Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cred ca am o problema urgenta! va rog
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
chiaunu
clio 1.5 dci 65 cai. cand vreau sa schimb din a 3-a in a 4-a pe la vreo 55-60 km/h se aude un vajait puternic si ffff deranjant. la fel se aude si pe la 2300 rpm cand tin constant. prima data am crezut ca se aude pe la cutie dar cand accelerez brusc nu se mai aude. dupa aceea am fost mai atent si am vazut ca huruitu asta vine de undeva din spate dreapte. am fost cu cineva si a spus ca ar putea fi rulmentu. ce rulment????? nu am vrut sa ma fac de KK si nu am mai pus intrebari. si cam cat costa toata treaba asta???? piese + manopera.plssssssssssss
caseac
daca se aude numai in momentul cand ai piciorul pe ambreiaj e rulmentul de presiune
si el nu o fi chiar asa de scump....dar manopera.....
trebuie data cutia de viteze jos..cred
KATANA
Se referea la rulmentul de roata, nicidecum la cel de presiune wink.gif
Abu
Eu zic ca intra toba in rezonanta. E simplu sa verifici: o turezi pe loc la 2300 si pui pe cineva sa tina piciorul pe teava de esapament, a.i. sa nu se miste toba.
Daca ar fi un rulment, s-ar auzi la orice viteza sau turatie.
Parerea mea.
Donkey
aceeasi problema am avut-o si eu ... cand schimbam in treapta superioara la viteza mai mica ( o subturam cred ca se zice ) se auzea un huruit in spate . Nu stiu cum dar a parut sa treaca de la sine ... un an am stat fara problema asta ...
Acum inainte de 75 000 km a reaparut smile.gif mai am 1000 sa ma duc la revizie si va spun sigur ce a fost .
sagetator
@Abu

Eu zic ca zici bine! La mine intr-o vreme intra in rezonanta scutul motor (dupa ce am luat un damb de s-a indoit + miscat/deplasat usor). Dupa prima revizie de la acel eveniment, mecanicii au indreptat scutul, moment in care probabil s-a refixat la locul lui. De atunci nu mai am probleme.

Fa ce-ti sugereaza Abu, legat de chestia cu piciorul pe toba.
joy
salutare,

am si eu uruitul asta de ceva vreme, pe spate, cateodata suiera, cateodata nu....

sunt sigur ca e rulmentul de la roata...
Chrome
Am auzit cum huruie rulmentii. Odata cu cresterea vitezei creste si zgomotul produs de ei. Ce am vazut eu pe un megane 1 si un symbol de la 50 pe ora in sus ziceai ca decolezi. Nu ai cum sa ratezi zgomotul. Si e independent de treapta de viteza, turatie, etc. Pare plauzibila intrarea in rezonanta a unui element de pe dedesubt.
Need4speed
Am avut si io pb ma asta la 307 intra toba in rezonanta in treapta a 2 a la turatii mai mari, la service au inlocuit un suport de cauciuc si s a rezolvat blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.