Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Info trafic ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
danutz_r
Oficialii Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației testează un sistem prin care speră să le ușureze viața șoferilor.

Autoritățile vor să evite accidentele grave din trafic, tot mai dese în ultima vreme, prin folosirea undelor radio. Dacă în zonă se întâmplă un eveniment care pune în pericol siguranța conducătorilor auto, pe afișajul electronic al aparatului de radio este trimis un mesaj de avertizare.

În trei luni vor fi instalate primele cinci stații de emisie în Bucegi, București, Slobozia, Cozia și în comuna Văcăreni din Galați. Acestea vor prelua informații de la serviciile de urgență, pe care le vor putea retransmite pe o distanță de până la 100 de kilometri. Dacă rezultatele vor fi bune, sistemul va fi extins prin preluarea semnalului folosit de posturile radio cu acoperire națională.


http://www.protv.ro/stiri/social/soferii-s...i-de-radio.html

tongue.gif
ady85btz
in sfarsit investesc banii nostrii intr-o chestia utila
andrei_2006
In sfarsit va fi utila functia de info-trafic.
diesel_power
Mda, o chestie relativ utila fiindca functia 'info trafic' se poate dezactiva smile.gif
mmgmarius
Se pare ca nici pana acum nu au reusit sa pune in funciune sistemul. Eu nu am vazut nimic din ce spuneau ei...
biscu
Pun pariu ca anul viitor in ziua de 22 ianuarie o sa zici la fel! Trebuie la noi in romania sa treaca vreo 5 ani pana ce va fi implementat info trafic.3 ani studii de fezabilitate 1 an si 8 luni montarea dispozitivelor, 4 luni teste, urmatorii ani reparatii si imbunatatiri radmasa.gif
svclio
Reinvii eu aceasta discutie. Eu am functia activata, dar nu am vazut NICIODATA niciun fel de informatie. E activa chestia asta? A primit cineva vreun mesaj? Un coleg de serviciu mi-a zis ca el a primit anul trecut avertizare de polei.
AR-18-MOS
Probabil pe CH 22...
bygy007
blush.gif
C a t a l i n
TMC-ul românesc funcționează doar pe anumite receptoare, pe bază de abonament.
marinul
info trafic pe canalul 22 smile.gif
VladSoare
Mda, dar nu-i același lucru.
În primul rînd, pe canalul 22 nu ai doar info trafic, ci mai trebuie să suporți și toate obscenitățile camionagiilor. Asculți cum își dau unii altora p**i în gură de cinci ori pe minut, în timp ce o informație utilă de trafic vine poate o dată la o sută de kilometri.
În al doilea rînd, canalul 22 nu știe să te și ruteze automat în funcție de trafic, cum o face GPS-ul. Sau mai bine zis cum ar face-o, dacă ar avea informații.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.