Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Visa Electron
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
CriSTI68
La ce banca sa raman cu (,) cardul VIsa ? la BCR ? care imi ia comision la fiecare tranzactie si care au mai mereu bancomatele Offline, sau la BRD care nu imi ia comision la tranzactie dar la care nu gasesc bancomate smile.gif
Vanzatorul de Iluzii
Draga Adrianno si eu am BCR. Si VISA Electron si Visa simplu, embosat. Si foarte rar se intampla sa nu gasesc un ATM disponibil. Vezi ca dimineata cam pe la 08.00 sau 08.30 fac ei o operatiune (o fi interogare, o fi actualizare? nu stiu) si intr-adevar nu merg. Dar in rest au o retea omniprezenta.
Mai nou vad ca BRD a inceput o expansiune cu agentii de proximitate dotate si cu ATM asa ca probabil vor fi si ele usor de gasit.
Daca nu ai suficiente argumente pentru una sau alta, apeleaza la consultantul de doi bani. Adica ia un ban, stabileste care este stema si care banul si apoi arunca-l in sus. In functie de cum cade, iei decizia. Statistic vorbind, se pare ca este o decizie cam cu aceleasi sanse sa fie buna ca si decizia voluntara, luata in urma unor analize laborioase (in multe cazuri).
mars
Raiffeisen.
CriSTI68
am vazut ca au aparut ca prin minune prin tot bucurestiul bancomate Banca Transilvania
2dor
Vedeti ca la Raiffeisen a aparut o varianta la Visa Electron si Maestro. Este un card de debit Mastercard, nu mai trebuie 3D Secure sau alte prostii, eu am facut cerere sa schimb Visa Electron pe acest Mastercard.
Como
QUOTE(Adrianno @ 11 May 2007, 19:20)
la BCR ? care imi ia comision la fiecare tranzactie
*



Ce comision de tranzactie ia BCR (si nu ia BRD)?
Zippy
vad ca esti de varsta mea, si probabil student. Daca e asa, mergi la BCR si iti faci card BCR Euro<26. Nu-ti ia comision la nici o tranzactie, ai tot felul de reduceri, practic e aproape free. Platesti comision de mententanta 5 ron pe an.
dadu
carduri pentru studenti au si la brd, la fel, fara comisoane.
radu1980
e bun si cel de la ING Cont'Rol e Visa Electron. Atm-urile lor sunt mai elegante, nu ai comision la tranzactiile la comercianti si daca pleci in afara nu ai comision de conversie valutara si ... ai si dobanda ca la depozit. Singura problema e ca ai un comision anual cam mare 48 ron.
St
Pana la urma care e comisionul de memtenanta la BCr?
Ichebau
QUOTE(Adrianno @ 11 May 2007, 18:20)
La ce banca sa raman cu (,) cardul VIsa ? la BCR ? care imi ia comision la fiecare tranzactie si care au mai mereu bancomatele Offline, sau la BRD care nu imi ia comision la tranzactie dar la care nu gasesc bancomate  smile.gif
*


cum nu gasesti bancomate brd? sunt peste tot agentii brd , au aparut ca ciupercile dupa ploaie in ultimul timp in orice cartier.
la ing sunt comisione foarte mari anuale iar reteaua de bancomate e foarte slaba.
Smiley
QUOTE(radu1980 @ 19 May 2007, 08:35)
e bun si cel de la ING Cont'Rol e Visa Electron. Atm-urile lor sunt mai elegante, nu ai comision la tranzactiile la comercianti si daca pleci in afara nu ai comision de conversie valutara si ... ai si dobanda ca la depozit. Singura problema e ca ai un comision anual cam mare 48 ron.
*



am scos eu 100 leva de pe un Visa Electron de la ING, in Bulgaria. Au folosit o rata de schimb buna, dar pe extrasul de cont am vazut si 2 comisioane, unul de ~10 lei si altul de ~2. presupun ca cel de 2 era pentru ca an scos direct bani(nu am platit la comerciant), dar pentru cel de 10 ron singura explicatie pe care o pot gasi e ca este un comision de schimb valutar.
driver
La Visa Electron de la BCR nu sunt comisionane la tranzactii nici la cele din strainatete, doar daca scoti bani cash din bancomat, sau interoghezi soldul tot la bancomat. Este un comision de 0,2 lei + 0,2 % daca ridici cash-ul. Mentenanta parca e 15 ron pe an.
So cine are comisoane mai bune? Si eu caut. La Transilvania sunt ceva beneficii in general dar nu le stiu exact.
MadMax
eu am card la ing pe care l-am si folosit in germania.
la plata cu cardul nu e comision(am platit la o benzinarie, si in extras nu mi-a aparut comision)
la scoaterea de cash de la atm sunt comisioane.
ideal ar fi sa ai 2..3 carduri de la banci diferite, cu care sa jonglezi...
dar sunt comisioane de intretinere anuale destul de mari.
eu vreau sa-mi fac acum un card visa la bcr.
bafta.
danutz_r
e vreo diferenta intre visa si visa electron ? ... eu am un visa electron la bcr (euro 26) si un maestro la bancpost... sunt suficiente acestea doua pentru efectuarea de plati in ue?

1ooo x smile.gif
pit-bull
M-am uitat la Banca Transilvania cardul MAESTRO DIRECT mi se pare bun.
Daca vreau sa deschid un cont in euro si sa imi fac si card(sa ridic mai simplu banii si mai repede) la ce banca sa fac?
sadi
poti sa faci comparatie intre comisioanele si facilitatile oferite de cardurile de debit in euro uitandu-te aici
poti sa vezi unde se folosesc, ce fel de operatiuni suporta fiecare card si in principiu si comisioanele fiecarei banci
mihail75
Am si eu o problema. Am un card Visa (atit scrie pe el) in dolari de la BRD. Tre sa plec in State curind si nu stiu ce mi-a venit le-am trimis un mail la cei de la BRD intrebindu-i de comisioane, inclusiv pt tranzactii online. Surpriza mea a fost ca mi s-a raspuns ca nu e sigur sa folosesc acest card la tranzactii online, ca mai bun e Mastercard, care ar avea nu stiu ce tehnologie 3D secure. Eu unul vreau sa folosesc acest card si online, mai ales ca in SUA treaba asta e frecventa si f. utila. Ce stiti de chestiune? Nu e Visa sigur sau vor astia sa imi vire pe git un Mastercard? Mi s-ar parea ciudat ca un card sub sigla Visa sa nu fie safe.
Precizez ca am trimis nr. cardului la o firma din State pt plata cazare anticipat (am trimis prin fax) si mi s-au scos banii fara nici o problema.
CriSTI68
mie mi sa spus pentru afara de visa electron card pe care il am acum nu stiu
mihail75
adrianno, nu am inteles nimic. merge sau nu cardul Visa in dolari la tranzactiile online?
sadi
cardurile 3d secure sunt intr-adevar mult mai sigure la tranzactiile online (contin un cip cu datele stocate pe card), dar daca tu ai reusit sa faci plata cu un visa nu vad de ce nu ai putea merge linistit cu el in state.

@adrianno: te rog foloseste semnele de punctuatie sa intelegem ce vrei sa spui.
talex007
Pentru siguranta tranzactiilor online trebuie sa te inregistrezi cu ajutorul bancii in sistemul 3D Secure al Visa si iti vei pune o parola.Cand folosesti cardul pt trnazactii online o sa iti ceara si parola pt. aprobarea tranzactiei.Si eu am un card Visa Electron de la BCR si il folosesc si pentru plati online.Problema este ca afara sunt locatii care nu accepta cardurile Visa Electron la plata - eu am patit asa in Londra si la Roma.
sadi
talex007, tu vorbesti aici de "aria de acoperire" al fiecarui card. mihail75 a facut plati online in state si a functionat, asa ca poate sa mearga linistit cu cardul acolo. cel mai bine insa poate sa intrebe la banca in ce tari (si daca se poate si ce magazine) poate sa faca plati online cu un visa.
talex007
Sadi -in primul rand daca citeai cu atentie ce a scris mihai75 citez :"Eu unul vreau sa folosesc acest card si online, mai ales ca in SUA treaba asta e frecventa si f. utila" .Eu ii spuneam ca poate sa isi securizeze cardul cu ajutorul bancii pt. tranzactiile online ..........poate nu m-am facut inteles ....banca iti spune ca merge in SUA, Anglia sau Italia dar poti sa ai surpriza sa nu fie acceptata de comercianti...si nu cred eu ca BRD e in stare sa iti dea o lista cu magazinele care accepta visa electron nici macar din Romania dry.gif .aria de acoperire este deobicei la toti comerciantii care accepta visa......dar sunt unii care nu o accepta pur si simplu
mihail75
deci voi spuneti ca ma pot duce la BRD sa le cer sa-mi securizeze cardul actual?
sadi
poti sa incerci asta, dar daca ai cardul de mai multa vreme, este posibil sa fii nevoit sa astepti pt emiterea unui nou card.
Alexu7
la ING [VISA] pt studenti pana la 26 de ani e moka, fara taxa de deschidere, fara comisioane la tranzactii, fara taxa de administrare, pomana curata ce mai... si merg si cumparaturile online
mihail75
ma duc dupa Craciun la BRD; cardul il am de doua luni.
mihail75
am fost la BRD si... m-au aburit. tipa de la ghiseu mi-a spus ca nu sunt probleme, merge online. la insistentele mele, s-a dus la sefa a vb cu ea si a revenit cu acelasi raspuns. cica numai la unele plati online nu ar merge insa la cumparaturi online nu ar fi probleme. nici nu stiu ce sa mai cred.

p.s. mesajul de la brd online:
Referitor la intrebarea adresata, dorim sa va informam ca o tranzactie efectuata pe internet prezinta aceleasi riscuri indiferent de locatia geografica de unde este efectuata. Ca atare dumneavoastra ca utilizator al unui card Visa emis de BRD, va expuneti acelorasi riscuri daca veti incerca sa efectuati o plata pe internet din SUA sau din Romania, deoarece nu locatia impune diferenta ci mediul prin care se face plata.
Banca nu restrictioneaza posibilitatile de utilizare ale cardurilor pe internet dar nici nu poate garanta finalizarea in conditii optime a acestor operatiuni. Ca atare este posibil ca din motive de siguranta o parte din plati sa nu se finalizeze, fara o atentionare prealabila a utilizatorului si nici nu se garanteaza pastrarea confidentialitatii datelor pentru situatiile in care veti furniza datele cardului dumneavoastra pe un site nesecurizat de pe internet.
In consecinta orice potentiala frauda rezultata ca urmare a utilizarii cardurilor BRD emise sub sigla Visa pe internet nu va cadea in responsabilitatea bancii iar BRD nu va garanta recuperarea daunelor astfel create
sadi
plata online merge doar daca, evident, comerciantul respectiv accepta plata respoectiva efectuata cu un anumit tip de card. si asta poti stii cu exactitate doar de la comerciant, nu de la banca.
referitor la mesajul primit de la brd online: asa este, banca acorda despagubiri pentru carduri doar daca acel card este furat. daca tu vrei sa faci o plata online si comerciantul respectiv ti-a luat din cont o suma mai mare decat trebuia, banca nu mai este responsabila de tranzactia respectiva. se considera ca ai fost de acord cu efectuarea tranzactiei in momentul in care ti-ai dat acceptul online fata de comerciant. asa ca mare grija cu acest tip de plata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.