Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor Clio 1.5dci identic cu motor Megane 1.5dci ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
fulgerul
Sunt foarte curios sa aflu daca motorul de pe Clio, varianta 1.5 dci este identic cu cel de pe Megane 1.5 dci si cu cel de pe Logan 1.5 dci? Astept opiniile voastre! Multumesc anticipat!
diesel_power
Ce sa zic, daca dadeai search pe forum filozof ramaneai...
- pe Clio II au existat variantele de 65cp, 80cp si 100cp
- pe Clio Symbol au existat variantele de 65, 80cp si mai nou 70cp
- pe Megane II au existat variantele de 80cp si 100cp, iar acum mai nou exista cele de 85cp si 105cp.

Motoarele de puteri egale dar pe masini diferite sunt aproape identice.
AlexC
"aproape" identice inseamna diferite. daca ai ceva inforamtii, poti detalia?
diesel_power
Ma refeream ca din punct de vedere software pot aparea diferente. Cei care fac tuning stiu mai bine. De exemplu turatia de cuplu maxim la logan 1.5dci 70cp este la 1700rpm, iar la clio symbol este la 2000.
mikipet
..la cel de 80 cp sunt alte injectoare fata de cel de 65 cp si de asemenea presiunea de supraalimentare a turbinei atinge 1.2 bar fata de 1.05bar la ce de 65cp de unde bineinteles rezulta ca si softul e diferit. oricum am observat conducandu-l si pe cel de 65 ca trage mai puternic la turatii mici in orice treapta de viteza pt ca mai apoi sa se plafoneze rapid,poate terminad cuplul prea repede
Dantee
Si eu sunt foarte curios sa aflu daca motorul de pe Clio, varianta 1.5 dci 80CP este identic cu cel de pe Megane 1.5 dci 80CP . Pt ca am avut unele discutii cu citeva persoane.
diesel_power
Cum am mai zis, din punct de vedere fizic sunt aceleasi, dar din punct de vedere soft pot aparea diferente.
Dantee
Eu sunt curios daca au partea de alimentare ( pompa , injectoare , etc) la fel sau sunt diferite la Clio fata de Megane - pt ca din ce am vazut Megane sunt mai putine cu probleme la alimentare fata de Clio.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.