Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lovitura in parcare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
icsu
Salut. Am gasit de dimineata masina lovita in parcare. Aripa dreapta fata infundata exact langa semnal plus urme pe toata aripa de harjaiala. Se putea remarca culoarea albastra a vopselei "idiotului". Intrebarea mea este : daca stiu cine mi-a lovit masina, cu toate ca teoretic nu am martori, ce masuri pot lua impotriva acelei persoane? Ce sanctiuni sunt prevazute in lege pentru asa ceva?
Va multumesc.
sqryn
Pai te duci repede la politie si faci o sesizare, eventual scrii in declaratie ca ai idee cine e vinovatul (avea masina parcata langa, dai nr de inmatriculare, culoare, specifici ca se ved urme de aceeasi culoare in locul avariei, ai vazut ca si masina cealalta era lovita , etc).
Ce poate sa se intample, politia sa identifice masina reclamata de tine, face o observatie/investigatie si daca e asa => suspendare de permis si amenda pt vinovat.
PS. nu mi s-a intamplat dar ma gandesc ca asa se procedeaza. Vezi ca daca ala se duce si el si declara masina lovita e posibil sa te declare pe tine vinovat => incurcatura mare.
Daca il cunosti pe ala incearca sa vb cu el, mergeti amandoi la politie, el nu plateste deca o amenda mica si scapati amandoi de belele.
M i h a i
Si daca ai gasito lovita si nu ai idee cine este vinovatul si nu ai nici casco esti un om fericit... biggrin.gif ...Oricum slabe sanse sa cunosti sau sa banuiesti vinovatul dupa ce iti gasesti masina lovita in parcare..Daca il cunosti te duci la politie dai declaratie si ei o sa l cheme...
Alexu7
eu cred ca e parcarea din fata blocului si nu una de le Metro sau Billa, de astea mari si aglomerate.


ala nu poate fi acuzat de fuga de la locul accidentului?
icsu
Intr-adevar in parcarea din fata blocului am gasit-o si nu am nici Casco.. sad.gif . M-ar interesa exact ce ar putea pati respectivul daca este "turnat", daca stie cineva...
vijelie
Nedeclararea accidentului este o fapta sanctionata de Codul Rutier, stii tu, legea aia in baza careia ai carnet. wink.gif
traffictours
Problema clasica: eu mi-am gasit passat-ul lovit in aripa spate stanga dupa ce am lasat-o 15 minute intr-o parcare aparent linistita si chiar goala. Autorul? Ia-l de unde nu-i! Neavand CASCO, mi-am reparat masina si mi-am vazut de treaba!!
icsu
QUOTE(vijelie @ 27 Jul 2007, 14:14)
Nedeclararea accidentului este o fapta sanctionata de Codul Rutier, stii tu, legea aia in baza careia ai carnet. wink.gif
*


Am inteles asta...ce vreau sa stiu este daca ii da doar amenda sau ii ia si carnetul sau si altele.
Sony
Ii ridica permisul si din cate stiu eu intra si in sfera penalului, adica bulau.
Alexu7
124.gif adica devine "mireasa "
gibonu
Prima data incearca sa vorbesti ce cel vinovat si sa va intelegeti, daca zici ca stii cine te-a troznit. Daca nu vrea, cu el de fata, pui mana pe telefon si suni la 112 sa-i intrebi pe aia de acolo ce trebuie sa faci in continuare, si asa s-ar putea sa cedeze cel care ti-a lovit-o.
Cel mai bine ar fi insa, ca pe viitor sa ai CASCO la masina, situatia ta fiind doar un exemplu care sa justifice existenta CASCO.
Inca ceva: pentru o simpla trozneala in parcare nu se duc oamenii la puscarie, se ridica carnete sau se dau amenzi.
Alexu7
mai intreb o data: nu e fuga de la locul faptei?
pana la urma tot accident e si asta dry.gif
Sony
Pentru neprezentare la politie cand faci un accident se cam face si bulau.
brigada_diverse
nu cred k e fuga de la locu faptei daca au rezultat numai pagube materiale. dar nedeclararea accidentului este o fapta sanctionata de lege
tzk
va agitati degeaba.
eu am patit cu masina la fel.
dimineatza am lasat-o parcata la servici, seara am gasit-o cu aripa spate stinga stearsa si foarte putin infundata.
stiam ce masina mi-a lovit-o pentru ca toata ziua a fost parcata linga ea aceeasi masina (vedeam masina din birou, iar masina parcata linga era un logan al cuiva din aceeasi cladire de birouri, ii stiam si numarul).
am fost la politie, am zis ca nu stiu cine mi-a lovit-o, dar probabil o sa aflu.
mi-a zis tipu ca daca am casco , sa o rezolv pe casco, ca daca nu declar ca am vazut eu cind mi-a pocnit masina si/sau nu vin cu vinovatu recunoscind ce a facut se lasa cu expertize si probabil proces.
am rezolvat-o pe casco.
dupa 10 zile am vazut in parcare 2 tipe care nu stiau unde sa puna apa de parbriz la logan, era acelasi logan. am intrebat-o pe proprietara daca nu cumva urma de pa masina a facut-o in parcare in fatza firmei si a uitat sa zica portarului sau sa lase telefonu (avea o urma MARE pe aripa dreapta, si capacu dreapta fatza spart!!!). a zis ca nu stie nimica, si eu i-am zis ca e ok, deja mi-am reparat masina, dar ea sa astepte procesul verbal de la politie.
eu am dormit linistit, ca am avut casco, nu stiu ea....
icsu
Mda intr-adevar casco e cea mai valabila solutie. Din pacate masina pe care o banuiam eu nu a mai fost parcata acolo de idiotul in cauza...de ce oare ? Am tot spus ca nu am nevoie de casco, dar acum cand parca toate nenorocirile vin pe capul meu, mi-am dat seama ca pt 300 euro pe an nu te doare capul.
gibonu
QUOTE(icsu @ 30 Jul 2007, 10:29)
Am tot spus ca nu am nevoie de casco,
*



Mare gresala, dar acum e bine ca ti-ai dat seama de utilitatea CASCO-ului. Gandeste-te ce faceai daca iti cadea un pom pe masina? Decat sa te judeci cu ADP/Primarie/cine are grija de pomi, mai bine te impusti.
Imi pare rau pentru necazul pe care l-ai avut, dar CASCO este mai mult decat obligatoriu in ziua de azi.
xcristina
Dacă nu știți sigur ce vorbiți, nu vă mai dați cu părerea. O să ajungeți să spuneți că se aplică pedeapsa cu moartea pentru o julitură în parcare!!

Pentru informare publică, citez (din nou!) din eternul Cod rutier:

ART. 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b/ să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b/:
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;
b/ conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
------------
*) Conform art. II și art. I pct. 22 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 69/2007, prevederile art. 79 alin. (2) intră în vigoare la data intrării în vigoare a dispozițiilor legii prin care se reglementează constatarea amiabilă în caz de accidente de circulație din care au rezultat numai pagube materiale.



ART. 80
(1) Proprietarul, deținătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul, remorcă, tramvai sau moped a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulație este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliție pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.


ART. 89
(1) Părăsirea locului accidentului de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, sau de examinatorul autorității competente, aflat în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat uciderea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății uneia sau mai multor persoane ori dacă accidentul s-a produs ca urmare a unei infracțiuni, fără încuviințarea poliției care efectuează cercetarea locului faptei, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.


ART. 100
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).


diaconuliviu
Asta inca NU e valabil la noi. Scrie in actul prin care s-a modificat 195 ca acele prevederi cu 24 ore si amiabila intra in vigoare DUPA promulgarea legii asigurarilor.

Deocamdata a ramas obligativitatea de a te prezenta la politie IMEDIAT in caz de accident usor.
xcristina
Așa este. Am pus o notă de subsol care spune chiar acest lucru. Adică: "*) Conform art. II și art. I pct. 22 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 69/2007, prevederile art. 79 alin. (2) intră în vigoare la data intrării în vigoare a dispozițiilor legii prin care se reglementează constatarea amiabilă în caz de accidente de circulație din care au rezultat numai pagube materiale."

Ideea era că nu se face închisoare... Am dat toate articolele care mi s-au părut pertinente.
electric
am si eu o nelamurire . am avut un accident - la 5 km la ora ma lovit unu ca nu a fost atent . eu nu am avut avarii decit bara zgiriata ,dar el are masca, far si radiator afectate . masina era cu numere de spania -fara asigurare valabila in romania . am sunat la 112 ca el a zis ca nu mai poate misca masina avind radiatorul strimb - au venit cei de la rutiera au scris pe o hirtie ce daune avea respectivul si au zis sa mergem la sectie . apoi vazind ca eu nu am daune iar cel cu avarie a zis ca isi rezolva el problema au zis ca pot sa plec si ca nu mai este necesar sa ma prezint la sectie ( cred ca sa dat si ceva spaga ). fiind si foarte presat de timp -trebuia sa ma duc la munca - nu am mai fost la sectie . mai trebuie sa ma prezint la politie eu neavind avarii?
andreiask
Am patit-o si eu astazi cu a mea Solnita. Am iesit in parcare ( a se intelege ca nu eram in mers) sa imi curat masina de zapada . nu am apucat sa zic hop, ca duba din stanga mea deja luase maxim dreapta si imi rupea oglinda+ harjonit aripa . Am tipat , s-a oprit (fiind coloana de masini pe strada). Omu a coborat ,a venit, a vazut si imi spunea ca nu a auzit nimic nu a simtit nimic(daca nu s-a uitat in oglinzi,deh!) . Mi-a pus 50 lei pe bord , si mi-a zis ca mai mult de atat nu e o oglinda la dezmembrari si a plecat. am numarul de la masina si marca masinii. Pot merge sa declar la accidente usoare ? Care este procedura, si se poate face pe asigurarea lui ?
adi_ar
Poti merge insa daca ai acceptat cei 50 lei se cheama ca ai fost despagubit iar acum umbli dupa foloase necuvenite!
andreiask
Nu am acceptat . i-am si spus omului ca mergem sa facem o amiabila , sa o fac pe asigurare, ca e vb de indreptat si vopsit aripa , + inlocuit oglinda (cochilia). S-a urcat in duba si si-a vazut de drum. Am sa merg maine la Accidente usoare ,sa vad ce e de facut. Multumesc smile.gif
Kojak
Du-te la Politie, la constare, sa ramana marlanu' ala fara permis.

Sigur n-o sa declare nimic ala in urmatoarele 24 ore.

Cu putin noroc poate-si pierde si slujba, genu' asta de oameni nu merita nimic!
Iulikk
QUOTE(adi_ar @ 31 Jan 2014, 20:08)
Poti merge insa daca ai acceptat cei 50 lei se cheama ca ai fost despagubit iar acum umbli dupa foloase necuvenite!
*



Ce dovezi ai ca ala i-a dat 50 de lei? icon_mrgreen.gif
adi_ar
Nu este nevoie sa am eu dovezi!
Odata ce incearca intocmirea PV la politie si deschiderea dosarului RCA, va fi chemat si vinovatul. Acesta cu certitudine va declara ca s-a inteles cu partea vatamata si i-a platit suma de ... lei, ceea ce va ridica o suspiciune de tentativa de frauda.
Asiguratorul va folosi orice asemenea decaratie pentru a nu plati despagubirea.
aqua
si ala daca zice ca a mancat spanac cu ceapa inainte sa conduca, asiguratorul va fi ferm convins ca asa este si evident va refuza, pe buna dreptate, despagubirea....
cum pana mea, ala indruga ce vrea el pe acolo, ca i-a dat si 3 mici si-o bere, si ceilalti le transpun oficial in refuz de despagubire
adi_ar
Mai da' ce stiti s-o dati la intors!
Mai sus scrie omul ca a primit 50 lei iar dupa aceea intreaba daca poate sa mearga la politie. Eu ii atrag atentia ca asta poate constitui tentativa de frauda deoarece ar insemna sa primeasca despagubire de 2 ori iar voi o intoarceti! mad.gif
Odata ce vinovatul declara ca a platit despagubire, asiguratorul este indreptatit sa nu plateasca decat dupa verificari. Se vor face verificari (insa asta inseamna 90 zile) si daca se constata ca unul sau altul a mintit, acela va da socoteala, dupa caz!
Acum, ca este o prostie sa dai bani fara martori si/sau inscrisuri drept despagubire daca detii o asigurare valabila, asta-i alta socoteala!
aqua
pai eu n am inteles din postul lui ca s-au inteles pentru aia 50 lei, ci doar ca i-a lasat pe bord si a plecat pur si simplu, fara sa l intereseze daca celalalt e sau nu de acord
si acum o iau invers, sa zicem ca se intelegeau, el lua banii si dupa aia se ducea si il si reclama, daca nu au fost martori credibili in jur banii aia sunt bonusul lui
adi_ar
Incearca! Posibil sa te trezesti cercetat pentru inselaciune!
Daca iti lasa banii pe bord si pleaca, datoria ta ar fi sa mergi la politie, declari cele intamplate, predai banii "gasiti" si astepti sa fie intocmit procesul verbal de constatare.
Dupa ce se indeplinesc formalitatile, poti sa soliciti asiguratorului despagubirea (presupunand ca are RCA).
Neprocedand astfel, concluzia ar fi ca ai acceptat respectiva suma ca pe o despagubire.
... dar am cam luat-o pe aratura cu speculatiile!
Kojak
Daca boolangiu' ala de dubar i-a aruncat pagubitului in scarba / la misto etc. 50 lei si ulterior a spalat putina, nu se considera ca pagubitul si-a si insusit banii aia, mai ales daca nu au fost martori.
Puteau f. bine sa cada pe jos (afara din masina, i-a suflat o rafala de vant) si gata.
Deci nu se pune problema de acceptare de asa-zise foloase necuvenite. wink.gif
vallixx
Bah, io as face cum zice adi.
M-as duce le Politie, as declara ca m-a lovit idiotul care conducea duba cu nr. ......
si cand l-am confruntat mi-a aruncat 50 de lei la shto si a taiat-o.
Eu nu accept niciun ban, vreau reparatie pe RCA.
Sa umble ma'sa prin dezmebrari sa caute oglinda cu 50 lei, nu io.......



andreiask
Am revenit. Am fost la politie, am declarat. Agentul constatator a fost foarte ok in tratarea cazului. A ramas sa ma sune cand da de faptas, masina fiind pe firma. Acesta bineinteles ca nu s-a prezentat pentru declararea accidentului.
UXE
Sa ne zici ce fata face cand ii suspenda permisul biggrin.gif
Kojak
QUOTE(andreiask @ 3 Feb 2014, 13:02)
Am revenit. Am fost la politie, am declarat. Agentul constatator a fost foarte ok in tratarea cazului. A ramas sa ma sune cand da de faptas, masina fiind pe firma. Acesta bineinteles ca nu s-a prezentat pentru declararea accidentului.
*



Foarte bine, felicitari! aplauze.gif

Respect!
Maxy25
Stai linistit ca pentru o oglinda rupta nu se mai obosesc aia de la rutiera sa-l caute.
Eu am fost intr-o situatie relativ apropiata adica, aripa putin indoita , cu tot cu declaratii (PV) la Politia DN1 (Sinaia) si l-au si vazut pe faptas si pe camera (era din Bucuresti barosanu') si nici pana in ziua de azi nu m-au chemat nici pe mine, nici pe el la sectie sa-i traga o amenda + suspendare pentru neprezentare la Politie pt. comitere accident . De la respectivul incident au trecut vreo 5-6 ani . Clar au si uitat si aia(politistii) si ala (barosanu') ati uitat ca traim in Romania .
vali.eo
Am patit-o si eu. In dimineata asta cand plecam la serviciu am gasit-o asa in parcare. E o parte buna, si una proasta. Cea proasta e ca locuiesc langa un liceu (si scoala generala ) , iar desi parcarea este cu plata foarte multi vin sa-si ia copii si parcheaza pe locurile astea pentru 10-30 de minute. Partea buna e ca liceul este fix langa blocul meu si este posibil ca una dintre camerele de supraveghere sa fi surprins momentul in care masina mi-a fost lovita. Dar nu pot sa vad singur inregistrarile. Pot sa ma uit doar cu politia si cu directoarea de fata.
Sa dau declaratie in speranta ca o camera e salvarea mea, sau sa-mi vad de treaba si sa o repar pe banii mei ?

Liceul [attachmentid=1627933126]


Locul meu de parcare e cel dintre Opel-ul negru si masina visinie, pe partea stanga [attachmentid=1627933127]
sorin1983
parerea mea e sa nu te agiti... nu are liceul ala camere sa vezi ceva... mare lucru daca se vede ceva prin curte smile.gif vezi-ti de treaba si nu pierde timpul aiurea.
andreiask
Am revenit. Dupa 6 luni am reusit sa intru si in posesia procesului verbal si al asigurarii actuale. Cel care mi-a lovit masina a incheiat alta polita intre timp, la alta firma. Am fost nevoit sa iau legatura telefonic cu el ( aveam numarul in dosarul de la politie ridicat azi). Dupa parlamentari intregi, am ajuns la concluzia ca este de rea credinta si nu vrea sa imi dea o copie dupa vechea asigurare, invocand faptul ca nu o mai are. Am fost la Astra la sediu, unde am pierdut 1-2 ore sa mi se faca dosarul de dauna. Am facut si cont la banca, ca asa se lucreaza. Acum practic pot sa ma duc la service-urile autorizate de ei sa imi repar masina. In concluzie , cu rabdare si timp poti sa iti repari masina pe RCA-ul vinovatului, chiar daca este vorba de o ogilnda si o aripa. Apropos, la un alt service imi facusera un calcul estimativ pt. reparatie, 450 lei cu piese din dezmembrari. Bizonul a ramas si fara permis 3 luni + amenda.
UXE
Bravos... bine ca l-ai ars pe fraier.
andreiask
Ce recomandati: reparatie in service acreditat de firma de asigurare sau plata in regie prorie ?
andreiask
Am ales reparatie in regie proprie. Am luat deja piesele (aripa si oglinda). Oglinda am montat-o deja, aripa urmeaza saptamana ce vine. Din fericire este alba, si in stare excelenta, deci am scapat de vopsitorie. Cost total 120 lei + 36 lei cheia cu clicket si 2-3 capete tubulare. Valoarea de despagubire in regie proprie este de 604,46 lei.
andreiask
Scuzati de post triplu, dar nu am optiuni de edit.

Am primit banii, intre timp am facut si masina cat am fost plecat la tara. Per ansamblu sunt foarte multumit, intrucat am ramas si cu mai mult de jumatate din bani . Deh, cand sti sa ti-o repari singur .
Tince1290
bravo man...felicitari!
corneliassy
QUOTE(andreiask @ 30 Aug 2014, 09:37)
Am ales reparatie in regie proprie. Am luat deja piesele (aripa si oglinda). Oglinda am montat-o deja, aripa urmeaza saptamana ce vine. Din fericire este alba, si in stare excelenta, deci am scapat de vopsitorie. Cost total 120 lei + 36 lei cheia cu clicket si 2-3 capete tubulare. Valoarea de despagubire in regie proprie este de 604,46 lei.
*


Pai sa inteleg ca aia de la service pe devizul de reparatii au trecut cca 750 de roni?
andreiask
din ce am vazut in acte, suma maxima pe care o putea plati asigurarea in acest caz, catre service, era de 1800 lei. In regie proprie 604 lei
corneliassy
Waw, 1800? La asigurari poti sa ceri banii de pe devizul de reparatii mai putin TVA-ul daca ti-o faci in regie proprie. Am avut si eu un caz asemanator si pentru o aripa si o bara de vopsit numai coltul am luat 550. Bara nu voiau sa o vopseasca toata pt ca pe coltul opus avea zgarieturi de alta culoare. Plus ca bulanii de la asigurari l-au intrebat pe ala care a dat peste masina mea daca era stationata unde oprirea este interzisa ca dupa aia sa ma prind ca de fapt la accidente de genul asta fac amandoi soferii 50-50% si dupa aia retrogradezi la bonus malus.
andreiask
pai in regie proprie am facut-o. muuult mai avantajos pentru mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.