Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi preluare afacere Cosmote.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
l@u
Am acazia sa preiau(prin cumparare) o afacere adica un magazin de telefonie mobila Cosmote.Punctul de lucru este bine amplasat (in centrul orasului)si functioneaza in aceeasi locatie de la aparitia operatorului Cosmote.Ce parere sau ce sfaturi puteti sa-mi dati? Oare mai tine acest operator de telefonie mobila....este de viitor sau trecator ca si Cosmoromul?Eu unul am 2 abonamente unul Orange si unul Vodafone si in Cosmote sunt paralel asa ca cer niste sfaturi celor care sunt mai bine informati.
Multumesc anticipat!
Fuzz
Au avut o campanie agresiva de a intra pe piata, dar a dat roade, lumea incepe sa ii mai foloseasca si pe ei, dar drumul pana la Vodafone si Orange e lung si greu.
ANTIdacie
asa este!compania cosmote vrea numai sa acapareze clienti dar de cei vechi uita!Eu am o prb cu ei avand abonament cosote de o perioada vreau sa imi activez si eu o extraoptiune si imi spun ca nu se poate decat daca fac un abonament nou!E absurd!Presimt ca in curad o sa aiba mult de pierdut cu aceasta politica!
l@u
Deci pana acum au 2 bile negre.
Duyu
Au tarifele bunicele, chiar ma gandeam si eu sa trec la ei (acum sunt pe Vodafone), dar cand am auzit ca nu au primit licenta 3G, m-am lecuit... Sincer nu stiu ce sfat sa-ti dau...mie unul mi-e frica sa nu fie la fel de trecator ca si Cosmorom-ul...asa cum ai spus si tu. Decizia iti apartine...gandeste-te de 10 ori inainte sa faci acest pas... Bafta multa! wink.gif
AMW
Daca te incalzeste cu ceva...sau daca te ajuta...cosmote incepe sa fie privit cu destul de mare interes de catre cei doi giganti...oricum este mult peste zapp...dar foarte jos in comparatie cu celelalte doua...depinde foarte mult de urmatoarele lor campanii...fidelizari etc...
ady85btz
Cosmoromul a avut in 4 ani cam 200.000 abonati,iar Cosmoteul in 1 jumate are deja 2 milioane.Eu zic ca o sa mearga bine si el-este si va fi preferatul tineretului,iar grecii baga banii fara limite in dezvoltare wink.gif
Retype
cosmote-ul va ajunge mai tare decat vodafone in romania
CriSTI68
QUOTE(Retype @ 11 May 2007, 18:44)
cosmote-ul va ajunge mai tare decat vodafone in romania
*



rugaciune.gif sa dea Domnul, numai sa nu ajunga la fel sau si mai nesimtiti decat Votkafone
l@u
QUOTE(Retype @ 11 May 2007, 18:44)
cosmote-ul va ajunge mai tare decat vodafone in romania
*




Poti sa sustii afirmatia ?
AMW
evident ca nu.... smile.gif
ady85btz
Probabil face afirmatia asta gandindu-se ca intr-un timp relativ scurt a ajuns la 2 milioane de abonati...
sorin1983
probabil ca nu o sa ajunga in nici un viitor(mai apropiat sau mai departat) la nivelul orange sau vodafone... pentru ca sa nu uitam ca majoritatea clientilor sunt aia cu cartele nu aia cu abonamente! si deja au inceput sa scada minutele oferite...
l@u
Orange si Vodafone opereaza in aproape toata lumea pe cand Cosmote numai in Balcani .....nu se pot face comparatii intre Cosmote si ceilalti doi operatori nici peste....ani.
Supapa_jR
Cum naiba ma nene sa fie cosmote peste orange???la ce??? smile.gif) =))
Eu zic sa nu te arunci la franciza cu cosmote(daca asta inseamna contractul ala) pentru ca la un moment dat va ajunge ca si cosmorom...au avut cota mare de piata cand inchiriau telefoane cu ziua si dupa aia au decazut...gaseste ceva mai calumea...cred ca si o gogoserie merge mai bine in zona aia smile.gif
deconectat
Cosmote e posibil sa aiba 2 milioane de numere active, dar nu cred ca au mai mult de 500 de mii de abonamente (si asta cu indulgenta) si cu siguranta nu au 2 milioane de clienti.

Din pacate cartelele nu aduc venituri constante si nici clienti loiali. Toti operatorii se bat sa incheie cat mai multe abonamente, pa cand Cosmote...
ady85btz
Cum zicea si Valentin.Dumitran majoritatea clientilor sunt pe cartela si tu ca un posibil furnizor de servicii Cosmote o sa vinzi mai multe cartele si o sa inchei foarte putine contracte. Eu sunt unu din cei 500.000 clienti cu abonament(pe care nu-l folosesc--l-am facut doar pentru telefon),si din pacate trebuie sa-l tin pana in decembrie(l-as inchide si azi si as ramane cu cartela-am multi prieteni pe cartela).Ai putea sa inchei multe contracte daca bagi niste telefoane la promotii wink.gif .Am un prieten care si-a facut 3 abonamente in decurs de cateva luni doar pentru telefoane biggrin.gif
l@u
Cred ca renunt si caut altceva , oricum astept pareri si sfaturi caci in curand trebuie sa dau un raspuns.
AMW
Dar eu stiu ca poti achizitiona un astfel de magazin sau spatiu...si te poti face partener Orange sau Vodafone...si poti rupe contractul cu Cosmote... sau magazinul vine la pachet cu contractul care nu poate fi reziliat?
l@u
Nu , magazinul pot sa il iau si de sine statator fara afacere dar credeam ca este o sfaraiala.Orange si Vodafone au un nr. restrans de dealeri si nu stiu daca pot sa fac ceva cu ei dar am sa incerc.
AMW
Eu zic ca ai avea mult mai mult succes ca partener orange sau vodafone....sau amandoua...pentru ca se poate smile.gif am vazut si partener la toate 3 smile.gif
dizzy
Eu zic sa il iei daca ai banii.
Daca merge e okay,
Daca nu, te reorientezi in V sau O.
Oricum un spatiu comercial e o afacere buna, aduce bani daca stii sa-l manevrezi.
Baga reduceri pt elevi, studenti si pensionari.
Primii sunt ahtiati de tehnologie, ultimii de pret.
driverx
Si cam costa un biznis dinasta sa il cumperi? Asa, sa stie si procesoru meu....
l@u
Vrei sa stii daca merita sa ma talharesti post-336-1110552449.gif ?
driverx
Ahh...deci ai deja banii in torpedou in LGN?

Ies acum de la job si in vreo 8 ore is in Galati. Ascunde-ti frigideru'.

Serios acuma, e secret?
l@u
taci.gif ....dincolo era mai ieftin
ga!nusha
Eu nu cred ca, Cosmote o sa aibe soarta cosmoromului, e adevarat, ca majoritatea clientilor sunt prepay, dar la fel este si la v si o... marea batalie se da la prepay nu la abonamente.... e adevarat, au 2 milioane de clienti, dar inca nu au profit, merg in pierdere, au cumparat germanos, au facut foarte multe investitii care in curand cred ca o sa se vada...

cred ca licenta 3G a fost pierduta datorita spagarilor din ANRCTI.... oricum nu mi se pare o mare pierdere... pretul este mare... nu stiu cati aleg un operator pentru ca ofera servicii 3G
ady85btz
QUOTE(ga!nusha @ 20 May 2007, 11:36)
nu stiu cati aleg un operator pentru ca ofera servicii 3G
*


Vomafone are 600.000 clienti cu servicul 3g activat....concluzia o tragi tu... wink.gif
deconectat
Ai dreptate vodafone si orange au 60-70% din numerele active pe cartele, insa la Cosmote procentul cred ca este mult mai mare (din pacate nu am gasit pe nicaieri date in acest sens).

Licenta 3g le-ar fi oferit foarte multe posibilitati pe partea de date; cu i-mode nu pot sa faca mare lucru, dar daca ar fi oferit acces la internet prin 3g altfel ar fi stat lucrurile, mai ales pe partea de business. 3G nu inseamna doar apeluri video, ci in primul rand servicii de date.
Duyu
I-mode e ca un fel de Vodafone Life? Si ce fel de conexiune utilizeaza? EDGE sau GPRS? Sorry de Offtopic. blush.gif
deconectat
I-mode e un fel de live. Partea proasta este ca nu sunt foarte multe telefoane compatibile si ca de pe un telefon i-mode nu poti accesa pagini web normale. Despre viteza nu stiu sa-ti zic foarte multe, pentru ca nu am avut ocazia sa testez, insa ce iti pot spune este ca nu se folosesc protocoale normale de retea (tcp/ip, udp), ci protocoale proprietare NTT DoCoMo.
ga!nusha
QUOTE(ady85btz @ 20 May 2007, 12:15)
Vomafone are 600.000 clienti cu servicul 3g activat....concluzia o tragi tu... wink.gif
*


gandeste-te cati dintre astia multi chiar folosesc serviciul(atat apel video cat si date) si cati dintre ei fac parte din categoria business wink.gif

QUOTE(valentin.dumitran @ 20 May 2007, 12:17)
Licenta 3g le-ar fi oferit foarte multe posibilitati pe partea de date; cu i-mode nu pot sa faca mare lucru, dar daca ar fi oferit acces la internet prin 3g altfel ar fi stat lucrurile, mai ales pe partea de business. 3G nu inseamna doar apeluri video, ci in primul rand servicii de date.
*



din cate stiu eu pana la sfarsitul anului o sa aiba si cosmote 3g ph34r.gif



PS: nu are importanta cat de mare este Cosmote si in ce zona este activ(Balcani)
In franta pe langa Orange si SFR(vodafone) mai exista si operatorul Bouygues care are ca principal domeniu de activitate Constructiile, si cu toate astea face fata foarte bine...
tribunul
Cred ca cosmote o sa fie vandut cat mai repede.
Momentan ei sunt rau de tot pe minus, s-a investit extrem de mult.
Scopul lor este sa-si faca o baza de clienti cat mai mare ca sa se vand usor.
AMW
@ l@u

Pana la urma te-ai hotarat? Te faci patron sau nu? smile.gif
l@u
Nu , am renuntat ! Multumesc pentru sfaturi ...Se poate inchide !
eminescu0
Cateva detalii in plus despre operatori si clientii lor aici : Vodafone, Cosmote, Orange.

Eu cred ca e de viitor Cosmote. Are unde sa se extinda pentru ca e ieftin. Cei care n-au inca mobil, nu au pentru ca nu-si permit iar Cosmote este o varianta mai buna pentru eu. Ceillati operatori au niste oferte stupide, scumpe, nu stiu cati clienti mai pot atrage. Oricum vad ca in continuare raporteaza cresteri ...
ga!nusha
Orange are de la inceputul anului niste oferte beton la prepay. vad ca acu de la 1 au lasat-o mai moale(au pastrat doar apeluri nationale la tarife orange)...

bre nea tribune, io nu cred ca o sa se vanda cosmote...

lau, daca tot ai renuntat macar ne dai detalii? biggrin.gif
Cocojambo
Cosmote nu o sa moara prea curand, si iata ca au si oferte pt abonatii mai vechi....

S-au facut prea multe investitii in companie pt a se vinde ceva, uitati-va in grecia, aia in mai putin de 8 ani au facut pipi pe Vod si Or. asa ca om trai si om vedea. (singura prb in tara la noi sunt managerii, grecii care conduc firma sunt f de treaba, nici nu ai spune ca sunt directori peste catamai compania, insa romansii de sub ei, ce sa spun, nu mai ai loc ...... si stiu ce spun)

Politica firmei este sa ofere servicii cat mai simple (vezi planurile tarifare... nu exista restrictii orare sau nr fav)

si nu au 3G pt ca licenta au "obtinut-o" cei de la RDS&RCS.

si ca sa fiu on-topic l@u, cred ca ai gresit, au in locul tau, m-as fi aruncat nitel....dar bine acuma zis si eu laugh.gif
DnI
am vazut Cosmote si in bulgaria... defapt era acelasi logo chiar in centru.

este cu mult peste Zapp care este o mare porcarie, degeaba ai 1000 de minute daca telefonu nu are semnal, nu te auzi bine, nu apeleaza etc.
l@u
La noi in oras Cosmote merge in picaj. Orange este baza dar nici Vodafone nu se lasa.Personal am abonamente la toti trei dar la Vodafone mai sunt 2 in familie.

PS : Zapp iese din calcul/discutie .
hash
Cosmote este OTE. Works for me. Vodafone / connex m-au pierdut de client, pe orange nu dau 2 bani, servicii mai proaste ca vodafone. Tarife idioate cu o gramada de scheme care nu ma avantajeaza nicicum.

N-am nici un chef sa car 3 telefoane dupa mine, fiecare in alta retea.

Probabil si pentru ca job-ul meu nu presupune sa am 8h telefonul lipit de cap.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.