Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce service sa aleg??
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
siporazvan
Sunt din Bucuresti si nu stiu la ce service din Militari sau Drumul Taberei sa ma duc. Serus nu intra in discutie. Astept niste raspunsuri. Mersi!
Valisor
Incearca la Auto Cobalcescu din Drumul Taberei, eu ma avut masina acolo si a iesit destul de bine. Din pacate acum o am iar lovita, dar trebuie sa astept 2 sapt pana pot sa o duc in service, mi-am facut deja programare pentru data de 31.07
sorin2003
Ai Casco!!! Ca altfel te va costa o groaza de bani:(
disperat
Pentru o problema asemanatoare (far, capota, bara, aripa fata - toate inlocuite + revopsire lateral) am fost la Serus. A iesit OK, nu stiu cat a costat ca am folosit Casco. La ce preturi au ei, banuiesc ca a fost cam multisor. Cand am luat masina am fost placut surprins. Jumatate din masina arata ca noua.
SorinN
radmasa.gif
Eu as fi fost placut surprins daca ambele jumatati aratau la fel...
disperat
Masina era zgariata superficial pe lateral. Ei au reparat si "defectele" acumulate anterior, au vopsit si pragul (care era plin de stropi de bitum) Daia am fost surprins, ca pentru o zgarietura atat de mica s-a revopsit si reparat jumatate de masina. E bun si Casco asta la ceva....
bucu6
Acum banuiesc ca depinde si de firma de asigurare, ca am inteles ca sunt unii asiguratori care mai stramba din nas si cand se repara fix ce este stricat....
mihaiyak
problema 100 % asemanatoare. am busit farul, bara ,aripa ,masca si strambat capota fata pe partea dreapta. nu am avut casco , am dus-o la mavexim targoviste si in 5 zile era gata , nici o diferenta de culoare ,total: 37.000.000 ce parere aveti? e mult ?
Vlad Georgescu
Am si eu un Renault Symbol Phase 4 echiparea Dynamique.

Are geamuri si oglinzi electrice iar controalele (butoane pt geamurile electrice si joystick-ul pentru orientat oglinzile) sint pe usa din stinga fata (usa de la sofer).

Din pacate pe usa asta a aparut o lovitura de piatra (tabla indoita si vopsea zgiriata), pe care o pot repara pe CASCO, sau pot s-o las asa.

Intrebarea este: daca o repar, sint astia de la service in stare sa demonteze si sa monteze usa corect?

Mi-e teama ca dupa aia nu vor mai merge controalele!
C a t a l i n
Nu e aša mare filozofie acolo... sunt doar nište mufe ce trebuie reconectate...
CGB
dupa ce-am schimbat o aripa gasita sparta in parcare, am gasit usa spate lovita de-un carucior in parcare la carefour. plus alta zgarietura pe cealalta usa spate. am ajuns la concluzia ca nu mai merita efortul sa repar toate rahatelurile astea. pt ca oricum se gaseste un om de bine care sa le faca la loc. cand oi vinde masina le repar pe toate si gata. pana atunci nu mai merg in service ptr orice zgarietura.

daca o faci in service renault or sa faca treaba ca lumea. dar nu stiu daca merita efortul ptr o simpla zgarietura.
DnI
daca e putin stramba ti-o trage cu arc electric , nu observi nimic dupa.
izoleaza doar nu cred ca iti scoate usa din balamale.
wolfin
dezamagit de automarcus pantelimon.

au schimbat parbrizul, si au lasat in urma o mizerie de neinchipuit.
dupa ce le-am batut obrazul, au suflat mizeria cu compresorul. oare unde s-a dus toata mizeria? in bord 022.gif 022.gif 022.gif 022.gif
mihaiyak
am aripa de pe stanga spate in 2 locuri stramba, nu mai mult de 2 sau 3 mm deci superficial.cum pot s-o indrept fara sa o revopsesc?
hellcat
Depinde de zona in care sunt acele mici infundaturi...poti ciocani cu ciocan de tinichigerie de cauciuc dinspre interior. Si eu am o infundatura fina pe aripa spate (nu-i sarit nici macar lacul) si nu-mi vine deloc s-o repar...asta presupune sa decapez vopseaua din fabrica = posibile probleme pe viitor.
wolfin
revin la ce am spus mai sus.
au montat gresit parbrizul. deci =>fugi de ei
cameleon_boy
Va salut,saptamana trecuta ma intorceam de la Rasinari cu Renault,si cand sa ajung acasa m-a pupat in fund un Bmw cu un tigan manelar care a sarit si la bataie.Ma rog l-am linistit la politie a facut fite ca nu imi da Rca ca eu sunt vinovat nu el,la sectia 21 se cunostea cu toti politistii dadea noroc cu toti,chiar nu stia nici sa scrie,un amic de al lui agent i-a scris declaratia,in fine pana la urma am luat rca am vb cu brokerul meu la care am asigurata si cealalta masina,si mi-a zis sa o fac pe casco si isi iau ei banii de la rca ca nu o sa platesc nimic la anul ca penalizare.Eu bucuros gata o repar am niste prieteni la un service dacia-renault m-a programat joia aceasta ,dar deoarece plec la mare am zis sa o duc pe 16 ,pana atunci imi vine si bara,la o privire atenta am obs cu baietii de la service ca am si putin deplasat stopul drepta,calca putin portbagajul pe el,sa innebunesc,dupa aceea imi da mocheta la o parte si vad ca planseul portbagaj are si 3 cute si cam 1 cm distanta intre vechea bara care este f putin turtita, la lampa numar si planseu portbagaj.Acum mi-au spus ca nu e nici o problema mi-l indreapta ca nu e f grav cu ciocanul si il revopseste si va fi ca noua.Acum problema am vb cu un alt prieten si mi-a zis ca o sa imi puna si sudura cand il indreapta plus ciocan si din cunostintele mele de biochimie /chimie stiu ca cu sudura pot pierde grundul de sub masina si f cert imi rugineste.Voi ce spuneti se poate repara usor? va rugini? sa nu ii las sa il indrepte sa imi puna decat noua bara si sa las asa?Nu va pot spune ce suparat sunt si cata ura am pe **** acela analfabet ,care se credea mai presus decat si Politie.Am ajuns la concluzia traim intr-o tara infecta in care cocalarii sunt la putere,Politia tine cu ei si noi cei de rand suntem calcati in picioare de ei ,mafie pe peste tot.Va multumesc frumos .
cmandrei
Ca te-a lovit (si modul in care a reactionat) poti fi suparat pe el nu pe tara si pe politie. sad.gif smile.gif

Una peste alta sudura nu e cea mai buna solutie pentru tabla dar uneori nu ai ce face ... daca cei de la service o repara bine/corect nu vei avea probleme ani buni ... dar oricum va fi o zona "sensibila".
hellcat
@cameleon_boy: Stai linistit, dupa interventiile cu sudura si ciocanul, locasul rotii de rezerva si zonele adiacente se "regrunduiesc". Sa nu trateze tabla dupa o interventie ar insemna chiar treaba de mantuiala...dar tu stii cel mai bine pe mana cui ai lasat masinuta. Ca sa fii sigur, insa, n-ar strica o discutie cu cine se ocupa de masina.
mihaiyak
un prieten a avut un megane 1 cu aceeasi problema, a iesit la ciocan , fara sudura si cei de la service au grunduit-o pe sus iar pe jos au dat cu grund si antifon.

acum despre adanciturile mele din aripa stanga spate. ele sunt foarte mici ar putea fi indreptate cu un ciocan special, dar nu am acces la ele,fiind mocheta in portbagaj .la mavexim targoviste mi-sa spus ca ventuzele folosesc si temperatura mare deci vopseaua se va pierde si tre revopsita , si mi-a indicat sa o las asa ca merge . nu stiu ce sa fac , ventuze care pur si simplu sa traga tabla la linie nu exista? si daca exista unde?
gti_mars
Stiti care este cel mai bun service ? Acolo unde ai prieteni . Eu ma duc la un service de care toata lumea fuge. Dar daca ai prieteni este cel mai bun !
jri22
eu am avut o problema cu o usa+prag laterale infundate pe care le-am rezolvat(pe CASCO) la un service de pe linga Vitan-CET denuimt DAB care cica ar repara exclusiv Renault...lucrarea a fost executata excelent-nu se cunoaste nicio diferenta iar devizul afost aprx 1300 ron,care nu mi s-a parut exagerat...singura problema:timpul alocat executiei:5 zile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.