Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot in masina ! Please help !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Flamingo
Salutare !

Am in masina un uruit / zgomot destul nasol, infundat care cred eu ca provine de la roata stanga. Spun asta pentru ca atunci cand trag de volan stanga, acel uruit dispare aproape complet. Culmea este din exterior nu se aude nimic ci el se propaga exclusiv in masina. Cele mai sumbru diagnostic dupa cum spun unii, ar fi ca as avea probleme la cutia de viteze, sad.gif insa dupa ce am observat ca la viraj stanga... uruitul / zgomotul dispare, tind sa cred ca este de la vreun rulment de la roata.

A mai patit cineva ceva asemanator ? Si daca da, ce sfat imi dati ? Sa ma duc la nemernicii cu serviceurile autorizate care ma jupoaie sau operatiunea se poate "rezolva" la orice service de cartier ? Si appropo, cat sa fie un rulment d-ala ? unsure.gif

Multumesc anticipat.
mikipet
salut! e mai mult ca sigur rulmentul,am patit-o si eu la mai multe masini,se atenuaza zgomotul in curbe deoarece pica greutatea altfel intre camasa si bile.eu te sfatuiesc sa-ti iei unul si ti-l schimba orice baiat priceput de dupa bloc laugh.gif
cmandrei
Priceput si cu ceva instrumente ... ca daca da cu ciocanul sa intre noul rulment nu prea merge treaba.
Flamingo
Va multumesc mult !

Aveti idee ce sa cer la magazin ?
Exista vreo denumire anume sau le cer pur si simplu "rulment roata Renault Clio" ?
Si alta intrebare (dar sa nu radeti)...
Exista cumva rulment pentru roata dreapta si rulment pentru roata stanga ? unsure.gif

Multumesc.
cmandrei
Dap ... rulment roata clio model motorizare etc. ... o sa te mai intrebe ei (as recomanda - macar un telefon sa intrebi ce cum cat - Rune Piese Auto - Bucuresti, Bd. Constructorilor nr. 26 - 2202075) ... {si sa nu uiti sa ne spui si noua} [in mod normal rulmentii sunt identici stanga dreapta]
Flamingo
Ok, multumesc mult. O sa sun la Al Padrino ca am facut treaba buna cu ei de fiecare data... (alternator, placute frana si mai nou, sper, rulmenti)... si va spun aici ce si cum... smile.gif

30 Aug 2007, 13:25:
Mda, deci am revenit dupa cum v-am promis.

Andrei, ai avut dreptate... rulmentii sunt identici. Multam ! wink.gif Insa... astia de la AlPadrino cred ca si-au angajat o tuta cu "t" mare de la tampita... pentru ca dupa ce mi-au fost cerute toate datele din talon, nu mi -a zis nici ca are rulmenti, nici ca n-are ci sa sun in 20 de minunte. Pai bine-bine, dar aveti ? "V-am spus, sunati in 20 de minute... Ok, o sa sun, dar un pret estimativ ? La care aia deja era nervoasa or something, imi zice... din nou "20 MINUTE, OK ?" mad.gif Bine doamna...

E vorba de sediul de pe Sos. Stefan Cel Mare, dar repet, e prima data cand ma confunt cu asa ceva la ei... poate mi-o fi raspuns femeie de servici... dry.gif

Deci mai asteptati un pic, revin...
cmandrei
SKF parca in magazin Rune (mai sus ti-am scris) 150 ron. Il au in magazin acum 3 minute. (la alpadrino intotdeauna imi spun sa revin ... dar eu sun la ala din universitate ... si sunt femei da dar se pricep ... cel putin cele la care am nimerit eu pana acum tongue.gif)
Flamingo
Mda, deci merg in RUNE ca la Al Padrino costa "numai" 190 RON ! blink.gif
Mi-au inselat asteptarile, pacat...

Merci mult Andrei !
cmandrei
Suna-i inainte ca sa fie sigura treaba sa nu-l fi vandut pana acum. Bafta,
adrian74
Si eu am avut aceeasi problema,era rulmentul.
M-a costat 130 ron ,kit complect cu surub si siguranta.
Era 90 ron rulmentul simplu.
L-am schimbat intr-un atelier,care mentionez ca "aveau scule" pentru asa ceva
Total costuri 180 ron

PS:La reprezentanta mi-au cerut 250 ron fara manopera
Flamingo
Salutare !
De unde ai cumparat kitul acela ?
Multumesc.
ionutmar
anu trecut pe vremea asta am schimbat si eu rulmentul

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=427...ndpost&p=652426
Flamingo
Aha, deci asa arata... nu de alta dar s anu ma pacaleasca astia.. Stiu, sunt paranoic ! biggrin.gif

Merci Ionut !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.