Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A bubuit ceva si nu mai trage!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
b28rdw
Symbol Diesel 1,5 dci 80CP, 2005

Am vrut sa fac o depasire, eram in treapta a 3-a, am calcat-o cam jumate, am ajuns la 2500 ture (deja eram pe la jumatea tirului) sis-a auzit ca o bufnitura infundata (am zis ca am trecut peste o punga cu apa sau ceva) instant m-am uitat in oglinda sa vad, drumul era curat. Si cand ma uit inainte vad tot 2500 de ture desi pedala era in podea. Viteza constanta. Am franat, s-a dus tirul, am tras pe dreapta. Nici un praf, nici fum nimic. Am plecat usor. Treapa 1 s i2 accelereaza binisor dar de la a 3-a in sus de abia mai merge. In trapta a 5-a citesti un roman pana ajungi la 3000 de ture.

Cand accelerez se aude un shuierat, un fluierat. Cand e in sarcina dar iau piciorul de pe acceleratie se aude ca si cum ar fi toba sparta. Daca decuplez cutia, nu se mai aude nimic. Acum, in treapta a 4-a, pe la 2300 de ture daca o calc brusc, nu se accelereaza deloc dar in schimb se ascute fluieratul. Am fost la Mach 1 la WTP si erau in pauza de masa dar din descriere mi-au zis ca se poate sa fi iesit din colier "furtunul de turbo" sau sa se fi spart.

Am revenit la birou dar am parcat-o la umbra, pe un pietris. Am deschis capota, poate vad furtunul acela, dar nu am stiut unde sa ma uit. Am scos si capacul de plastic si tot n-am vazut nimic. Am turat-o pana pe la 4500 de ture, pe loc, si iesea numai praf de sub motor. M-am gandit ca pe acolo o fi furtunul, si sufla aerul in tzarana de pe jos.

Intrebare:
1) Asta sa fie oare, furtunul de turbo de vina?
2) Unde e acest furtun, ca poate il pot prinde singur. Sau cat costa, daca s-a spart. Ma gandesc sa nu mai dau bani la Mach 1 daca e treaba doar de un furtun. Doar ca nu stiu unde e. Nu cred ca ar fi greu de schimbat in fata blocului.
cmandrei
Unui amic (cu bora e adevarat) sper ca i s-a intamplat acelasi lucru ca la tine (de ce ? ca nu e mare lucru ca si pret) ... adica tubul de la intercooler "a sarit" ... cum, de ce ? cica colierul nu era pus bine dupa o reparatie ... pe langa ce ai spus tu la el cand accelera puternic masina iesea fum foarte mult pe esapament ... reparatie 70 ron la masina lui.

Deci mergi la service sa vada ce si cum [din pacate eu nu stiu unde e acel tub la motorul masinii tale sad.gif ] smile.gif. Bafta (si sa nu uiti sa ne spui ce si cum)
b28rdw
am fost la mach 1. a urcat-o pe elevator. a mesterit vreo 10 minute un baiat si a venit cu o garnitura, cam de marimea unui yoyo. era crapata intr-un loc. a cautat in magazie si au zis ca nu o au pe stoc. mi-au pus-o la loc dar acum e ceva ulei pe sub masina. probabil de la interventie. sunt curios daca maine gasesc balta sub masina.

m-au intrebat daca vreau sa iau masina. le-am zis ca DA. au pus-o garnitura aia la loc. si mi-au zis sa nu merg turat cu ea. culmea: nu mi-au luat nici un ban. nici macar pentru constatare si dat jos piesa

faza e ca acum nu mai suiera si nici nu mai face ca o toba sparta. putere ar cam avea dar mi-a fost frica ca o calc brusc, si nici peste 2000 de ture nu am dus-o. max. viteza a 4-a ca nu am avut unde sa vad a 5-a.

acum ma gandesc daca au pus furtunul de care vorbeau ei la loc, si mi-au aratat o garnitura care nu are nici o treaba cu ce am patit eu. au zis ca ma suna maine sau daca nu miercuri. sa vin sa schimbe cu una noua.
Duyu
Masina mai este in garantie? Poate asa se explica ca nu ti-au luat niciun ban pentru constatare! tongue.gif Bafta! wink.gif
b28rdw
a iesit acum o luna si o saptamana din garantie smile.gif. o adevarata senzatie sa mergi cu masina si sa schimbi treapta la 2000 de ture, sa nu intre turbina prea puternic smile.gif eu si cei cu trabant, ratb si tractoarele

offtopic: m-am uitat in carnetul de service si e o casuta, ca o nota asa, in care spune ca e recomandat sa schimbi uleiul la 10.000 km daca mergi in mare parte in mediul urban. am deja 39.300. peste 700 km ma pregatesc sa schimb uleiul. plaja e larga in carnet: de la 15w40 la 5w50. cred ca am sa pun elf 5w40. e bun?
$$ilvviu
Bineinteles 5W40.
Pana acu' nu tot din asta ti-au pus?
Duyu
Mie la prima revizie mi-au pus ELF 15W40. Bineinteles ca poti completa si cu 5W40. Cauta in carnetul de intretinere graficul acela cu tipul de ulei si temperaturile "extreme". Bafta! rolleyes.gif
cmandrei
Cei de la Mach1 Sofitel ... 90% ca nu te fura la faza asta ... dar cum vrei tu ... eu zic totusi sa inclouiesti piesa ... cat au spus ca costa ?
b28rdw
m-au sunat vineri cei de la mach1. mi-au zis ca au gasit piesa dar trebuie sa cumpar tot subansamblul (adica cu tot cu furtun??) si costa 1suta si ceva de euro, mai exact 510 ron!!! le-am zis ca nu am atatia bani si ramane sa caut in alta parte.

am fost la jinga (un magazin de piese pe caderea bastiliei) si s-a uitat tipul de acolo in niste programe pana a ajuns la schema cu partea de turbo la masina (m-a pus sa scriu pe o hartie ce e pe abtibildul oval de la portiera dreapta). am identificat piesa (acea garnitura) si figura acolo cu un pret de 13 ron! ma rog, a zis ca nu e acela pretul, a calculat el si mi-a zis ca e vreo 50 de ron!. a sunat la un depozit, a zis ca nu o au si nici la pitesti nu e. dar o poate aduce de la turci cam in 10 zile, doar ca nu poate face comanda doar pentru o piesa (nu am inteles exact). ma rog, ideea e ca am gasit-o ca parte separata, iar cei de la mach1 vor sa-mi vanda dar cu tot cu furtun, la un pret de 10x mai mare decat la magazinul acesta. maine ma opresc la al padrino sa vad si acolo ce vor zice.

ce parere aveti? sa desfac singur pe acolo in fata blocului si sa fac o poza la piesa? sau sa merg si la alt service renault?

pentru cei care au dialogys (eu am ver 5.1.0 cu 3.3.0 si n-am gasit modelul meu de symbol) ma puteti ajuta cu un cod pentru piesa aceasta. adica sa va uitati la sectiunea de turbo pentru motorul asta k9k-b7 de la symbol 80cp si sa-mi spuneti codul de la garnitura aceasta. in poza de la magazin aparea ca piesa separata si avea si cod de 10 cifre. deci nu inteleg de vor sa-mi vanda cei de la mach1 mai multe piese cand garnitura asta figureaza ca piesa independenta in softurile celui de la magazin si avea si pret.

VIN: VF1LBTE0F34047599

va multumesc mult
mirceadmd
Salut, uite codul tau pt Clio garnitura Turbina 800301040C (dar din pacate si eu caut asa ceva si o gasesti doar cu furtunul)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.