Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan piele se deterioreaza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Kata
Salutare,

La Clio-ul meu bicorp Extreme volanul e imbracat in piele.

Am observat cu destul de multa neplacere ca pe partea dreapta a volanului, pielea a inceput sa se deterioreze in sensul ca au aparut pe ea crapaturi, rosaturi.

Nu pot sa-mi imaginez de la ce o fi. Ideea e ca acu cateva saptamini am fost cu masina in service pt alte probleme si cand am ridicat-o volanul era infasurat intr-o folie de protectie de plastic (un fel de punga). Oare l-or fi zgariat ei, dar cum? Daca nu, e posibil sa se fi deteriorat singur? (de la soare, etc)

A mai patit cineva asaceva? Se poate schimba pe garantie oare?

Merci
hellcat
Eu am observat acelasi aspect la un Clio III, masina de serviciu si test drive, in sensul ca respectiva piele s-a ros si exfoliat accentuat, in conditiile in care masina are un an si nici 30.000 km.
Urmatorul aspect ar fi ca volanul se poate schimba pe garantie...adica e evident faptul ca materialul a fost de slaba calitate si nu exista urme de taiere, intepare...etc.
Iar folia aia de celofan care se pune la intrarea in atelier e folosita de toate service-urile...tocmai pentru a nu murdari volanul, a nu-l zgaria...si se pune de la receptie.
Kata
@hellcat

Ar fi o chestie buna sa se poata schimba pe garantie.

Ciudat e ca a fost prima data cand am gasit folia pe volan si parca inainte volanul nu era deteriorat.

Nu ca as suferi de paranoia, dar ma intreb: oare ar fi in stare vreunul de la service sa-mi schimbe volanul?
Kata
@hellcat
esti sigur ca se poate schimba pe garantie? stii asta sigur...?

am auzit ca pe la alte marci nu prea schimba baietii asaceva....
CGB
ma intreb daca aia de pe volan chiar e piele. piele naturala.
io am mari dubii. si cred ca e "piele ecologica". adica musama.
hellcat
Da, stiu si sunt sigur! Dar pentru inlocuirea volanului cred ca e necesara o vizita intr-un service Renault, nu?
alin75
Sunt de acord că pielea de pe volan, este de proastă calitate. La mine, în partea stângă, în zona unde țin mai mult mâna pe volan, acele striații de pe piele, au început să se aplatizeze (adică porțiunea de piele de acolo este deja netedă). Nu mă deranjează foarte mult, dar în ritmul ăsta, pb. în câțiva ani pe acea porțiune va fi neted ca sticla, iar în rest plin de striații.
gigiabrudan

am si eu exact aceeasi problema cu volanul de piele, masina are 14.500 km si volanul in locurile de unde il tin eu de obicei este puternic deteriorat, nu doar ca e mai lucios, dar pur si simplu cred ca se rupe musamaua aia de pe el, pt ca piele nu prea cred ca e.
am avut laguna din 2002 cu volan de piele si era impecabil dupa 190.000 de km.
saptamana viitoare sigur voi merge in service sa mi-l schimbe.
sper sa mi-l schimbe, daca nu voi reclama mai departe.
ciobi
Hehehe///la mine (are 55000 km masina) in partea stanga unde are sustinerea pentru mana si care nu este din piele ci dintr-un cauciuc bag de seama....s-a rupt. Cad bucati de cauciuc cate putin cate putin in fiecare zi.deja se vede de dedesubt a volanului...materialul dur...otel..fier...ce o fi acolo. Am postat deja niste preturi pentru un volan nou...la dealer in Bucuresti este intre 1300 si 4500 de euro. Vine cu tot cu airbag...daca va incalzeste cu ceva. Distractiv e ca tipul de la Cobalcescu mi-a zis ca s-a codit vreo juma de ora sa ma sune...ca ii iera teama ca ii zic ca e nebun. Pai la 4500 de euro cumpar o masina second hand. Ok o fi el Clio Sport...dar un Clio Sport nou e 21 de mii...iar volanul costa chiar si 4500 euro???? adica 20% din valoarea masinii...Imi imaginez ca daca iei piesele pentru masina...una cate una...ajungi la valoarea unui Porsche? Cine stie... Am trimis un mail la fullleather...sa vad daca cumva se poate repara chestia aia...caci atatia bani pe un volan...mi se pare nu mult...ci uluitor de exagerat. Asa ca dati-le cu alifie...cu creme de la sotii/prietene...sa le intretineti..caci daca garantia nu mai este...atunci e de rau. Glumeam cu creme si alifii...dar...la banii astia...Oare volanul asta de 4500 de euro vine cu tot cu motor?sau cum? La Augsburg era "doar" 3300 lei.Bafta
sobolanu'
Problema deteriorarii volanului am observat-o si eu la masina ( Megane 1 ) inca de pe la 30 k. Original volanul nu era imbracat in piele , tineam mana direct pe plastic. Am rezolvat problema cu o husa de piele pe care am cusut-o singur pe volan
Mi-a luat vreo 2 ore dar cred ca acum as fi in stare sa-l dovedesc sub o ora. Masina are acu vreo 8o k si volanul e perfect - inclusiv senzatia la atingere e mult mai marfa. La problemele pe care le aveti (la asa putini kilometri) parerea mea e ca pe volan aveti piele de plastic. Rupeti-i !
cj98czh
Meganul meu are 118.000 si este din 2001 iar volanul de piele este in perfecta stare...deci nu stiu ce sa zic...
desk
DE UNDE AI GASIT HUSA DE PIELE CA S-O COSI CA MAI VOR SI ALTII
AM UN MEGAN 1 CU ACEEASI PROBLEMA
andrei
La mine in partea stanga unde tin degetul mare pare ca s-a "topit" pielea. Arata ca un cauciuc topit. Ma mir totusi ca nu s-a rupt "sfoara" care il leaga. Eh, e ultima masina franceza pe care o mai iau!
B-84-HWH
Tot la Clio Extreme am patit-o si eu...

La drum intins tin mana stanga mai infipta in volan si, evident, transpir mai mult. Exact in locul acela "pielea" s-a deteriorat vizibil - s-a tocit si s-a deformat.

Am sperat intr-o revenire si am condus vreo luna tinand mana altfel decat eram obisnuit moment in care si-a mai revenit in primul loc dar a inceput sa cedeze in locul alternativ ales.

Am trecut la solutii elaborate, vb cuiva de mai sus - creme si altele - inclusiv specializate pe piele auto(o firma spaniola al carei nume nu mi-l mai amintesc,din pacate, ce oferea servetele de curatare si crema de hidratare). Rezultate minime cu costuri considerabile.

Am trecut la solutia inlocuirii, nu a volanului pe care il banuiam scump, ci a pielii. La fullleather.ro se poate face volanul in piele dar tipul de acolo sustine ca e o munca titanica, il cred pe cuvant, si ca nu il face decat daca face toata masina. Costul pentru piele in toata masina din semnatura 1000 EUR, deci ceva mai ieftin de 1/4 din volanul nou.

Sper sa va fie de folos experienta mea, eu il astept sa se usuce de tot si sa cada(volanul desigur), ca sa fiu obligat sa dau o caruta de bani pe una din solutii.

Si...aveti grija pe unde va tineti mainile... wink.gif
Kata
Am fost la Serus cu masina sapt trecuta si am programare sapt asta la inlocuirea volanului pe garantie.

Va mai tin la curent cu cele intimplate si eventual sa pun niste poze...

Merci.
hellcat
DA,...asa sa faci... smile.gif
Kata
Salutare,

Revin ce-i drept cam tarziu cu ultimile detalii:

saptamaina trecuta am fost programat si mi-au schimbat intra-devar volanul la Serus. Operatia a fost extrem de simpla si a durat doar 5min: s-a scos airbag-ul vechi, s-a desurubat piulita centrala care tinea volanul si apoi s-a pus cel nou de piele si s-a strans piulitza la loc. De asemea s-a pus vechiul airbag.
Cei de la service au zis ca au fost un gest comecial din partea Reno romania ca de obicei nu se schimba asaceva. Bine ca s-a terminat cu bine!

Vedeti mai jos niste poze cu vechiul volan cum ajunsese:

Pe partea stanga:
user posted image

user posted image

Sus:

user posted image
Manuel
Am observat si eu o oarecare uzura a volanului, in principal zgarieturi de la verigheta, asa ca mi-am luat un manson din piele. Sper sa-l mai protejeze cat de cat...
[attachmentid=1627413815][attachmentid=1627413816][attachmentid=1627413817]
desk
cred ca esti singurul si unicul in istoria renault la care i s-a schimbat volanul; ai fost baftos
cmandrei
Manuel ... arata chiar ok smile.gif up.gif
Manuel
Merci. Costa 35 lei si sunt si pe gri smile.gif
cmandrei
Piele piele la 35 ron ? nu pare foarte gros am dreptate ? gri - adica ceva mai inchis decat ceea ce ai tu nu ?
Manuel
Pai asa scrie pe cutie "genuine leather". Are si un petec de material, cum se pune la incaltaminte. Acuma ce sa zic... chiar de n-o fi ea "genuine"... daca m-o tine macar un an de 35 lei sunt multumit.
Gri... adica erau mai multe nuante, mai deschise si mai inchise.
Kata
@Manuel

de unde ai luat mansonul ala?
Manuel
De la magazinul de piese al unui prieten. Daca mai vrea cineva, pot aduce la Sovata.
b1gy
In bucuresti sunt doi baieti care se ocupa cu reconditionarea volanelor. Am ramas chiar surprins cum putea sa arate un volan tocit reconditioat de ei!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.