Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credit relaxat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
b64chr
BNR nu mai impune bancilor ca rata maxima pentru creditele de consum sa fie 30% din venit.
Pana acum am auzit doar de AlphaBank ca acorda si peste 30%.
Mai stiti si de alte banci?
kaspersky
deocamdata Alpha, restu' bancilor, din cite am inteles, au fost trimise acasa de BNR sa-si refaca hirtogaria si sa revina cu ele spre aprobare.
Bacu
de credite in conditii mai relaxate vor putea beneficia doar clientii cu venituri mari. cei cu venituri mici se vor incadra si mai greu decat acum, pentru ca acum se aplica o cota de cheltuieli lunare destul de importanta asupra veniturilor, iar venitul eligibil scade foarte mult din aceasta cauza...
Ichebau
avantajul acestei masuri consta in faptul ca au ridicat gradul de indatorare pana la 80% din veniturile per membru/familie. la un salariu de 20 mil daca pana acum puteai sa ai rata maxim 30% adica puitn peste 6 mil acum iti da voie sa ajungi pana la 16 mil.
bineinteles ca sunt si mai multe conditii si clauze, hartogaraia creste..
AlexC
nimic mai fals. Cei cu venituri mici si medii vor avea acelasi grad maxim de indatorare. Acum se calculeaza un cos minim de subzistenta, peste care incepe sa creasca gradat gradul de indatorare. 80% va ajunge la cei cu venituri >2000 EUR net pe luna.
St
PAi si nu vi se pare corecta noua metoda? Ca mie da.
kaspersky
QUOTE(b64chr @ 24 May 2007, 16:47)
Mai stiti si de alte banci?
*


a primit si BRD aprobarea
AlexC
Si mie mi se pare OK ca nu o sa lase pe toti sa ramana fara bani de paine dar cu LCD in sufragerie. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar am vazut cateva cazuri...
kaspersky
Lumea trebuie sa invete care sint riscurile si sa judece ce e bine si ce nu pentru propria persoana si nu sa se ingradeasca drepturile tuturor deoarece sint 2-3 care-si iau LCD in loc de piine (si la urma urmei care ar fi problema, e LCD-lor, foamea lor? daca lor le place asa, mie mi-e egal). Da' daca voua va place ideea cu faru' calauzitor a carui lumina s-o urmati ca sigur e mai bine, asta e, ce sa zic?
b64chr
kaspersky, nu e chiar asa. Daca s-ar da credit la oricine vrea, indiferent daca poate sau nu sa-l ramburseze, banca ar inregistra o gramada de credite neperformante si atunci ar mari costul. Adica tu, care-ti platesti rata corect, ai plati mai mult dobanda si comisioane, ca sa-l acoperi si pe ala care nu poate plati.
Si nici cu LCD-ul lor, foamea lor nu pot fi de acord. Daca nu au ce da de mancare la copii, astia normal se imbolnavesc. Si din ce bani crezi tu ca vor primi ingrijire si medicamente? Din impozitele si asigurarile pe care le platesti tu, vrei nu vrei.
Mirciulik
Credit relaxat nu mai inseamna si reducerea avansului la creditele ipotecare?
Eu de exemplu vreau sa-mi cumpar un teren in valoare de 15.000 euro insa nu am bani de avans. Stiu ca anuntau la un moment dat ca valoarea avansului a scazut la 0% sau 5%. Stiti ce banci ofera aceasta posibilitate?
cristibejan
De la 1 iulie la Volksbank intra intre cei care dau credite in conditii relaxate.
Mirciulik pentru tine cred ca cea mai buna solutie este un credit de nevoi personale cu ipoteca (este cel mai usor de acordat si sunt cele mai bune conditii).
Daca va intereseaza amanunte despre credite sau leasing de la Volksbank ma puteti intreba aici sau pe mail bejan.cristi@gmail.com.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.