Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Albert Einstein
Ca sa trag o concluzie credeti ca ar fi bina sa scot mansonul, bag vaselina multa sa nu rugineasca si sa pun inapoi masonul ca sa nu bata? unsure.gif

In alta ordine de idei, are cineva de vanzare un scris "Dacia" scris impreunat (cel ce se monteaza pe portbagaj) in stare buna si cu toate piciorusele de prindere?
Imi mai trebuie si cifra "1" in aceleasi conditii.

Pentru ca masina a fost cuminte laugh.gif va primi si un set de proiectoare noi ELBA
[attachmentid=1627676085] [attachmentid=1627676086] [attachmentid=1627676087] [attachmentid=1627676088]
ydaniel
au nevoie si de niste suruburi din inox A2.
speedy82
Albert esti un super norocos, ca ai gasit si capacele de la proiectoare. Am si eu un set ca al tau, doar ca sunt galbene si nu am decat un capac de protectie la ele. Caut de 1 an de zile inca un capac
Albert Einstein
Le-am cumparat cu tot cu capace si becuri Tesla. Daca vad vreodata pe undeva capace, iti spun. smile.gif
autom
QUOTE(speedy82 @ 28 Nov 2010, 18:57)
Albert esti un super norocos, ca ai gasit si capacele de la proiectoare. Am si eu un set ca al tau, doar ca sunt galbene si nu am decat un capac de protectie la ele. Caut de 1 an de zile inca un capac
*




Eu am cautat proiectoare , la pret onorabil, elba cu geam galben si nu am gasit . Vroiam sa mntez pe D 11oo proiectoare cu sticla galbene cas a se asemene cu becurile galbene din faruri ( numai eu stiu cat am alergat dupa becuri galbene). Deci, altii sunt si mai putin norocosi ca tine.
speedy82
Hmm. Depinde. De ce iti doresti in special. Daca ai vrut proiectoare noi galbene, nu cred ca vei gasi. Daca vrei si la pret mic mai greu vei gasit. Eu ca sa fiu sincer, am achizitionat doua seturi (un set romanesc precum cele luat de Albert si un set de Cibie Iode dreptunghiulare), dar nu am vurt neaparat noi, ci intr-o stare decenta. Pretul a fost si el cam pe masura starii lor. Apropos ce mai face batrana Olga?
autom
Poluam topicul lui Albert cu alte lucruri decat masina lui. Da, nu am dori noi ci bune ( fara geam crapat) si nu am gasit. Era si varianta sa vopsesc sticla cu vopsea speciala galbena dar nu am riscat.

Olga nu mai este in posesia mea fizica ( doar in acte) . Deoarece ma apuc sa construiesc o casa ( sper ca de anul viitor) tot garajul este plin cu cherestea deci Olga trebuia sa stea in strada. Am facut o fapta buna si am imprumutat-o ( fara bani) unui prieten inimos si sufletist care i-a oferit intretinere, gazduire si o viata mai buna in schimbul folosirii ei pe timp de vara. Decat sa o neglijez mai bine sa se mentina tinara.

Scuze pentru offtopic wub.gif
Albert Einstein
Nu poluam nimic, e voie o mica poveste despe Olga wink.gif
ydaniel
ce are tarzanu in garaj icon_mrgreen.gif
speedy82
QUOTE(ydaniel @ 29 Nov 2010, 10:37)
ce are tarzanu in garaj icon_mrgreen.gif
*


Da, stiu. Chiar am si stat de vb cu el acum ceva timp si mi-a povestit o intamplare hazlie cu o domnisoara, foarte surprinsa (in mod placut, evident) de aparitia stradala a Olgai biggrin.gif
Altis
Acum am descoperit topicul, si l-am citit cap-coada. Tot ce pot sa spun este: WOW!
FELICITARI!
Albert Einstein
Multumesc Altis!

Masina se afla la ydaniel pentru fel de fel de lucrari...
Azi, curatat scut, va urma degresat, grunduit, vopsit:

[attachmentid=1627676593]
Albert Einstein
Noutati...
[attachmentid=1627678120]


5 Dec 2010, 20:25:
QUOTE(STORMTROOPER @ 27 Nov 2010, 20:11)
...de vre-o 2-3 zile nu am mai vazut masina parcata la locul obisnuit.
*



Masina sta acum in garaj, acolo unde-si va petrece timpul pana la primavara. Multumiri dlui ydaniel pentru cazarea de 7 stele... trophy.gif
ydaniel
Ce s-a mai lucrat la 1301 in ultimele 2 saptamani:
-montat carburator nou Carfil
-montat arcuri noi spate Compa
-reglat frana de mana(acuma tine ca la carte)
-schimbat curea cu una de Fartec
-mici retusuri ale antifonului
-curatare/degresare/grunduire/vopsire scut motor+rezervor
-gresare caseta directie
Prin bunavointa proprietarului am luat masina la cateva plimbarici:merge f bine,caldura ca la un bord CN,ambianta placuta!Ruleaza fin biggrin.gif
Ce mai trebuie facut:
-montat antena
-montat stergatoare
-montat embleme fata/spate
-montat aprindere electronica
-montat farurile Elba pe bara fata
-mici finisaje la interior/exterior/motor rolleyes.gif
abia astept sa fie gata wub.gif

LE:amortizoarele spate sunt alliquant si sunt intr-o stare f buna.
Albert Einstein
Poza cu scutul rezervorului dupa operatiunile descrise mai sus
[attachmentid=1627679566]


A inceput sa ninga dar nu ne pasa... tongue.gif
[attachmentid=1627679567]


danut 69-71
Dragilor , felicitari pentru perseverenta de care dati dovada . 124.gif 124.gif 124.gif grouphug.gif drunksinging.gif
Filip
Doamne cat ma bucur cand vad garajul ala, cine il cunoaste pe Daniel stie ca lucreaza ca un adevarat profesionist. respekt.gif
Alex1300BV
Ce mai trebuie facut:
-montat antena
-montat stergatoare
-montat embleme fata/spate
-montat aprindere electronica
-montat farurile Elba pe bara fata
-mici finisaje la interior/exterior/motor
...

poate, de montat si aparatori de noroi spate... blush.gif
ydaniel
sunt si ele in vedere.
am gasit odata noi la arteca,dar cu ceva timp in urma.
ydaniel
asa arata 1301 cu arcurile noi pe spate.
aici la conservare,in asteptarea pieselor lipsa si a soarelui.
sobolan
una din cele mai smechere dacii din romania...daniele,acum te cred....un daciot inrait.... biggrin.gif
razvan32
am si eu o intrebare Albert Einstein.
Poti sa-mi spui si mie de unde ai luat arcurile de compa sibiu?
Ale mele s-au lasat(vezi poza) si as vrea sa le inlocuiesc.
ydaniel
vrei de berlina sau de break?
te pot servi eu cu arcuri noi.
Albert Einstein
ydaniel este furnizorul meu de piese wink.gif

27 Dec 2010, 16:17:
Noutati

[attachmentid=1627683161]
Ov
ha?
astea unde vin?
cdadan
La roti.
Ov
pai n-ar trebui sa aiba gaura sa treaca surubul prin ele?
ydaniel
asta e 1301 domne'
abia astept sa le montez icon_mrgreen.gif
cdadan
QUOTE(Ov @ 27 Dec 2010, 16:10)
pai n-ar trebui sa aiba gaura sa treaca surubul prin ele?
*


Vezi la daciuta care e pozata un pic mai sus. Se poate si fara gaura.

[attachmentid=1627683185]
ydaniel
aia are ornamente de plastic.
Filip
Si zici ca vin fix pe fix? Nu m-ar mira, ca sunt mai alungite decat piulitele obisnuite. Da, e o solutie mai eleganta. Mai protejeaza si prezoanele de rugina. smile.gif
sobolan
QUOTE(cdadan @ 27 Dec 2010, 16:28)
Vezi la daciuta care e pozata un pic mai sus. Se poate si fara gaura.

*



aia "e ornamente" radmasa.gif ....dar merg si piulitele din poze...merg sigur/am mai vazut exemple !
ydaniel
normal ca merg piulitele din poza.
le-am probat.
arata ff bine decat cu piulite clasice,ma mir ca au preferat sa faca ornamente din plastic decat sa fie totul din metal.
cdadan
QUOTE(sobolan @ 27 Dec 2010, 17:56)
aia "e ornamente"  radmasa.gif
*


Razi ca muta la organ. Ov a intrebat la ce folosesc. Am zis la roti. Daca ziceam la plafoniera sau la stergatoare intelegeam sa razi. Pe urma a intrebat daca se poate fara gaura. Am aratat ca se poate, cu poza aferenta. Forma si functia.
Pe dacia aia or fi ornamente. Oricum, a observat altul inaintea ta. Pe alte masini asa sunt piulitele.
Doar repeti ce-au zis altii si razi aiurea.
om_bland
@ cdadan I-ai mai dat o lovitura sub centura sobolanului smile.gif
cdadan
Nu i-am dat nimic.
mad toz
QUOTE(ydaniel @ 17 Dec 2010, 19:05)
asa arata 1301 cu arcurile noi pe spate.
aici la conservare,in asteptarea pieselor lipsa si a soarelui.
*



Este cam inalta de spate. Vezi cum faci daniel sa o lasi mai jos. Daciile trebuie sa fie un pic mai jos pe spate decat pe fata.
sobolan
om_bland.....vezi de treaba ta !

cdan....buna dimineata ! radmasa.gif
ydaniel
@gabi mad toz.
in poza era cu portbagajul si rezervorul gol.
mie nu-mi plac ''low-rider''.o sa se mai inmoaie ele,cand o vom scoate la ''classic car rally'' blush.gif
ydaniel
azi i-am schimbat piulitele.arata foarte bine wub.gif
abia astept sa o scoatem la plimbari blush.gif
om_bland
Suuuper suuper ! wub.gif Bravo voua baieti ca va ocupati de masina . Ar merita Albert Enstein sa-i fie stransa mana , si sa i se spuna : ,,Bravo frate ! Ai facut un lucru bun , ai readus la viata o masina, careia multi nu-i mai dadeau niciosansa ! Felicitari ! Aprecierea din partea mea este cu atat mai macare cu cat el NU A DORIT SA CUMPERE O DACIE GATA FACUTA , la care erau necesare mici retusuri ... ci a preferat sa o reconstruiasca pe`alui worship.gif cheers.gif .
Ov
sunt curios daca ar mai face-o o data smile.gif
speedy82
QUOTE(Ov @ 12 Jan 2011, 10:29)
sunt curios daca ar mai face-o o data smile.gif
*



Daca ar mai descoperi una alt model special, care sa merite, sau care i-ar trezi lui anumite sentimente, este posibil.
Albert Einstein
A doua oara nu asi mai face-o, desi satisfactia e mare cand e gata masina....E mult de lucru si nici acum nu e gata, mai sunt destule de facut...Acum prefer sa platesc mai mult de prima oara si sa cumpar ceva in stare buna. Va asigur ca ar fi si mai ieftin laugh.gif Nu cred ca un model mai special m-ar mai face sa-mi schimb parerea...Desi...... unsure.gif
iulian'71
Am gasit la tata un set nou nemontat de ornamente de prag pentru Dacia 1300 de dupa 1976, adica cele subtiri. Te inereseaza ca sunt moca? Astept un raspuns.
Albert Einstein
Iulian iti multumesc, ai pm. worship.gif

2 Mar 2011, 19:34:
Noutati

[attachmentid=1627701479]
iulian'71
Ti-am trimis pe PM numarul.
B XX ADI
am citit toate cele 39 de pagini..probabil ca ai fost deja felicitat pentru aceasta realizare, pot sa zic..doar respect si felicitari sa te bucuri de ea:)
Albert Einstein
Multumesc smile.gif
Albert Einstein
Vi-l prezint pe cel care se ocupa de masinile mele. ..ydaniel radmasa.gif
Demonstratie de reglaje fine la carburator laugh.gif
[attachmentid=1627711807]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.