Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme relanti motor clio 1.6 16v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
FFA
salut, sunt nou p forum, tocmai am intrat in posesia unui clio 1.6 16v din 2000 si am o problema mica cu el si anume: la relanti are o anumita vibratie a motorului si nu stiu de la ce e. am pus-o p tester si nu iesit nimik( avea doar catalizatoru atunci infundat si l-am dat afara) dar acea mica vibratie a persistat. cand am cumparat-o am dus-o la tester i-am facut si un dyno test si a scos 106.3 cp din 107 declarati asta la 96000 de km si motorul urca in ture fara nici cea mai mica problema.
ma puteti ajuta cu niste sfaturi, multumesc anticipat.

ATENTIE: k sh tz - limbaj irc - este interzis de regulament
FFA
off: scuze pentru limbaj
on: nu ma poate ajuta nimeni cu vreun sfat?
cmandrei
Ce fel de vibratie totusi ? o mica vibratie are aproape orice masina ... la tampoanele de motor te-ai uitat sunt oke ? ce alte verificari i-ai facut in afara de cea computerizata ?
FFA
am bujiile noi, bobinele sunt bune si tampoanele sunt ok...... aer un tremurat ca si cand cateodata ar merge in 3 pistoane.
pe tester nu zice nimic .... nu am nici o eroare
cmandrei
Bobinele sunt noi ? sau de unde stii precis ca sunt bune ? masina mea nu are 16V dar din cate stiu de aici de pe forum ... de cele mai multe ori ... problemele la relanti (de genul celor zise de tine) vin de la bobine.
FFA
bobinele mi le-a verificat un electrician bun (nu ma intreba cum)....acuma sincer nu prea imi vine sa cumpar 4 bobine ca sa vad daca sunt bune
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.