Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: logan masina de firma
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
NetFlow
Se da una bucata logan de 6400E TTC. Adica cel mai ieftin, chel cu portbagaj alergat prin oras de mai multi anajati.
Va urca borduri/trece cu viteza prin gropi/trantite usile and on. Ati prins ideea.

Intrebarea e. Cat de repede sa ma astept sa pice "ceva" la el?
Cam ce pica in general cand e exploatat "mai dur", si cam cat costa?


Sau o sa mearga totul ok, spre mirarea mea?
Am in plan sa mai cumpar cateva.. insa intai vreau sa testez 2-3 luni unul sa vedem cat tine si cum tine.

PS o sa transform topicul intr-un jurnal de bord. poate e cineva curios cum se descurca logan
jack
rezista incredibil de bine...
un prieten (pilot licentiat) are unul la birou si daca spun ca nu l-a menajat sunt exagerat de bland tongue.gif
efectiv nu a avut pic de mila de masina (masina de recunoastere la raliu de macam uneori - ca sa-ti faci o idee) si a ajuns cu ea la 70.000 km fara prbleme majore.
ceva consumabile, dar nimic grav.
incredibil a rezistat. modelul e din primele, luat la inceput, 1,6 mpi cel cu toate optiunile
AlexC
Ai fi surprins sa afli cat de bine se tine masina asta pe drumurile noastre. Am un amic care si-a luat la firma 2 Logane de care zici tu si merg fara probleme.

S-a dus vremea tineretii cand Loganul avea probleme, acum ele sunt doar in ochii celor care sunt prea aburiti de mirajul Skoda sau VW :-)
ncristi
Confirm si eu comportametul excelent al loganului ca masina de frma. Am tot dat exepmul loganului nostru de la frma +altele (in jur de 20 bucati) de la o alta firma claboratoare care s-au comportat exemplar.

Super robuta masina...parerera mea ca mai robusta ca multe alte masini care circula pe la noi si care au pretentii.

Ia diesel si ia cu servodirectie. Cele fara servo situ ca aveau ceva probleme la caseta de directie.
hellcat
Mda, si eu pot sa confirm, exista o problema de fiabilitate a casetei de directie fara servo, cea de pe Ambiance.
Pearl Jam
Fara a fi rau intentionat, doresc sa va spun ca toate Loganurile de la mine de la serviciu sunt varza dupa 30.000km.
Din punctul meu de vedere, continua traditia masinii proaste romanesti.
Isi vor da seama si nemtii mai incolo, dar nu cred ca o sa le pese prea mult pentru ca la 7000 Euro si la cat le vor tine, max 2/3 ani...probabil vor fi multumiti.
Eu unul nu mi as lua niciodata asa ceva pentru mine. Totul e nasol la Logan. Forma, plasticul, componentele...In fine. Pentru inlocuirea vechilor Dacii 1300 de pe strazile Bucurestiului sunt ok, dar doar atat. Parerea mea, nu poti sa te .... in ea. smile.gif
bogy
Chiar 'varza' dupa 30000 intrebare.gif
Si eu stiu destule, cu mai multi km decat spui tu, care nu au fost menajate, si nu au avut inca probleme majore.
Vanzatorul de Iluzii
Am folosit un Laureate diesel pentru un an si patru luni si am facut 39.000 km, mai mult de jumatate in Bucuresti. Nici macar placutele de frana nu le-am schimbat. Am fost mai catolic decat papa si am schimbat bordul ca nu-mi arata corect consumul instantaneu. De fapt a fost nevoie de o resoftare.
De saptamana asta folosesc un Ambition diesel (versiunea noua intrata din toamna trecuta, colectia 2). Cutia este mai buna, insonorizarea mai bine facuta. Daca rezista ca primul, jos palaria. Cu cauciucuri Michelin ma simt un pic mai bine.
Daca iti faci TCO vezi ca iesi exceptional, la jumatate de pret aproape fata de o masina straina cu 25% mai scumpa. La diferenta asta platesti in general marca si imaginea, in rest iei cam aceeasi masina.
hellcat
Nici vorba sa fie varza dupa numai 30.000 de km, am si eu numeroase exemple...masinile de serviciu (foste si actuale de test drive), 2 din chiar primele serii cu peste 80.000 km.
Pearl Jam spune ca sunt varza, dar din ce am citit face imediat referire la aspecte subiective: nu-i place forma exterioara, bordul, plasticul folosit...eu cred ca aici urmarim fiabilitatea.
ncristi
Nici eu nu prea cred treaba cu "varza dups 30000" unsure.gif ... doar daca nu s-a dat animalic in ele...

La unele din cele pe care le stiu eu la 30000 nici macar nu schimbasera placutele de frana.
Pearl Jam
Ok, Ok, am exagerat cu VARZA. Mea culpa. Probabil ca am judecat asa pentru ca intotdeauna cand compar ceva trebuie sa am un sistem de referinta. Sau poate a tipat dorinta romanului din mine de a scoate si noi ceva cu adevarat bun.
Din pacate, nu putem considera nici macar Loganul masina nationala. Se face si in India si nu se numeste Logan...
Tarile cu adevarat puternice au masini nationale> Germania, Franta, Anglia, Italia, SUA, Japonia. Dar chestia asta e un truism. Ia sa ies eu de aici.... Sorry. unsure.gif
UltraDrive
Cu peste 30 de "golani" din toata gama 1.4,1.6,1.5, chele si full si cu km intre 10.000 si peste 85.000 nu pot decat sa confirm ca este chiar ok loganul ca masina de firma.
Chiar nu au fost probleme majore.
- ABS defect din fabrica ( 1.6 Ambition)
- cutie blocata (1.4 Laureat)
Si doar atat. Concluzia ? O trageti singuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.