suma imprumutata mica asa ca nu pierzi mare lucru. In loc sa platesti la zicem 12 % pe an pentru suma o sa platesti doar un comision de 2 sau 3 % asa ca oricum e rentabil sa platesti anticipat.
silviusm
Daca as face pe 12 luni ar fii rata prea mare.
vijelie
Vezi ca bancile au o perioada minima de derulare a creditarii, deci nu poti rambursa anticipat decat dupa acest timp.
silviusm
6 luni este perioada la majoritatea bancilor. Era o banca fara comision la rambursarea integrala, dar nu o mai gasesc.
mauru007
ING si Transilvania. Sper sa nu se considere reclama am 2 credite la alte banci asa ca nu e cazul.
Pai si tu astepti o mostenire? Daca e rata prea mare de unde rambursezi anticipat? Intreb asa nu trebuie sa imi dai mie explicatii.
Rentabilitatea unui credit poti sa o calculezi daca ai mai multe optiuni. Daca nu ai alta optiune decat creditul atunci doar prin drumuri la baca sau printr-un broker poti sa iti faci o impresie.
silviusm
O mostenire, exact. Anu asta trebuie sa vina, dar nu stiu cand. Si vreau masina...
Eu ma gandeam la credit in lei, perioada lunga de creditare(pentru rata mica) si comision 0% la plata in avans...
sadi
mai asteapta si tu cateva luni pana primesti mostenirea..
daca nu, mauru007 ti-a zis care sunt bancile care nu mai au comision de rambursare anticipata. insa, e posibil ca aceste banci sa aiba un comision de acordare mai mare decat pana acum, si poate si restul comisioanelor sunt mai mari, ca sa acopere lipsa celui de rambursare anticipata
aphophis
Ma gandesc in viitorul apropiat la un renault twingo. Si ca orice ruman vreau sa-l iau in rate. Ma gandeam la unul ce va costa maxim 4000 de euro(gasesc in banii astia unul cu ac, geamuri electrice si servo, eventual prepregatire radiocd --ca asta daca nu e il iau din magazine gen domo-- , insa fara trapa (nu am nevoie de asa ceva si il consider un risc in plus de care s-ar putea lua vandalii)..)?

Eu ma gandeam la un credit de nevoi personale, pe vreo 5-6 ani , cu dobanda fixa (ca sa nu am surpriza sa-mi urce rata la cer) , in lei care sa ajunga la vreo 300-350 lei la suma de mai sus. Gasesc asa ceva(ideea e sa fie cat mai mica valoarea ratei)?Daca da unde? cat ar mai costa casco-ul anual?
sadi
ai de unde alege: http://www.finzoom.ro/Credits/ConsumerLoan...wXckU4UJCWshE6A

de aici variante bune, dupa parerea mea, sunt opt bank, banca italo-romena.. evindent ca trebuie sa mergi sa vezi care sunt comisioanele.. am zis astea doar luand in considerare rata lunara pe care trebuie sa o platesti..
poti sa vezi in acelasi link ca nu mai prea gasesti credite cu dobanda fixa.. ce vezi acolo cu dobanda fix poate fi unul cu dob fixa in primul an si apoi variabila..

va rog sa nu discutam aici ce varianta de masina gaseste la banii astia.. topicul asta este strict pentru un credit pana in 4000 eur
aphophis
multam fain pt raspuns. mi-am facut o idee. in principal vroiam sa iau creditul in lei, sa-l platesc in lei tocmai ca sa fiu scutit de variatii de rata. Un credit luat in euro inseamna ca aia imi stabilesc o rata lunara in euro ce se plateste la cursul din ziua respectiva? Din ce am vazut la brd, e destul de avantajos, creditul expresso in ron, ma aduce acolo unde vreau eu. mai ales ca nu cer ca si altii 5% comision de intocmire dosar ci 2.5%. Am vazut ca dupa simulator rata iese 273 ron pe 7 ani ,0,3% comision lunar (adica cam 50 lei) care banui ca un e inclusa in rata... Am mai vazut si ceva asigurare 0.085%. Aia se plateste lunar sau o singura data la inceput? multam fain pt ajutor.
sadi
1. daca iei un credit in valuta, platesti in valuta.. tu decizi unde schimbi lei in eur (la o casa de schimb de pe strada/alta banca sau la banca la care ai creditul); daca platesti la banca la care ai creditul, schimbul valutar il faci la cursul lor din ziua respectiva.

2. vezi ca sunt banci care nu au comision de intocmire dosar, sau daca exista, cel putin e mascat in costurile totale ale creditului (in DAE) si nu simti cand il platesti, pentru ca il patesti lunar..

3. comisionul lunar poate fi inclus in rata sau nu, depinde de la banca la banca.. in avantajul tau ar fi sa platesti un comision care se calculeaza la soldul creditului (daca acest comision este procentual, in acest caz va scadea) decat la valoarea acordata..

4. asigurarea ar trebui sa fie si ea inclusa in rata
RSV
Eu mi-am facut un credit in ron de 360 de mil vechi acum o saptamana.

Cea mai buna oferta e la BRD pentru creditele in ron cu dobanda fixa (pt nevoi personale).

DAE este 16.25% si din 360 de mil iau in mana 352 de mil (8 mil comision initial)

Rata pe 3 ani ma duce undeva la 13 mil pe luna si scade pana la rata 36 cand ajunge undeva in jurul la 11 mil pe luna.


Am evitat:

1.Creditele in euro (toate au dobanda variabila si cursul e cum e)
2.Creditele in Ron cu dobanda variabila (banca o schimba cand vrea ea si te trezesti ca nu poti face nimic)

O alta smecherie o consider creditele in ron cu dobanda fixa 6 luni un an. Dupa perioada asta banca poate oricand sa maresca dobanda.

Succes
aphophis
cred ca si eu o sa merg pe brd, tot in lei , tot cu dobanda fixa , din aceleasi motive ca si tine. sa strang numa niste banuti, sa vad ce e cu tpi-ul si sa vad daca gasesc masina bunuta (in sensul sa nu bag bani multi in intretinerea ei) in 4000 de euro. cum se numea creditul pe care l-ai luat tu? express? platesti comisionul ala lunar in plus pe langa rata? dar cu asigurarea aia, se plateste lunar, la procent?
RSV
Creditul este Expresso cu dobanda fixa (il posti alege si cu dobanda variabila)

Toate comisioanele/asigurarea etc se baga in rata lunar si cand vrei sa faci creditul la banca iti vor inmana scadentarul cu toate ratele pe fiecare luna

Dupa cum ti-am spus ratele sunt descrescatoare. IN cazul meu scad de la 13 mil la 11 si ceva in ultima luna.


Succes
florinutzu
pentru credituld e bunuri e dobanda mai mare decat daca ai face credit auto in lei sau euro cum vrei asa ca ai grija. Mergi la banca si spune eu vreu sa iau auto la 4000 euro am venituri lunare de ... si ea te sfatuieste ce sa alegi
mauru007
La creditele astea cu dobanda fixa sunteti siguri ca nu exista o clauza in contract prin care banca sa poata modifica ulterior dobanda?
einstein1984
Exact asta vroiam sa intreb si eu. Ca din cate am cititit, ea de fixa e fixa vreo 6 luni, apoi o moodifica ei dupa dobanda de referinta. Ar trebui sa ne uitam pe un contract ca sa vedem ce si cum, dar alea nu sunt disponibile online.
Un credit de genul asta ma gandeam sa iau si eu, dar cum am avut niste experiente neplacute cu BRD, parca m-as indrepta spre BCR. Costuri putin mai mari decat la BRD, insa macar sa se poarte mai omeneste.
RSV
in contractul semnat de mine cu BRD am dobanda fixa pe toata durata contractului, nu doar 6 luni sau un an cum fac majoritatea bancilor.

Intradevar exista o prevedere care cred eu ca o are orice banca la contractele cu dobanda fixa care spune ceva de genul: Dobanda se poate modifica cu notificare prealabila insa doar in cazuri speciale sau ceva de genul asta. Adica ma gandesc ca poate intra Romania in Crack monetar sau de dubleaza dobanda de referinta a BNR.

Oricum din ce am vb cu multa lume sansele sa-mi mareasca dobanda sunt minime
(1%)
mauru007
Am intreabat doar ca sa ma edific. Asa am patit eu, dobada fixa, rata fixa si la cateva luni dupa credit o marire a ratei cu justificari puerile indici, limbrici etc. Si nici macar nu m-au anuntat, am aflat cand am fost sa platesc. Asa ca o dobanda fixa garantata e imposibila mai ales daca iei credit pe o perioada de mai mult de 1 an.
einstein1984
RSV, asa credea si EL!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.