Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valoare revanzare Logan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4
ig70
Sunt deja la al doilea Logan - primul a fost un Ambition, luat in iunie 2005 cu 8.300 euro si vandut in septembrie 2006. Masina era impecabila - la acea vreme era varf de gama (nu aparuse inca Prestige), avea 23.000 km - ireprosabila! (atat estetic cat si functional).

Pot sa va spun ca m-am CHINUIT sa o dau - 4 saptamani am umblat cu ea in targ la Bacau si la Suceava, anunturi in ziare din 2 judete - in final am reusit sa obtin 6.500 de euro, asta in conditiile in care la vremea respectiva Ambition-ul ajunsese la 8.800 pret de lista.

Sigur, am fost dezamagit - o pierdere de 25% intr-un an de zile, nu o inghiti usor... Ce ma surprins (neplacut) - era ca in targ, Solenze de 3-4 ani, km cel putin dubli, ca sa nu mai vorbim de dotari - se vindeau in draci cu 4.000 - 4.500 euro.

In concluzie - ce parere aveti de valoarea la revanzare a Loganului? Alte experienze - traite sau auzite? Se merita sa o vinzi - sau o tii pana moare?
Cata_C
Eu am avut un Logan Ambiance din iulie 2005 si acum o luna l-am vandut cu 5150 Euro la samsari. Masina era ca noua si avea 10000 KM
Dorin Z
Pentru a putea sa vinzi un logan trebuie sa reduci pretul cu cel putin 1500 Euro fata de pretul cu care l-ai cumparat, deci : "logan masina pe viata".
Prin programul "buy bach" pretul se reduce cu 2000 Euro si asta chiar dupa cateva luni de la cumparare.
concurent
Eu cred ca Loganul este masina care atrage clienti doar cand e nou.
Cel care vrea sa cumpere Logan face tot posibilul sa fie nou pentru ca "macar atat" sa-si permita (pe langa teama de a nu putea sa intretina o alta masina S.H.)
De aici rezulta lipsa de interes pentru Logan S.H.

Cred ca daca piesele de schimb ar fii mai ieftine, romanii (cei care nu-si permit un Logan nou) ar avea curajul sa incerce unul S.H.
router
Conteaza foarte mult si perioada dupa care o vinzi.

Eu spre exemplu vreau sa-l vand dupa 5 ani.

Am dat pe el 8350 si dupa 5 ani cred ca iau 5000.

Devalorizarea de 3350 este de 40% adica 8% pe an daca o pastrezi masina cam 5 ani.

P.S: Calculele sunt ipotetice dar cred ca sunt destul de realiste biggrin.gif
tarzy
procesul "devalorizarii" rapide la masina nu este tipic ptr LOGAN, orice masina se devalorizeaza in timp. exceptie face intradevar Solenta dar .... sunt si cativa factori obiectivi. in primul rand cursul Euro .... prin 2004 cand se producea solenta cursul Leu / euroa batea in 4 lei noi ... pe cand acum ..... da sa coboare sub 3. apoi intervine factorul "consum" foarte sensibil la romani .... asa ca aia 1-2 l/100 Km diferenta intre SLZ si LGN mai ridica un pic pretul.

factori care ar avantaja LGN (spatiul si siguranta) sunt mai putin "cotati"



dizzy
Cred ca Loganul are fix pretul pe care il merita.
Eu as da pe un Ambition bun 6500 EUR. Mai mult nu, fiindca daca ar trebui sa dau de ex 7000, as prefera sa dau 8800 pe unul nou.
Ma astept sa iau dupa 5-6 ani cam 4500-5000 EUR pe al meu, can va avea cam 150 000 km.
Dar, ca veni vorba, de ce ai dat o masina de 1 an? Si ai luat tot Logan? De ce? Ca nu inteleg!
Tibi_
QUOTE(router @ 2 Aug 2007, 09:25)
Conteaza foarte mult si perioada dupa care o vinzi.

Eu spre exemplu vreau sa-l vand dupa 5 ani.

Am dat pe el 8350 si dupa 5 ani cred ca iau 5000.

Devalorizarea de 3350 este de 40% adica 8% pe an daca o pastrezi masina cam 5 ani.

P.S: Calculele sunt ipotetice dar cred ca sunt destul de realiste biggrin.gif
*



Extrem de nerealist calcul ti-ai facut. Ala e pretul masinii dupa 3 ani(asta in conditii normale de folosire)
contador


La ora actuala orice masina din clasa compacta care are aer conditionat si in jur de 5 ani vechime e mimin 5000 de euro.
Tibi_
Corect spus la ora actuala. Dar cate astfel de masini sunt acum, cand loganurile au toate sub 5 ani. Si cate vor fi peste vreo 3-4 ani atunci cand vor mai intra in calcul inca vreo 200-300k de astfel de masini.
andreic
Eu pe un Logan Preferance din 2004 cu 26000 km am reusit cu greu sa obtin 5100 euro.
blackout
1,4 ? 1,6 ? metalizat ? nemetalizat ? conteaza si asta pentru ca unul de 1,4 nemetalizat era pe undeva pe la 6400 euro ...
rue
deocamdata loganul este ca o comparatie cu skoda un fel de felicia. cand o sa apara si "fabia" sau "octavia" de pitesti, scumpa si fitoasa iar loganul va iesi din productie, atunci ca la solenze o sa fie o inertie a preturilor ridicate.
eu peste 2 ani ma astept sa iau 5500 euro pe logan 1,4 cu abs si AC, geamuri el. etc.

p.s. m-a costat 7500 euro cu totul masina.
Oskar
eu am renuntat la ideea de a-l mai vinde
$$ilvviu
Da de neamtul care cumpara o masina cu 30 000 euro si o da dupa 3 ani si 150 000 km cu 7-8000 euro ce ziceti?
Oskar
asa e dar neamtul are si alta putere financiara
rue
masinile nemtilor nu le cumpara romanii, sau nu le vand ei asa de usor.
ce ia romanii cu 6-7000 euro sunt masini trase pe leasing si umblate de firme cat sa-si faca treaba si firmele alea fac sute-milioane de euro prin activitatea lor iar masina e doar un mijloc de transport necesar care comparandu-se cu preturile unei hale, sau ale utilajelor sunt pistol cu apa.
ei platesc leasingul ca la oricare utilaj de care nu vor sa se ocupe cand nu mai au nevoie de el. firma de leasing are calculat sa si scoata acea diferenta de la 25 000 la 8 000 euro cu varf si indesat.

aia e economie care merge!
AMW
aveti idee cam cu cat se vinde un ambition diesel din 2006? In stare foarte buna de functionare si estetica...
alex 1
unul nou daca nu ma insala memoria costa 10450 euro ,deci tu ai putea obtine, parerea mea undeva la 9000-9200 dar asta nu in sistem buy back la dealeri dacia care sunt niste......daca ai rabdare parerea mea este ca poti obtine pretul spus de mine.In rest bafta la vanzare si un pret cat mai bun!!!!!
rue
golane dci ambition nu cred ca sunt multe la revanzare inca (din 2006). eu zic sa vezi pe net cu cat se da un clio fidji similar si poate cam tot pe acolo.
e posibil sa nu iei mai mult de 8500 nici in targ.
sunt bani multi si omul daca tot ia un sh o sa o ia "nemteste" pe tdi uri etc, aia cu cash.
cei care vin dupa credite o sa si ia nou, chiar si logan.
AMW
Atat de mult??? blink.gif Eu ma gandeam ca peste vreo 3 luni daca iau undeva pe la 7000-7500 ar fi perfect...pretul ei de noua fiind de 10200 cu vopsea metalizata etc.. si avand in vedere ca o sa aiba peste 30k km atunci..
Jack Daniel's
Eu nu stiu ce scoruri aveti voi in Bucuresti , dar eu am dat Loganul Preferance din 2005 cu exact 6500 E , asa ca am pierdut in 2 ani doua sute de euro ( 6700 a fost de nou ) . smile.gif
korn
QUOTE(big2003 @ 4 Aug 2007, 01:43)
Eu nu stiu ce scoruri aveti voi in Bucuresti , dar eu am dat Loganul Preferance din 2005 cu exact 6500 E , asa ca am pierdut in 2 ani doua sute de euro ( 6700 a fost de nou ) . smile.gif
*



de unde esti tu?

Azi sunt pe targ cu un preferance de care vreau sa scap! Urati-mi bafta!


Kunt
QUOTE(big2003 @ 4 Aug 2007, 02:43)
Eu nu stiu ce scoruri aveti voi in Bucuresti , dar eu am dat Loganul Preferance din 2005 cu exact 6500 E , asa ca am pierdut in 2 ani doua sute de euro ( 6700 a fost de nou ) . smile.gif
*



Pare greu de crezut, unde l-ai vandut ? Ala care l-a cumparat putea sa-si ia chiar si ambition cu 6500 euro...
Jack Daniel's
Nu m-am dus in targ , l-am dat prin anunt la ziar si in doua saptamani am gasit clientul care voia o masina buna la un pret corect . Poate am avut eu noroc ( nu cred ) sau poate sunt alte preturi in Timisoara . smile.gif
cosmintr
Salutare, vreau sa fac si eu o notificare, cursul euro acu 2 ani juma era de 1euro=40.000 lei vechi, iar acum e de 30.000 deci nu se pierde numa 200 de euro.!
Asta uita c-am toti! Eu am luat Mcv Diesel full in decembrie 2007 cu 12500 aprox euro dar nu se putea platiu numa in lei la curs BNR+.... aberant, acum e cu cateva 10 de mil mai ieftina masina mea de noua ca a scazut euro!
rue
te mai uiti la 10 milioane?! sad.gif

ai mei in 87 au dat ca sa si poate lua masina la pitesti cate 1000 lei la un inginer si la un mecanic din IDMS. plus petrecerea si hotel in pitesti.

daca iti merge bine si ai noroc nu te mai gandi.
cosmintr
Corect, eu nu ma stresez nu e prima masina noua care o iau, orice ar fi la revanzare se pierde la bani, dar... O masina e facuta sa umblam cu ea si ce bine merge noua.
dizzy
AMW, cand o vinzi, sa-mi zici si mie, pls!
lungan
Am vandut loganul cu fix 6.000 euro. Avea 2 ani si 30.000 km. A fost avariat frontal si revopsit, mai avea 2 bube pe portiera si portbagaj nereparate.
korn
deocamdata azi zic pas in targ. pe un preferance din 2005.06 mi s-au oferit intre 150 de milioane si 5300 de euro - desi eu speram la 5900. a fost lovit usor in fata si revopista capota si o aripa! are o serie de lovituri minore pe dreapta si vopsea sarita(deh rossu passion culoare de 2 lei). oricum doar samsari in targ! ma duc si duminica viitoare si probabil schimb tactica de vanzare(anunturi la ziar, pe net!). O s-o dau eu!
router
Loganurile se vand chiar daca mai greu dar se vand.

Un prieten avea un Ambiance si s-a chinuit sa il vanda aproape o luna si a reusit la un pret foarte bun.


Pentru vanzare evitati targurile, eu am folosit internetul si ziarul si a fost mult mai civilizat.(parerea mea biggrin.gif )
Teo-01
QUOTE(korn @ 5 Aug 2007, 13:57)
deocamdata azi zic pas in targ. pe un preferance din 2005.06 mi s-au oferit intre 150 de milioane si 5300 de euro
*


150 de milioane ??? ohmy.gif ala ori facea misto ori nu facea diferenta intre SN si LGN
korn
multi samsari! 95% sunt samsari! ce am vazut acolo, chestii incredibile!

pejo 206 1.9D cu 180.000 km la bord cu 5100 de euro!
solnitze la pret de logan! nu stiu cum va fi intr-un an cu loganurile dar piata va fi inundata!

nu foarte multe loganuri in targ - totusi!
Teo-01
Asta e,il cumparam acum si il dam mostenire la nepoti biggrin.gif
alex_pciel
auzi un logan 1.4 second in targ de la cat incepe?
ig70
QUOTE(dizzy @ 2 Aug 2007, 10:39)
Cred ca Loganul are fix pretul pe care il merita.
Eu as da pe un Ambition bun 6500 EUR. Mai mult nu, fiindca daca ar trebui sa dau de ex 7000, as prefera sa dau 8800 pe unul nou.
Ma astept sa iau dupa 5-6 ani cam 4500-5000 EUR pe al meu, can va avea cam 150 000 km.
Dar, ca veni vorba, de ce ai dat o masina de 1 an? Si ai luat tot Logan? De ce? Ca nu inteleg!
*



De ce am dat-o? Ei bine, aveam nevoie de bani...
De ce mi-am luat tot Logan? Sper sa nu radeti - dar chiar m-a placut ca masina!

E-adevarat ca, la 14.000 cat am dat pe ea, probabil mi-as fi luat ceva mai "tare" din Italia sau Germania, dar nu noua. N-am fost niciodata fan SH sau credit - cati bani am avut, de-atatia mi-am luat masina - si, dupa cum vedeti in semnatura mea, cam asta a fost principalul motiv pentru care am avut numai Dacii...

Oricum, pe asta am de gand s-o tin macar 3-4 ani, sper sa-si scoata banii...

Ca fapt divers, dupa cateva luni, am aflat ca cel care mi-a luat masina e combinator si a dat-o la Bucuresti in Vitan cu 7000, nu fara sa se chinuiasca.
korn
QUOTE(alex_pciel @ 5 Aug 2007, 23:07)
auzi un logan 1.4 second in targ de la cat incepe?
*



pt 1.4
de la 5200 ambiance
de la 5800 preferance
de la 6500 laureate

de la 7000 ambition


pt diesel mai pune vreo 1000 si ceva de euro

daca vrei sa vinzi samsarii iti vor oferi cu 3-400 de euro mai putin decat preturile astea!
vladimir
QUOTE(router @ 2 Aug 2007, 09:25)
Conteaza foarte mult si perioada dupa care o vinzi.

Eu spre exemplu vreau sa-l vand dupa 5 ani.

Am dat pe el 8350 si dupa 5 ani cred ca iau 5000.

Devalorizarea de 3350 este de 40% adica 8% pe an daca o pastrezi masina cam 5 ani.

P.S: Calculele sunt ipotetice dar cred ca sunt destul de realiste biggrin.gif
*





Cred ca e un vis frumos ! Eu o dau acum, dupa 2 ani, la 29468 km (azi) cu 5000 euro.1.4 Laureate (AC, proiectoare ceata, geamuri electrice fata, casetofon - de doi lei ala pe care scrie renault, oglinzi reglaj electric si incalzite etc, fara ABS insa). Am dat 7 mii 6 sute si ceva pe ea si zic mersi ca am pierdut doar atat.
korn
QUOTE(vladimir @ 6 Aug 2007, 19:15)
Cred ca e un vis frumos ! Eu o dau acum, dupa 2 ani, la 29468 km (azi) cu 5000 euro.1.4 Laureate (AC, proiectoare ceata, geamuri electrice fata, casetofon - de doi lei ala pe care scrie renault, oglinzi reglaj electric si incalzite etc, fara ABS insa). Am dat 7 mii 6 sute si ceva pe ea si zic mersi ca am pierdut doar atat.
*




e bine lovita! probabil in banii astia!
vladimir
Lovita ??? Hahaha.. Iti dau eu pe loc 5000 euro daca se gaseste vreo lovitura,in orice service si la orice mecanic.
Stii ce are : RUGINA . Si o dau cuiva care o stie si ma stie, nu imi bat joc de oameni. Merg la pariu oricand pe orice suma la ce afirm, mai ales ca am si acte.
router
multa lume spera sa dea repede masina asa ca o da foarte ieftin

eu zic ca orice lucru are cumparatorul lui si mai bine astepti o luna si poate iei si 500 de euro mai mult

am o cunostinta care a dat un ambiance vechi de 1 an si ceva cu 5700 desi noua costa 6400
FILter
Am vazut Ambition din 2005 si cu 7500E. E clar ca nu o va da cu atat dar nici sa le dati pe la samsari cu 5500 ca sa o vanda ei apoi cu 7000. Parerea mea ca mai bine mergi cu afisul in geam 1-2 luni pana primesti un pret aproape de ce iti doresti. In ziua de azi nu se mai merita sa vinzi masini in targ, ca dupa o zi de stat printre combinatori ti se face scarba si o dai cu cat o fi numai sa scapi.
Amedeus
Culmea e ca nu am auzit pe nimeni sa fii luat un Logan SH cu 5000 si ceva de euro. Dar Solenza la pretul asta da. Toti care au luat Solenza la preturi din astea (si nu sunt putini !) spuneau ca Loganele erau mult mai scumpe si de aia nu au luat.
kostake
Eu am luat, de la un coleg de forum(pe care il salut cu deosebit respect), cu 5300 euro.
Laureat din ian 2005,eu l-am luat in noiembrie 2006.

PS A fost la bursa.
testike
Ce parere aveti, cam ce pret o sa aiba un Ambition 1.6 mpi de 6-7 ani, cu vreo 80-90 mii km?

Incerc sa fac niste calcule acum sa imi dau seama daca mai merita sa tin masina inca 3-4 ani, sau sa cumpar alta, si eu am socotit 2500 euro valoarea la 6-7 ani.
Cum vi se pare valoarea, e OK sau e prea mare/mica?
Riddick
stau pe ganduri sa-mi dau Laureate Plus-ul(scos de la dealer pe 9 mai 2007)la buy-back cand or fi zilele portilor deschise.si sa iau Prestige.merita?adica sa il dau pe asta asa de "tanar"?
portile deschise Dacia se preconizeaza a fi prin septembrie-octombrie,la Baia Mare.
astept pareri.merci
aphophis
de meritat nu stiu daca se merita, se spune ca la orice masina cum ai iesit de pe poarta fabricii pierde macar 10%. da daca vrei neaparat prestige-ul , nu vad de ce nu ai vinde-o..
argon
QUOTE(korn @ 6 Aug 2007, 07:20)
pt 1.4
de la 5200 ambiance
de la 5800  preferance
de la 6500 laureate

de la 7000 ambition
pt diesel mai pune vreo 1000 si ceva de euro

daca vrei sa vinzi samsarii iti vor oferi cu 3-400 de euro mai putin decat preturile astea!
*




Oamenii incearca sa scoata cat mai mult. Atata se cere, intradevar astea sunt preturi afisate in parbrize in targ, la care mai scazi 500-1000 de euro si rezulta pretul de vanzare wink.gif
Sony
Bre, korn, unde gasisi matale preturile pentru Ambition de 1.4? radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.