Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Torpedou cu racire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dflorea
Salutare la toata lumea,

Proaspat posesor de Symbol, dupa diverse topicuri citite pe aici nu am gasit nimic referitor la posibilitatea racirii torpedoului, la cine nu are asa ceva...

Desi nu este ceva foarte impresionant, cred ca la un drum mai lung cand tot ce ai de baut in masina s-a transformat in ceai, este totusi destul de util, chiar daca nu este o racire spectaculoasa.

A incercat cineva sa adapteze ceva pentru a putea face asta ? Vreo conducta care sa conecteze AC-ul de torpedou ?

Multam !
Dan
pegas
eu nu am nici o conducta care sa se conecteze la torpedou. exista o trapa in spate, care cred ca ar avea acest rol, dar repet, la mine nu e conectata la nimic.

TOTUSI, temperatura din torpedou este cu muuulte grade mai mica decit cea din masina. deci cumva ceva raceste torpedoul...
dflorea
Din ce am inteles, pe la cele care au aceasta facilitate, in spate este o nisa prin care intra aerul rece de la climatizare, si care poate fi acoperita in caz ca nu vrei sa-ti raceasca torpedoul.

Ca este mai rece, este oarecum normal avand in vedere ca nu bate soarele in el, dar cu ajutorul unui jet de aer rece ar putea fi si mai eficient...
C a t a l i n
Din "tulumba" de climatizare pleacă un tub flexibil cu izolație pe el, și intră în torpedou, în varf are un căpăcel.

dflorea
Se poate cumva, cand ai niste timp liber, sa pui niste poze ?

O sa incerc si eu sa gasesc un model la care sa ma uit si cine stie, poate reusesc sa fac o treaba.

Multam !
C a t a l i n
Nu prea am cum face poze... Ce am scris am văzut la o Laguna II cu climă... Principiul e același, trebuie să verifici dacă unitatea de climatiyare de pe mașina ta are acel ștuț unde să poți atașa un tub, pentru dirijarea aerului rece spre torpedou...
hellcat
La symbol nu prea ai cum sa-i faci torpedoul cu refrigerare...nu are din standard si nici nu se mai poate modifica...
dflorea
Deh....
Daca e asa, este neplacut. O sa mai sap un pic, si sa vad daca se poate face totusi ceva. In principiu trebuie pusa o conducta intre cutia vaporizatorului si torpedo. O sa ma documentez si poate am noroc. Daca este accesibila, atunci n-ar trebui sa fie prea dificil iar cum se obisnuieste folosirea matritelor la mai multe modele.... Poate este posibila atasarea unui 'stut' pe acolo.

Om vedea... Oricum, e interesant.
Daca reusesc ceva o sa anunt.

Multumesc
pegas
sau o conducta atasata la ventilatie picioare
dflorea
M-am gandit si la varianta asta, doar ca e un pic neplacuta. Vara sa zicem ca e ok, dar iarna, pe acolo vine aer cald pe care nu vrei sa-l bagi in torpedou. Si parca n-as face ceva 'demontabil' in functie de sezon. Poate daca gasesc o soluti estetica si neobservabila... Nu stiu...
pegas
pai oricum, din fabrica tot asa ceva cred ca era... furtun.

sau poate e capacul mare din spatele torpedoului care se poate scoate/pune la loc. ar fi loc destul de mult sa intre aerul de la aeratoarele de picioare.
dflorea
Este o varianta si prin capacul mare, dar cred ca mai degraba prin gaura mica care mai este acolo. N-are rost sa se desfaca un ditamai capacul. La clio 3 m-am uitat mai devreme si este o gaurica mica sus in partea stanga si un furtun in spate care se duce undeva.... Cum zicea si hellcat, nu cred ca se poate folosi un sistem similar si in cazul asta, dar poate prind sa vad un bord desfacut si ma elucidez atunci.
Poate mai este cineva pe aici care stie mai bine si poate sa dea un sfat, dar pana atunci mai este de studiat.

Probabil ca la inceput, tot de varianta cu captarea de la ieririle spre picioare o s-o aplic. Cand o sa am ceva timp o sa studiez mai mult problema si o sa caut ceva care sa nu arate a improvizatie. Legatura la torpedou se face destul de usor, si nici nu se vede. Mai dificil este cu captarea aerului. Ideea este sa se capteze doar o parte din aerul care merge la picioarele pasagerului.
pablo
Nu e o solutie sa pui in paralel cu aerul care vine la picioare un tub care sa mearga sa-ti raceasca/incalzeasca in torpedou ! Trebuie pus in paralel cu tubul pe care vine la aeratoarele frontale.

Intrebare:
Cei care au noul Symbol au torpedou cu refrigerare ?
Bordul + AC automat semana destul de bine cu cel de la Clio bicorp 2.2. La Clio din semnatura torpedoul e cu refrigerare dar de unde vine nu stiu (inca).
bucu6
la noul symbol torpedoul nu are refrigerare....la naiba...nu are nici macar bec pt iluminare sad.gif(
Florian_2.2TDI
smile.gif) saracu symbol nu are bec si buton in torpedou anumite refrigerare
ontopic: mai bine decat sa te complici cu interventii destul de complicate dupa parerea mea (si am studiat traseele de la ac si sunt un inginer in devenire tongue.gif ) nu prea vad cum s-ar putea splita o conducta pt a racii torpedoul mai degraba un traseu de la un aerator...mai bine iti pui niste rezerve frigorifice in torpedou biggrin.gif...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.