Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Brasov- Sibiu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
zfmflorin
As dorii sa plec acum la Ocna Sibiului, dar nu as vrea sa ma impotmolesc in trafic pe caldurile astea si cu un copil mic in masina.
Vreau sa stiu daca mai sunt portiuni de drum in lucru. Si daca da, cam cat ar dura drumul.
Multumesc pentru promptitudine.
mauru007
Multe semafoare dupa fagaras spre sibiu. Se lucreaza la greu. Timp de mers pentru duba 3.5 t cam 2:00 ore maxim 2:30.
bog_cip
Am mai spus pe un alt topic:
- semafoare foarte multe 47 mai exact intre bv - sb , au aparut acuma si dupa fagaras - brasov.
- circulatie la greu si atentie a nu se trece pe rosu , stau baietii la strins permise , nu mai stau cu radarul
In concluzie recomand BV - sighisoara - medias - copsa - SB un plus de 40 - 50 km
sau drum mai prost un pic BV - sighisoara - agnita - SB cam ~40 km
b34uen
f multe semafoare 40 km -1h
hash
Au terminat reparatiile ? Cine a mai fost de curand ?
deconectat
Am fost eu acum 2 saptamani si inca se lucra si erau semafoare la greu. Dupa stadiul in care erau lucrarile atunci, nu cred ca au terminat. Noi am fost sambata seara (parca, oricum era traficul foarte aglomerat) si am facut aproape 4 ore de la brasov la sibiu.
hash
Multumesc. Deci nici o imbunatatire.
MMD
Stie cineva cum se mai circula acum intre Brasov si Sibiu? Mai sunt lucrarile acelea? Dar intre Sibiu si Rm. Valcea?
cmandrei
Sibiu - Rm.Valcea = e ok ... un singur semafor (destul de rapid)
danbravoksv
Brasov -Sibiu se circula aproape la fel de prost ca in vara.
Nu mai sunt chiar asa de multe semafoare dar tot greu se circula.Nu mai vorbesc de faptul ca sunt portiuni cu drum facute praf,altele asfaltate iar diferentele de nivel dintre ele pot fi chiar si de cativa zeci de centimetri.E ca naiba oricum.
Bafta.
tzk
e exact cum zici , dar au disparut diferentele de nivel, au frezat capetele portiunilor asfaltate
jammers
Am trecut luni noapte pe Sibiu- Brasov. E mult mai bine ca in vara, 125 de km cam in 2 ore 30. Mai putine stopuri, mult mai putine stopuri, insa noaptea sunt capcane. Ideal luati un tir sprinten in fata si cand se hurducaie nasol reduceti viteza. In tot cazul, e crima sa spargi un intreg drum de doi ani de zile si sa nu faci aproape nimic.
E o chestie care miroase clar a bani luati si nimic facut sau facut doar zgomot.


QUOTE(tzk @ 28 Oct 2007, 15:51)
e exact cum zici , dar au disparut diferentele de nivel, au frezat capetele portiunilor asfaltate
*


adi_ar
Au frezat ei ce au fezat dar tot denivelat este !
Pana ieri am tot sperat ca este doar o "faza intermediara" dar nu-i asa, denivelarile alea sunt definitive.
In conditii de ceta deasa prin zona Fagaras - Codlea am facut noaptea 4 ore iar ziua 3-3:15 ore.
nitz
Am fost ieri pe Brasov - Sibiu - Pitesti - Bucuresti. Pe Brasov - Sibiu nu mai sunt semafoare, au aparut niste variante ocolitoare temporare in jurul podetelor in constructie. Se circula fluent, dar drumul este foarte denivelat. Nu sunt gropi, ci straturi de asfalt de diverse inaltimi care se termina sau incep brusc. Peticeala facuta de mantuiala.
bog_cip
Da si acele ocolitori au incaput sa capete cratere, sleauri. Asa ca mare grija mai ales pe tronsonul Codlea - Fagaras.
sebybv

Ceva noutati despre portiunea Brasov -Sibiu?

Au mai asfaltat ceva? Unde sunt cele mai naspa portiuni?

Oscilez intre 2 variante sa plec din Brasov spre Arad:
1. Brasov - Sibiu - Deva - Arad
2. Brasov - Sighisoara - Medias - Sebes - Deva - Arad

Voi ce-mi recomandati?
adi_ar
Daca este sa alegi a doua varianta obligatoriu sa fie:

Brasov - Sighisoara - Medias - Sibiu - Deva - Arad

altfel ai sa regreti !

Eu totusi zic sa mergi pe prima varianta.
Mai usurel pe BV-SB, apoi nu mai sunt probleme de denivelari, ci de trafic.
sebybv
Pe a doua varianta am mers asta toamna la Deva, si de la Copsa Mica am iesit in dreapta (peste o cale ferata) spre Blaj, era drumul betonat cu multe denivelari mici, apoi in Blaj era ca dupa bombardament. La intoarcere mi-a zis cel la care am mers ca este o varianta intre Sebes si Copsa Mica, si varianta asta ocolea Blaj-ul. Am mers pe acolo si drumul era mai bun.

Insa as prefera sa merg pe Bv - Sibiu direct, daca as sti ca e ameliorat...
adi_ar
Ameliorat fata de ce?
Mai sus nitz caracterizeaza bine drumul.
Nu prea mai sunt semafoare, pe ici-colo cate o ocolire dar drumul are multe denivelari (praguri).

PS
La zona Blaj - Copsa m-am referit, eu nu am gasit "varianta".
octa74
Confirm partial cele spuse de nitz. Sunt unele portiuni nou facute, pe care se merge foarte bine, semafoare nu mai sunt, la podete s-au facut drumuri care le ocolesc, iar acestea se degradasera pe timpul iernii. In urma cu 2 saptamani, erau in reparatie, acum ar trebui sa fie ok. Una peste alta, drumul e circulabil.
sebybv
M-am hotarat. Mergem pe la Sibiu. Multumesc frumos pentru raspunsuri.
@adi_ar: Ameliorat fata de cum era asta primavara/vara. Erau 40 de semafare intre Sibiu si Brasov. Ma bucur sa aud ca s-a si lucrat acolo.
Legat de "varianta" care ocolea Blajul, nu mai tin minte in ce localitate iesea, dar oricum aproape de Sebes. Sunt niste indicatoare din astea mici gen "sageti", daca nu esti atent le ratezi. ( Eu am ratat in Copsa Mica un panou mare cat 2 etaje care spunea "Blaj la dreapta".... blink.gif )
adi_ar
Cu "iesit" la Sebes, cred ca te referi la Vintu, adica scurtatura DN7 spre Alba, in dreptul complexului Lutch 2000.
Acolo nu este problema, chiar daca ratezi, mergi pana in Sebes (macar este mai bun drumul). Eu ma refer la acea varianta de evitare a drumului infiorator din zona Copsa-Blaj.
Chiar nu stiu pe ce drum ai putea evita drumul rau, exceptand Copsa-Sibiu-Sebes ....
sebybv
Pana la urma am mers direct, BV - Sibiu - Deva - Arad.
Drumul pana la Sibiu m-a enervat teribil sad.gif

La dus am mers relativ bine, am mers mai incet, am mai injurat, dar eram odihniti si a trecut cum a trecut.... Dar la intoarcere i-am blestemat pe aia de stiu sa lase lucrarile asa in doi peri.
Adica mergi o portiune de cca 5 km pe asfalt bun, si deodata "zdrang" - denivelare/denivelari/gropi/santuri, etc.... Frana, 30Km/h, apoi iar dai de o bucata mai buna....si tot asa.... Cred totusi ca sensul Bv - Sibiu e un pic mai bun. Am injurat mai putin...
Oricum, una peste alta, a meritat Austria din plin, cu tot cu drumul naspa de la noi...
burliu
Salut!
Cum se circula in aceasta portiune de drum? Mai sint restrictii? Soseaua este ok?
Batrānul
Drumul este foarte bun, din pdv al asfaltului, dar esti sicanat in continuare de punctele de lucru prevazute cu semafoare; numai intre Fagaras si Brasov sunt vreo 6.
margelatu
Am fost in data de 14 iulie pe traseul Brasov-Fagaras-Transfagarasan. Drumul e inca in lucru intradevar, sunt portiuni cu asfalt nou, care alterneaza cu portiuni cu asfalt vechi,
multe praguri intre aceste portiuni, semafoare, cum sa zic .... nu f multe dar sa zicem suficiente ca sa ti taie elanul, ingustari semnalizate a la Romania(atentie in caz de circulatie pe timp de noapte). Cam atat am avut sa va spun, sa vedem cum vor evolua lucrarile anul acesta, Salut !
Fuzz
Am fost si eu de curand (saptamana trecuta). Pe noapte da, e cam periculos deoarece nu prea exista marcaje, semafoarele ucid toata placerea drumului nou asfaltat. Pacat ca pe acolo e bun drumul spre Balea.
adi_ar
QUOTE(Fuzz @ 11 Aug 2008, 14:24)
... Pacat ca pe acolo e bun drumul spre Balea.
*



Pacat ... din punctul tau de vedere! wink.gif
Fuzz
Pai e pacat, ca daca vrei sa ai parte de drumul cel mai bun trebuie sa treci prin atatea semafoare...am fost de curand la Balea de curand, si e mult mai bine pe partea dinspre Sibiu.

Pentru Bucuresteni, daca vor la Sibiu ar fi bine sa ramana la Valea Oltului.
Batrānul
QUOTE
Pentru Bucuresteni, daca vor la Sibiu ar fi bine sa ramana la Valea Oltului.

Pai daca ramanem la Valea Oltului, cum mai ajungem la Sibiu ? Prin teleportare ? biggrin.gif
vi_escu
Pe valea oltului nu sunt asa mari probleme (comparativ cu sibiu - brasov)
torque08
Salut! A mai fost cineva recent pe ruta Sibiu - Brasov? Se poate circula acceptabil in week-end? Ma intereseaza sa ajung din Arad in Husi. Multumesc
adi_ar
Bine-ai venit pe forum!
In alt context, am raspuns, oarecum, la intrebarea ta, aici.

Nota: Daca doresti sa fii, totusi, tratat serios, ar trebui sa renunti la completarea in bascalie a datelor ! Mai bine deloc !
hash
Se poate scoate 1h45 -2h pe ruta Brasov-Sibiu? Vreau sa merg pe-acolo dar daca dureaza 3h din cauza semafoarelor mai bine merg pe la Sighisoara. Ce ma sfatuiti? Merci!
adi_ar
Intre cele 2 orase sunt 140 Km, fara oras. Ar trebui sa fii foarte rapid sa faci 2 ore dar nu imposibil... fara lucrari!
Eu am facut ~ 2h45min-3h.
Io_mi_s
Vineri d.a. mie mi-a luat cam 3 ore Bv-Sb (si trafic mult); sambata dim., plecat pe la 2:15 din Sb, la 3:55 intram in Bv (cu autoutilitara). Am remarcat ca mai multi veneau spre Sb, decat plecau, deci 2 ore e cam greu de atins.
adi_ar
Adica ai facut Sibiu-Brasov in 1h40 min ???
Ar insemna o medie de ~ 85-90 Km/h.
hash
ViaMichelin da o viteza medie de 82 km/h pe traseul asta .. e clar, nu ma pot raporta la el pentru sectorul de Romania. Cred ca mai degraba o sa consider o viteza medie de 60 km/h. Merci de raspunsuri!
Io_mi_s
QUOTE(adi_ar @ 24 Aug 2008, 21:52)
Adica ai facut Sibiu-Brasov in 1h40 min ???
Ar insemna o medie de ~ 85-90 Km/h.
*


Da. Am resetat CB-u' masinii la MOL-u' de la iesirea din Sb si in Bv am oprit motorul la primele cocoase de camila (sau cum le-o spune). Atunci am observat ca motorul functionase 1:41h (la autoutilitara cu pricina e si o functie de genul asta). Imi pare rau ca n-am vazut postarea ta de ieri, pt. ca azi dim. aflam si vit. med. (ce-i drept, pana la Gl, dar in oras intram la exact 8:02). Oricum, fac traseul Gl. -Sb. cam la 2 luni de vreo 4 ani si doar pe ceata sau polei am scos mai mult de 6 ore (via Intorsura Buzaului). Drumuri bune sa aveti!
adi_ar
smile.gif
Deci tu esti unul din cei la care faceam referire !
Io_mi_s
Of sad.gif , adi_ar, tu ai fost in timpul unei zile de munca... cred ca-ti imaginezi (nu sa si accepti) punctul lor de vedere... Scuze pt. off topic, adi, el a-nceput! biggrin.gif
nasty
cutitul a ajuns la os:
"Continuati campania! In fiecare zi un articol asemanator pe prima pagina cu majuscule.
Poate exempul va fi luat si de alte ziare si posturi tv .
Opinia publica trebuie sensibilizata prin ziare si tv, dar continuu pina se ajuge la rezultat. "

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-40968...rasov-sibiu.htm
adi_ar
Asa, si !?!?
nasty
QUOTE(adi_ar @ 26 Aug 2008, 13:02)
Asa, si !?!?
*


nimic, in afara de multitudinea comentariilor interesantae si de toate culorile.
Sau , da , poate sa emigram!
bog_cip
Am fost de curand pe Brasov - Sibiu.
S-au redus nr. de semafoare la 2.
Dar s-au pus niste "invetii desptepte", cu ghilimele de rigoare si anume
incepund din Ghimbgav ( jud Braso) pe unde este dunga continua s-au montat un fel de borduri destul de mari care fac delimitarea intre benzi. Totul ar fi ok daca ar fi si semnaluzate. Mai nasol este ca sunt cazuri in care in plin camp apar capcane deastea. Daca mergi noapte sau daca e ceata, e chiar nasol, sunt asa de SOLIDE chestiile asea ca iti pot rupe efectiv partea din fata. In vest asa ceva se face numai ca se te avertizeze sa iti bazaie caucicul nu sa te rupa frate. Asta are ava ntaje si dezavantaje. Daca te prinde o coloane oficiala sau salvare politie etc , efectiv nu ai unde sa tragi ...
BV - SB era naspe de cand ma stiu sofer acum e MULLT mai naspa si periculos.
dumid
Mi s-a spus ca nu ar mai fi deloc semafoare. In Octombrie cand am fost ultima data pe acest drum, mi s-a parut ca mai aveau mult de lucru. Au terminat lucrarile sau le-au intrerupt ?
nykyfiranescu
Nu mai sunt semafoare, dar atentie la bordurile puse pe mijlocul drumului la intersectia cu drumuri laterale, firar sa fie.
logan1.5dci
Interesante insulitele alea, biggrin.gif dar total neinspirate.
La fiecare intersectie cu un drum lateral s-au construit insulite de-alea si s-a montat semn de limitare a vitezei la 70.
Interesant ca si in unele sate trecerile de pietoni sunt marcate ...tot cu insulite, marcajul cu vopsea pe asfalt lipsind total.

In rest drumul e ok, ori am nimerit eu cu soferi mai disciplinati, ori asa se circula pe acel traseu, in sensul ca nu am vazut vitezomani. Pana-n suta. Asfalt uscat. Eee, doi cu B la numar, mai grabiti tot au trecut.
adi_ar
biggrin.gif Ei, incet, incet, se vor inlocui liniile continue cu borduri sau "insulitie" si se lamuresc anumite aspecte!
eugeniuz2004
daca bordurile le livreaza domn' Videanu (ea(N)) sunt de acord! oricand. de ce ar face ei o autostrada unde viteza limita este 130? cand pot pune limitari stupide si borduri chiar si pe mijlocul strazilor! Pai de ce sa nu faca strazile din borduri? cu totul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.