Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Navigatie free cu telefon mobil
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2
mdaniel2x
Salutare,

Am fost in Bulgaria acum 2 saptamani si ma agitam sa fac rost de un sistem de navigatie (inainte sa plec bineinteles). Avand in vedere ca trebuia sa scot ceva milioane din buzunar am inceput sa caut pe net. Si.... supriza placuta...am gasit un soft free la adresa http://www.nav4all.com pe care il instalezi pe telefonul tau (trebuie sa accesezi internetul cu telefonul, pt detalii vedeti info pe site-urile provider-ilor vostrii de telefonie mobila) si gata (oarecum).

De ce ai nevoie:
-un telefon (vezi lista de telefoane compatibile pe site-ul nav4all) care stie bluetooth
-modul GPS (tot pe bluetooth) (eu l-am imprumutat)
-access la internet de pe telefonul mobil


Sistemul functioneaza dupa principiul urmator:

-gps-ul furnizeaza coordonate programelului instalat pe telefon
-programelul face cerere pe net la server-ul nav4all si descarca portiunea de harta pt coordonatele respective si te ghideaza


Pot sa va spun ca traficul realizat este acceptabil. Pt Bucuresti - Albena - Nisipuri si retur juma' de mega. Am mers cu navigatia si in RO numai sa vad daca este precis si de ajutor, vreau sa va spun ca nu m-a dezamagit deloc.


So, total costuri: aprox 10 - 15 RON (am calculat traficul pe net generat de telefon numai in regim ROAMING care este 4 dolari fara tva pe 1 mega downloadat)

Asa ca daca vreti o solutie de moment acceptabila ca pret go4it.

Bye
C a t a l i n
Nu e FREE... biggrin.gif
mdaniel2x
Sistem-ul e free, cand navighezi nu e chiar free dar oricum fata de milioanele pe care le dai pe un sistem navi eu zic ca renteaza. Oricum acest topic este o alternativa la sistemele , sa le zicem clasice de navigatie. Alegerea este a voastra.

Bafta.
Fratzica
Multumim pentru pont. O sa fac sticky threadul asta. E chiar free daca ne gandim la facilitatile oferite de operatorii de telefonie mobila pentru internet.
klaus
Si totusi NU ESTE FREE.
Titlul topicului este cam mincinos...
Asa si solutia de la Nokia este free ...
mdaniel2x
Poate am exagerat cu acest FREE insa la costurile muuuult mai mari pe care le ai cu un sistem clasic (dupa cum ziceam mai sus) poate fi considerat free.

C a t a l i n
Nu e chiar așa... Câți au modul GPS separat? Și acel modul e așa de ieftin? smile.gif



driverx
Cred ca mdaniel2x dorea sa zica ca e un serviciu free. Alte servicii si produse necesare normal ca costa
C a t a l i n
Păi atunci zic și eu... Odată ce ai luat un GPS sau un PDA cu GPS... e "și mai FREE"... na biggrin.gif

L.E.: Pai eu împrumutam direct GPS sau PDA cu GPS...
IRONICK
El l-a imprumutat ...
vis-a-vis
In loc de "free" ar merge cu succes, "low cost"... ca si asa-i la moda termenul... 04.gif
R1der
eu am pe Nokia softul de GPS
Il pot folosi si acum fara GPS -ul in sine
Va pot spune ca am toata Europa si nu am nici un fel de cost, probat cu GPS-ul care se baga in telefon

Modulul aditional care se baga in telefon mai costa in jur de 200-300 RON
Sony
Merge sa folosesc ca modul gps un Mio C510? biggrin.gif Dar cu hartile acelui site?
mdaniel2x
Vezi pe site lista cu device-uri compatibile.
R1der
Din pacate eu sunt prea afon si neinteresat de tel mobile si accesorii ca sa pot da un sfat.Eu am zis ca la mine mergea
DFA
smile.gif Nu o să fie "free" pentru mult timp...
QUOTE(FAQ)
7. De ce este Nav4All gratuit?
Servicul este gratuit, întrucât vrem să te facem cunoscut cu calitatea servicului nostru. Odată experimentată această calitate, nu vei mai dori să schimbi la alte sisteme niciodată, chiar dacă va fi nevoie de plata unei sume anuale infime.

8. Am nevoie de un sistem de navigație numai pe timpul concediului, vacanței sau sărbătorilor....Bine, atunci am dori să fim călăuza ta numai în acest timp mai scurt.
Odată ce serviciul nostru devine cu plată, poți cumpăra un abonament pentru una sau mai multe săptămâni pentru doar câțiva dolari sau euro. Acest abonament scurt este chiar mai avantajos decât un abonament anual de 10 sau 25 de dolari.


În 2008 va fi cu plată.

Acoperirea României este de 10%...
QUOTE
Romania consists of Detailed Coverage of Bucharest and Timisoara and Major Road Network Coverage for the rest of the country, totaling 16,215 Km.

În timp ce Ungaria e acoperită 99%...
hamzteru
Nav4all si smart2go au aparut cam in aceeasi perioada si anume iarna trecuta.Problema este ca cer si gprs sau internet mobil,cum i s-o mai spune si modul gps.La smart2go am dat drumul si la receiverul gps nokia ld-3w si nu stia sa faca nimic.Imi arata doar unde ma aflu si nimic mai mult.Daca incercam sa caut o ruta imi spunea sa-l cumpar.

Danezu
Se poate folosi un tel cu symbian + gps extern(mai ieftin decat un pda) si cu softuri cu adevarat free de pe net biggrin.gif route66,tomtom 6 mobile si multe altele....
Asta de pe Nokia nu merita nici un leu....indica strazile,intersectiile cu intarziere!
sexyrat
Eu am avut ceva de genul de la destinator. Am avut si modul gps extern prin bluetooth. Cel mai ieftin ii sa cumperi acel modul gps si sa ai un telefon symbian.
Garett
@hamzteru: vezi ca acum exista o noua varianta, acum se numeste Nokia Maps care face si rutare.
hamzteru
garett,asa este.A aparut nokia maps care defapt preia smart2go si le preinstaleaza pe telefoanele nokia mai noi.eu am incercat programul prin iarna,februarie cred, si nu stia sa faca nimic;exact ca si smart2go originalul.am sa-l incarc din nou si am sa vad daca au introdus ceva nou.eu folosesc un n73 cu ld-3w si tomtom6 si route66/7.tomtom este cu mult mai bun,harta are 170mb,iar la route66 vreo 52mb.oricum la ambele programe(tom si route)hartile sunt de prin 2005.daca vrei sa mergi la constanta nu stiu sa faca ruta decat pana la drajna.asta fiind doar una din gaurile din soft.daca vrei ceva calumea trebuie cumparat un pda cu de toate pe el:gps,camera,tel,bluetooth si ce-o mai fi de actualitate.pda-urile sunt mult mai versatile pentru ca exista soft (windows)din belsug pe toate site-urile,pe cand pentru symbian sad.gif optiunile ssunt putine.un coleg are un x500 glofiish cu igo si merge de nu se poate.este intr-adevar ceva mai mare decat un telefon obisnuit,dar are tot ce-i trebuie. scuze,cam mult offtopic .
mdaniel2x
Partea buna e ca nu itzi trebuie telefon cu OS (ex. Symbian etc...) ca sa poti folosi navigatia, asta era si ideea topicului. Eu de ex, am un nokia 6288 care e cam dumb si totusi am avut navigatie in vacanta fara cheltuieli prea mari (15 ron netu').
Garett
@hamzteru: Softul e ok, eu am ver. 1.1, tot pe un N73, stie sa faca rutarea si are harta ceva mai actualizata. Tom Tom e ok, l-am folosit si pe transfagarasan si s-a descurcat binisor, route 66 e varza, nu stie decat Buc. si cam atat! BTW: cum se impaca Tom Tom -ul cu LD-3W? Ma bate gandul sa-mi iau si eu, am folosit un Holux mai vechi imprumutat de la cineva si cam pierdea legatura! Glofiish am vrut si eu dar nu ma incanta ideea de stylus, iar m700 e cam mare. Astept cu interes IGo pe Symbian. Softuri de Symbian se gasesc cam pentru orice vrei.
hamzteru
garett,eu folosesc ld-3w de vreo 2-3 luni si e super.problema e alta.n73-ul meu avea o versiune de firmware de prin octombrie trecut si anume versiunea 2...... si ceva.cand am luat modulul imi mergea bine doar pe route66,pe tomtom telefonul pierdea semnalul gps dupa 30-40 de secunde (asa scria pe tel),defapt pierdea legatura prin bluetooth cu modulul.am cautat pe net si am gasit ca asta era un bug al versiunii firmware 2..... de la nokia de pe site am upgradat firmware-ul la versiunea 3..... si merge struna.multi ziceau sa nu o fac ca-l ard.bineinteles ca am facut-o;pana si la laptop am upgradat biosul de vreo 4 ori pana acum.singura "problema",care pe mine nu ma deranjeaza deloc,este ca daca incerci sa inchizi telefonul,acesta aflandu-se in orice alt mod decat general,nu se va inchide.ingheata ecranul si atat.asadar,daca vrei sa-l inchizi normal , trece-l in modul general si e totul ok.si apropo de soft,cred ca mai asteptam mult si bine pana cand si un alt furnizor de soft de navigatie va face ceva pt sitemul symbian.cel mai dureros este ca hartile care circula la noi au o vechime de 2.5 ani.afara hartile sunt updatate la luna , daca nu la sapt.
respect
deconectat
Dar de mgmaps ce parere aveti? Zice pe site ca se descurca si cu harti salvate pe telefon. ma gandesc ca ar fi util pentru astia mai amarati care nu au smartphone si nici receptor gps...
Garett
@hamzteru: Da, stiu faza cu hartile, cea de la route66 cel putin e durere! Daca ii dau o rutare intre Galati si Buzau ocoleste prin Tecuci pentru ca nu stie decat europenele!! La harta de la Nokia Maps daca te duci cu cursorul pe la Oradea iti arata ca esti in Ungaria!! In schimb hartile pentru vest sunt super ok, la nivel de numar de casa. Ce varianta de firmware ai acum?
AlexV
l-am instalat si eu , foarte dragut, abea astept sa il testez.

cum link-ul de instalare de pe site nu merge, puteti sa downloadati fisierul jar (aplicatia) de aici: http://www.nav4all.com/mobile/Nav4All.jar
hamzteru
@garett : v 3.0638.0.0.1
din cate stiu eu mai merge o manevra facuta ca sa upgradezi bioasul la telefon si sa obtii ceva in plus in meniu.merge sa il faci, prin firmware-uire, music edition.atunci iti baga niste optiuni in plus la player-ul de muzica si inca ceva in meniu.eu de exemplu folosesc telefonul si ca mp3 player.pe clio am casetofon,si i-am luat un adaptor pt telefon (nokia ad-46 )cu mufa jack 3.5 pe care o bag in caseta adaptor.am card de 2 gb si e super destul.am si vreo 120 de videoclipuri pe care le vad cu lonelycat.am scos cam tot ce se putea din n73 meu.daca sunt pe gps merge foarte usor sa schimb intre programe si sa schimb muzica.pe adaptorul nokia am si microfon asa ca il folosesc si ca handsfree.eu tin casetofonul de la masina numai pe cass,restul :radio,mp3 player,video si gps doar de pe telefon.radioul de pe telefon se aude de n-ori mai bine decat cel de pe masina,asta in oras,in afara e mai greu fara antena.

respect
Garett
@hamzteru: tot asta o am si eu, ma gandeam ca ai facut upgrade la ultima versiune, 4 si ceva. Am vazut pe net ca sunt probleme de compatibilitate intre ultima versiune de firmware si receptoare GPS altele decat Nokia. Stiu si faza cu firmware de ME dar cel putin din punctul meu de vedere nu se prea merita, nu prea am timp sa ascult muzica. Mi-ai dat o veste buna cu TomTom, cred ca o sa-mi iau si eu un Nokia, ori LD-3W ori mai astept sa apara LD-4W. Ma gandeam ca e softul de vina si era pacat pentru ca e singurul cu o harta acceptabila pt Romania. Sa speram ca vor aparea niste harti mai bune si pt Symbian, cam ca la IGo. Asta cred ca e singurul motiv pentru care mi-as fi luat un PDA, in rest sunt super multumit de telefon.
Cu stima
eminescu0
QUOTE(Danezu @ 10 Aug 2007, 09:15)
Se poate folosi un tel cu symbian + gps extern(mai ieftin decat un pda) si cu softuri cu adevarat free de pe net biggrin.gif  route66,tomtom 6 mobile si multe altele....
*



hai lasa-ma, da-mi si mie programele alea legal si free !
hamzteru
Garett eu nu vreau sa mai upgradez softul pentru ca trebuie sa salvez totul in card si dupa aceea chiar sa instalez unele programe din nou pentru ca nu intotdeauna se reinstaleaza corect.merge foarte bine acum si sunt multumit.cheastia cu noul ld-4w este ca pretul cred ca va fi cam mare fiind un produs nou si in plus se vede pe bord daca il uiti.cel pe care il am eu nu se vede absolut deloc.unde mai pui ca orice varianta de sirf ai alege tot 8-11-12 sateliti prinde pentru ca nu are cum mai multi,pamantul se invarte si receptorul poate vedea doar un numar limitat de sateliti,nicioadata 20 atat cat ar suporta un modul gps cu sirf3 ld-3w.eu am luat modulul gps cu 2.2 mil de la vodafone in condiitile in care pe net gaseam "super oferte" de la un minim de 3 mil.unde mai pui ca bateria ma tine de ma plictisesc.l-am incarcat de cateva ori la inceput si acum cred ca ma tine si 2 sapt si jumatate in conditiile de functionare cate 3 ore pe zi,fara sambata si duminica.am fost plecat din bucuresti si a mers cam 11-12 ore dus-intors si la intoarcere a mai functionat vreo saptamana.

@eminescu0 : dotsis.com , dc++ , strongDC etc.

respect
Garett
@hamzteru: L-ai luat cu tot cu optiunea aia Navigator de 8USD? Sau se poate lua si la liber la acelasi pret(eu sunt pe Orange)?
Cu stima
hamzteru
garett, eu l-am luat la liber, ca sa zic asa, l-am luat din plaza blvd. timisoara. eu nu calatoresc chiar asa de mult incat sa imi trebuiasca vreun pachet de gprs. ca moft e bun doar modulul.

respect
Danezu
@eminescu: daca tu crezi ca alea de la nokia sunt free,te inseli,vezi harta,dar nu poti naviga.
Daca vrei route66 si tomtom cu licenta,te tine cineva sa nu le cumperi????
Nu cred ca o sa te intrebe cineva de licenta de la telefon..... radmasa.gif
Sony
Mie mi se pare o solutie incomoda. Trebuie sa te chiorasti la un display mai mic si ai mai multe jucarele care trebuie alimentate de la priza brichetei.
koldun
Vodafone Navigator de la Voda. La pretul abonamentului in tara e ca si cum ar fi free. Citez mai jos dintr-un post de al meu mai vechi pe alt forum:
"Abonat!Instalat!Folosit!
Plusuri:
*F. multumit de detalierea hartilor pt Romania! Pt. altceva decat Bucuresti nu am vazut inca asa detaliere (folosit R66 si TomTom)
*Nu am avut decat undeva in mijlocul Parcului National Bucegi o neconcordanta minora (lipsa pe ecran a unei portiuniu de 1 km de drum forestier) si pe drumul intre Poarta Alba si Nazarcea (C-ta) unde ma aratat alaturi de drum pe distanta de vreo 2 km si tot recalcula drumul.
*Nu mi s-a intrerupt NICIODATA reteaua, si am avut tot timpul harta actualizata indiferent de locatie si de zoomul folosit.
*8 $/luna trafic nelimitat mi se pare acceptabil pt nivelul aplicatiei
*Rutarea buna (nota8)
Minusuri:
*Nu exista optiunea de navigare Head Up ci numai North Up (pt unii poate sa fie o problema)
*Saracacios in setari (nu se compara cu cele scumpe R66 si in nici un caz cu TomTomul)

Pt cineva care nu vrea sa dea sute de € deodata, e o alternativa buna!

Hardware folosit Nokia N80i si GPS Route66
Obs: GPS-ul merge vreo 9h fara probleme dar mobilul trebuie tinut la incarcator"
[attachmentid=1627433295][attachmentid=1627433296]
Aici sunt si doua flmulete demonstrative !
Alydor
fara suparare da' 8 dolari pe luna mi se pare aberant pentru traficul de net pe mobil.... cel mai ieftin este o solutie gps dedicata... Platesti la inceput pentru aparat si (eventual) soft si apoi ai gratis...


Suma respectelor, Alydor
koldun
Normal ca fara suparare! cu ochiul.gif Chestia care mie, cel putin imi place, e ca nu este un abonament, hai sa zicem "stabil". Am nevoie luna asta , caci ma duc in concediu sau in nu stiu ce delegatie etc, telefon la Voda si iti reactiveaza serviciul. Mi-am facut treaba, telefon la Voda si se dezactiveaza serviciul. Daca nu ai nevoie, nu platesti. Dar asta e doar parerea mea. Succese! cheers.gif
PSC
Eu prefer să nu plătesc chiar și atunci când am nevoie. Mi se pare suficientă plata pentru cumpărarea PDA-ului, cu care pot să fac n-șpe chestii pe lângă navigare GPS. Eventual să dau și telefoane și mesaje de pe el, dacă mă uit la un TyTN II.
Bineînțeles, tot fără supărare. wink.gif
Plus că mi se pare inuman să mă holbez la un ecran de 176x208 pixeli, când mă pot delecta cu 240x320 pixeli, sau chiar cu 640x480 pixeli, dacă mă uit la Mio C720.
Ca să nu mai spun că există sisteme cu ecrane mai mari.
Alydor
o mica corectie ... C720 are 480 x 272...



Suma respectelor, Alydor
koldun
QUOTE(PSC @ 17 Apr 2008, 12:38)
... mi se pare inuman să mă holbez la un ecran de 176x208 pixeli, când mă pot delecta cu 240x320 pixeli...
*



N80-ul meu are 352 x 416 ! wink.gif
Oricum, si eu in viitorul apropiat, sper sa trec la asta ->[attachmentid=1627445228]

Succese!
bygy007
la banii astia iei si ceva care are gps incorporat
koldun
Nu-mi trebuie cu gps incorporat ca am deja. Mie imi foloseste mai mult asa separat pt ca GPS-ul il pot folosi cu notebook-ul si cu i-Mate-ul sua orice altceva. Si mai e o chestie: GPS-ul il pot pune unde vreau, in locul care nu este obturat de nimic, iar telefonul (sau mai tarziu, I-Mate-ul!) in suport cat mai aproape de mine. Parerea mea...
Succese!
Bacu
are cineva experienta cu softurile de navigatie pe telefoanele nokia? cu chiu cu vai am reusit sa instalez aplicatia nokia maps 2.0. pe e66-le meu, insa acum imi arata doar pozitia si harta, iar daca vreau sa imi calculeze o ruta, imi afiseaza doar imaginea 'din avion', fara ghidare pas cu pas. pentru asta am inteles ca trebuie sa platesc un abonament sau o taxa. fara acest route calculation nu vad insa cum as putea folosi acest soft.

ma lumineaza si pe mine cineva?
logan1.5dci
On topic
Ce a zis Mache cand a pierdut trenul?.....Cel mai bine e sa ai lucrul tau.

Si cand mergi cu Gps-ul prin zone fara acoperire Vodafone ? Ce faci?
Da cind o sa ajungi intr-o zona in care este aglomerata reteaua de date. Astepti?

Utilizare inedita a GPS-ului, pe ceata, merge super, te ghideaza. Activezi serviciul si cind termini dezactivezi? Cand e ceata ? Foarte des langa mare, noaptea si dimineata.

Fara suparare.
Garett
QUOTE(Bacu @ 4 Aug 2008, 19:25)
are cineva experienta cu softurile de navigatie pe telefoanele nokia? cu chiu cu vai am reusit sa instalez aplicatia nokia maps 2.0. pe e66-le meu, insa acum imi arata doar pozitia si harta, iar daca vreau sa imi calculeze o ruta, imi afiseaza doar imaginea 'din avion', fara ghidare pas cu pas. pentru asta am inteles ca trebuie sa platesc un abonament sau o taxa. fara acest route calculation nu vad insa cum as putea folosi acest soft.

ma lumineaza si pe mine cineva?
*


Nokia Maps e inutil in Ro, ghidarea vocal oricum nu poate fi activata aici nici contra cost. Cauta pe net softuri gen Garmin sau Sygic, au harti bune pentru Ro si merg ok pe Symbian.
Alydor
La ora actuala harta de la Nokia Maps este cea mai completa in comparatie cu igo,miomap sau garmin. Din pacate functioneaza doar pe symbian...

Suma respectelor, Alydor
deconectat
Ramane problema cu calcularea rutei si ghidarea. La tine am vazut ca te arata pe harta, dar nu tin minte sa fi calculat si rute. Daca gresesc, ajuta-ma si pe mine, te rog.

PS: Tu nu era in concediu undeva departe de civilizatie? tongue.gif
Alydor
sunt in concediu undeva departe de civilizatie da' tot am telefonul mobil si laptopul cu mine...


Suma respectelor, Alydor
koldun
Fericitule...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.