Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce credeti?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
cristi_vru
Tatal meu a avut un accident cu lgn-ul lui 1,6 mpi Ambition. A terminat directia si a rupt stilpul dreapta fata... Si-a cumparat 1,6 mpi 16v si vrea sa mi-o dea pe cealalta reparata... As lua-o ca pe a mea nu am AC dar am dubii fata de rezistenta masinii cu interventia aia... A mai patit-o cineva? Cum se comporta un Lgn dupa o interventie la un stilp de sustinere? Imi afecteaza stabilitatea?
bobo77
Pina la urma ce ai facut? sau ai ramas la masina din semnatura, din punctul meu de vedere asta era solutia, indiferent ca cealalta avea AC, o masina lovita in service-urile din Romania , nu mai iese cum era...
AR-18-MOS
Cum a fost lovita in Service? Ca zicea ca a avut accident.
meganus_bicorpus
Am vazut o gramada de masini reparate la reprezentante si nu se vad diferente fata de cum erau inainte..si stalpul ala de rezistenta sunt sigur ca afost prins ca lumea la loc, nu-si risca nimeni libertatea sa livreze ca masina reparat una lipita cu superglue..
gotty
la masina din semnatura,am schimbat stalpul central dreapta +pragul dreapta,lucrare foarte bine facuta,n am observat diferente pana acum....
ecstasy_4u06
sunt dezamagit de logan...
C a t a l i n
Dupa acea poză? Atunci nu știi ce spui... radmasa.gif

La impact, ESTE BINE să se deformeze cât mai mult caroseria, exceptând habitaclul, pentru că astfel se absoarbe energia acelei ciocniri...

Sau poate tu preferi să rămână mașina intactă, iar tu cu organele strivite...

Crezi că leguma ta se face altfel? radmasa.gif
Adila16
Intr-adevar, deformarea volumelor 1 si 3 (in cazul berlinelor) este conceputa de asa natura incat sa preia / disipe energia cinetica a impactului, minimizand efectele asupra ocupantilor volumului 2 (habitaclul).

AR-18-MOS
QUOTE(ecstasy_4u06 @ 1 Feb 2008, 19:38)
sunt dezamagit de logan...
*


Din ce cauza?
meganus_bicorpus
Probabil omul e dezamagit ori de intamplare, ori ca nu are casco la masina..daca tu reusesti sa iesi intreg din masina in urma unui accident, de ce naiba mai trebuie sa fii si dezamagit?
AR-18-MOS
Pai asa ma gandeam si eu.
AMDO
La testele Euro Ncap Loganul s-a cam deformat, iar impactul asupra soferului si pasagerului a fost cam neplacut. Plasticele de la bord isi spun cuvantul si stau gata gata sa rupa genunchii. La fel si plasticele de la portiere care nu au nici macar farama de burete.
Dar una peste alta, Audi care costa incomparabil mai mult, din cate stiu, nu a atins 5 stele decat cu A6, restul modelelor avand doar 4 stele.
ecstasy_4u06
deci stati relax k loganul acela nu e al meu:)) poza aia am facuto la o reprezentanta de dacia renault cand am mers cu un prieten sa isi stranga niste surube la usi..tot la logan..tongue.gif cu poza aia ma refeream la siguranta pe care o au pasagerii intr-un logan de 3 stele.. e la fel ca si brilliance bs6 aia` de la chinezi...
@amdo , nu doar audi nu are 5 stele ci si seria 3 de la bmw modelu 2001-2005..si chiar noul seria 5 are doar 4 stele
C a t a l i n
Tu citești doar din 2 în 3?

Unde reiese din acea poză că habitaclul a pus în pericol viața pasagerilor?

Și când te lași de scrierea IRC, să respecți și tu amărâtul de regulament?
ssilviu
QUOTE(ecstasy_4u06 @ 7 Feb 2008, 10:41)
dcu poza aia ma refeream la siguranta pe care o au pasagerii intr-un logan de 3 stele.. e la fel ca si brilliance bs6 aia` de la chinezi...


In Loganul ala de la reprezentanta ramasesera si ocupantii in interior? Cum aratau? Mai traiau? unsure.gif rolleyes.gif
ecstasy_4u06
pacat ca nu am facut poza si la interiori ca undeva sub bort la picioarele de la sofer era o gaura de vedeai la motor + ca plasticurile de pe bord erau toate desprinse
AR-18-MOS
QUOTE(ecstasy_4u06 @ 7 Feb 2008, 11:41)
cu poza aia ma refeream la siguranta pe care o au pasagerii intr-un logan de 3 stele
*


Pai spune mai explicit la ce te refereai tu. Ce ai dedus din acea fotografie? Ca ai zis ca ai ramas dezamagit ... da' nu ai spus si de ce.
alexadv
referitor la intrebarea de inceput.. orice masina reparata daca este facuta cu simt de raspundere si in general asa se fac este ok .. probleme pot fi la alte capitole, lufturi, caderea rotii etc ... precum si altele care nu le poti vedea la prima strigare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.